První kroky WWW a uvedení počítače Apple II

Během tohoto týdne si o připomenutí říkají například filmový velikán Louis Lumière nebo Tim Berners-Lee, průkopník světa WWW. Na své si však přijdou také příznivci holografie či počítačů Apple. Zmíněn bude také vztah počítačů k lidské řeči.
První kroky WWW a uvedení počítače Apple II

Fotografické desky a filmové prvopočátky

Dne 6. června si můžeme připomenout úmrtí francouzského filmového průkopníka Louise Lumièra, který se svým bratrem Augustem přinesl světu převratný vynález s názvem kinematograf. Louis Lumière se narodil 5. října 1864 ve francouzském Besanconu, již zmiňované úmrtí ho zastihlo 6. června 1948 v Bandou.

Louis Lumière je často označován za otce kinematografie, svůj kinematograf si s bratrem Augustem nechali patentovat v únoru roku 1895. Jak již bylo nastíněno v jednom z dřívějších kalendárií Továrna na sny Hewlett Packard a laserové vypalování, první veřejné promítání se konalo 22. března ještě téhož roku.

Jednalo se o film Odchod dělníků z Lumièrovy továrny (La sortie des usines Lumière). Úzké publikum tak mohlo sledovat, jak dělníci a dělnice opouštějí továrnu, následně odjíždějí majitelé v kočáru a vše ukončuje vrátný zavírající bránu.

 Klepněte pro větší obrázek

La sortie des usines Lumière
(zdroj: 
http://www.institut-lumiere.org/francais/hangar/shangar1895.html)

Už od svého studentského mládí Lumière prokazoval dobré studijní výsledky v oblasti vědy, v osmnácti letech se pak za finanční podpory svého otce mohl těšit z otevření továrny na výrobu fotografických desek. Ty se dočkaly velkého úspěchu a nakonec byly vyráběny v počtu 15 milionů kusů za rok. Nicméně hlavním počinem se i ve zbytku Lumièrova života nadále staly točené filmy – krátké žánrové i úspěšné pokusy o grotesky.

Další informace:
http://www.csfd.cz/reziser.php?9737
http://en.wikipedia.org/wiki/Auguste_and_Louis_Lumiere
http://www.institut-lumiere.org

Použití hypertextu a vznik WWW

Dne 8. června 1955 se narodil anglický inženýr a průkopník světa výpočetní techniky Tim Berners-Lee. Jedná se o otce moderních služeb WWW (World Wide Web), které vyvinul na počátku devadesátých let minulého století v laboratořích CERN. Základní myšlenkou se mu přitom stala technika hypertextu, tedy mechanismus uceleného propojování textů různých zdrojů prostřednictvím odkazů.

Tim Berners-Lee se narodil v Londýně a svá nejlepší studijní léta pak strávil na oxfordské královské univerzitě. První významné kroky pro rozvinutí moderního WWW později v CERNu provedl například zavedením prvotní varianty odkazování dokumentů skrze URL (Uniform Resource Locators).

Další výsledky jeho úsilí se zhmotnily ve specifikaci protokolu HTTP a struktuře HTML. Není bez zajímavosti, že další uvažované názvy namísto WWW byly MOI (Mine Of Information) a TIM (The Information Mine).

Důležité v tomto okamžiku bylo, že Tim Berners-Lee již od počátku požadoval a propagoval volnou dostupnost všech vyvinutých technologií, WWW tedy bylo otevřené dalším úpravám a vylepšením. Dne 6. srpna roku 1991 pak Tim Berners-Lee zprovoznil první webovou stránku info.cern.ch, jejíž obsah vyplnily informace o možnostech využití WWW, používání prohlížečů i tvorbě webových stránek. V současné době Tim Berners-Lee pracuje na Massachusetts Institute of Technology a předsedá konsorciu W3C.

Klepněte pro větší obrázek

Tim Berners-Lee, tvůrce WWW a v současnosti první muž W3C
(zdroj: 
http://www.w3.org/People/Berners-Lee/)

Další informace:
http://www.w3.org/People/Berners-Lee/
http://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Berners-Lee
http://www.webdesign.paysoft.cz/clanky-2006/historie-internetu/

Bleskově: Apple II i holografie

Tento týden si můžeme také připomenout uvedení počítače Apple II do prodeje, stalo se tak 5. června 1977. Steve Wozniak a Steve Jobs svým výtvorem uvedli na tu dobu technologicky vyspělý počítač, jenž se mohl pochlubit například barevnou obrazovkou, 1MHz procesorem či 4 kB operační paměti.

Tato paměť navíc byla rozšiřitelná až na 48 kB, čtení i zapisování dat zajišťovaly magnetofonové pásky a konečně základním programovacím prostředníkem se stal jazyk Integer Basic. Sestava obsahující minimální hranici 4 kB operační paměti byla dostupná za cenu 1298 amerických dolarů, rozšířená varianta s 48 kB paměti stála více jak dvojnásobek.

Klepněte pro větší obrázek

Apple II
(zdroj:
http://www.apple2history.org/history/ah03.html)

Na stejný den, tedy opět 5. června, připadá výročí narození původem maďarského fyzika Dennise Gabora. Roku 1971 obdržel Nobelovu cenu v oboru fyziky – zasloužil se o ni především teoretickým přínosem do oblasti holografie.

První myšlenky na toto téma začal „spřádat“ již koncem čtyřicátých let minulého století, věnoval se však také dalším oblastem a nakonec za svůj život získal více než sto patentů. O potenciálu holografie pojednává například článek Kam míří holografie na serveru 21stoleti.cz, ze zahraničních zdrojů zase vyčnívají stránky HoloWiki.

A do třetice v bleskovém přehledu událostí opět datum 5. června, tentokráte ve spojitosti s uvedením zařízení schopného vyloudit syntetický hlas. V roce 1938 je představili pracovníci Bell Telephone (Homer Dudley, Richard Riesz) a vtiskli mu pojmenování Pedro, the Voder. Zkušený operátor mohl produkovat syntetický hlas různého zabarvení, Pedro si přitom poradil i s poměrně složitými souslovími. V průběhu vývoje výpočetní techniky se samozřejmě od „pouhého“ syntetického hlasu myšlenky začaly stáčet také k ovládání počítače hlasem.

Klepněte pro větší obrázek

Operátorka produkuje hlas přístroje Pedro, the Voder
(zdroj:
http://www.americanhistory.si.edu/collections/scienceservice/037001.htm)

Další informace:
http://www.apple2history.org/
http://www.nobelprize.org/physics/laureates/1971/gabor-autobio.html
http://www.americanhistory.si.edu/collections/scienceservice/037001.htm

Témata článku: Hardware, Apple, Pedro, August, Augusta, Homer, Band, První minuta, Packard Bell

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • ptimura, ptimura 6. 6. 2006 15:48:15
    Teda co to nevidim - praotcem internetu byl prece sam veliky Cech Jara...
  • gg 6. 6. 2006 6:44:42
    Vaše články o historii se mi moc líbí! Jen tak dál
  • Bubák 6. 6. 2006 2:44:14
    http://www.webylon.info/K.01
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky