První kroky WWW a uvedení počítače Apple II

Během tohoto týdne si o připomenutí říkají například filmový velikán Louis Lumière nebo Tim Berners-Lee, průkopník světa WWW. Na své si však přijdou také příznivci holografie či počítačů Apple. Zmíněn bude také vztah počítačů k lidské řeči.

Fotografické desky a filmové prvopočátky

Dne 6. června si můžeme připomenout úmrtí francouzského filmového průkopníka Louise Lumièra, který se svým bratrem Augustem přinesl světu převratný vynález s názvem kinematograf. Louis Lumière se narodil 5. října 1864 ve francouzském Besanconu, již zmiňované úmrtí ho zastihlo 6. června 1948 v Bandou.

Louis Lumière je často označován za otce kinematografie, svůj kinematograf si s bratrem Augustem nechali patentovat v únoru roku 1895. Jak již bylo nastíněno v jednom z dřívějších kalendárií Továrna na sny Hewlett Packard a laserové vypalování, první veřejné promítání se konalo 22. března ještě téhož roku.

Jednalo se o film Odchod dělníků z Lumièrovy továrny (La sortie des usines Lumière). Úzké publikum tak mohlo sledovat, jak dělníci a dělnice opouštějí továrnu, následně odjíždějí majitelé v kočáru a vše ukončuje vrátný zavírající bránu.

 Klepněte pro větší obrázek

La sortie des usines Lumière
(zdroj: 
http://www.institut-lumiere.org/francais/hangar/shangar1895.html)

Už od svého studentského mládí Lumière prokazoval dobré studijní výsledky v oblasti vědy, v osmnácti letech se pak za finanční podpory svého otce mohl těšit z otevření továrny na výrobu fotografických desek. Ty se dočkaly velkého úspěchu a nakonec byly vyráběny v počtu 15 milionů kusů za rok. Nicméně hlavním počinem se i ve zbytku Lumièrova života nadále staly točené filmy – krátké žánrové i úspěšné pokusy o grotesky.

Další informace:
http://www.csfd.cz/reziser.php?9737
http://en.wikipedia.org/wiki/Auguste_and_Louis_Lumiere
http://www.institut-lumiere.org

Použití hypertextu a vznik WWW

Dne 8. června 1955 se narodil anglický inženýr a průkopník světa výpočetní techniky Tim Berners-Lee. Jedná se o otce moderních služeb WWW (World Wide Web), které vyvinul na počátku devadesátých let minulého století v laboratořích CERN. Základní myšlenkou se mu přitom stala technika hypertextu, tedy mechanismus uceleného propojování textů různých zdrojů prostřednictvím odkazů.

Tim Berners-Lee se narodil v Londýně a svá nejlepší studijní léta pak strávil na oxfordské královské univerzitě. První významné kroky pro rozvinutí moderního WWW později v CERNu provedl například zavedením prvotní varianty odkazování dokumentů skrze URL (Uniform Resource Locators).

Další výsledky jeho úsilí se zhmotnily ve specifikaci protokolu HTTP a struktuře HTML. Není bez zajímavosti, že další uvažované názvy namísto WWW byly MOI (Mine Of Information) a TIM (The Information Mine).

Důležité v tomto okamžiku bylo, že Tim Berners-Lee již od počátku požadoval a propagoval volnou dostupnost všech vyvinutých technologií, WWW tedy bylo otevřené dalším úpravám a vylepšením. Dne 6. srpna roku 1991 pak Tim Berners-Lee zprovoznil první webovou stránku info.cern.ch, jejíž obsah vyplnily informace o možnostech využití WWW, používání prohlížečů i tvorbě webových stránek. V současné době Tim Berners-Lee pracuje na Massachusetts Institute of Technology a předsedá konsorciu W3C.

Klepněte pro větší obrázek

Tim Berners-Lee, tvůrce WWW a v současnosti první muž W3C
(zdroj: 
http://www.w3.org/People/Berners-Lee/)

Další informace:
http://www.w3.org/People/Berners-Lee/
http://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Berners-Lee
http://www.webdesign.paysoft.cz/clanky-2006/historie-internetu/

Bleskově: Apple II i holografie

Tento týden si můžeme také připomenout uvedení počítače Apple II do prodeje, stalo se tak 5. června 1977. Steve Wozniak a Steve Jobs svým výtvorem uvedli na tu dobu technologicky vyspělý počítač, jenž se mohl pochlubit například barevnou obrazovkou, 1MHz procesorem či 4 kB operační paměti.

Tato paměť navíc byla rozšiřitelná až na 48 kB, čtení i zapisování dat zajišťovaly magnetofonové pásky a konečně základním programovacím prostředníkem se stal jazyk Integer Basic. Sestava obsahující minimální hranici 4 kB operační paměti byla dostupná za cenu 1298 amerických dolarů, rozšířená varianta s 48 kB paměti stála více jak dvojnásobek.

Klepněte pro větší obrázek

Apple II
(zdroj:
http://www.apple2history.org/history/ah03.html)

Na stejný den, tedy opět 5. června, připadá výročí narození původem maďarského fyzika Dennise Gabora. Roku 1971 obdržel Nobelovu cenu v oboru fyziky – zasloužil se o ni především teoretickým přínosem do oblasti holografie.

První myšlenky na toto téma začal „spřádat“ již koncem čtyřicátých let minulého století, věnoval se však také dalším oblastem a nakonec za svůj život získal více než sto patentů. O potenciálu holografie pojednává například článek Kam míří holografie na serveru 21stoleti.cz, ze zahraničních zdrojů zase vyčnívají stránky HoloWiki.

A do třetice v bleskovém přehledu událostí opět datum 5. června, tentokráte ve spojitosti s uvedením zařízení schopného vyloudit syntetický hlas. V roce 1938 je představili pracovníci Bell Telephone (Homer Dudley, Richard Riesz) a vtiskli mu pojmenování Pedro, the Voder. Zkušený operátor mohl produkovat syntetický hlas různého zabarvení, Pedro si přitom poradil i s poměrně složitými souslovími. V průběhu vývoje výpočetní techniky se samozřejmě od „pouhého“ syntetického hlasu myšlenky začaly stáčet také k ovládání počítače hlasem.

Klepněte pro větší obrázek

Operátorka produkuje hlas přístroje Pedro, the Voder
(zdroj:
http://www.americanhistory.si.edu/collections/scienceservice/037001.htm)

Další informace:
http://www.apple2history.org/
http://www.nobelprize.org/physics/laureates/1971/gabor-autobio.html
http://www.americanhistory.si.edu/collections/scienceservice/037001.htm

Diskuze (3) Další článek: Toshiba předvedla 200 GB 2,5“ pevný disk

Témata článku: Hardware, Apple, Augusta, První minuta, První krok, Myšlenka, Mini hra, Packard Bell, Krok, Laserový zdroj, Gabo, Ries, Apple II, První film, APP, Uvedení, Dudley, První uvedení, August, Pedro, Převratný vynález, Homer, Band


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky