První informační systém ERP v Javě

Švédská firma Intentia už doladila v Javě a objektech svůj podnikový informační systém ERP (Enterprise Resource Planning), kterým je MOVEX Verze 11 NextGen.
Švédská firma Intentia už doladila v Javě a objektech svůj podnikový informační systém ERP (Enterprise Resource Planning), kterým je MOVEX Verze 11 NextGen.

Movex se tedy stal vůbec prvním systémem ERP na světě, který byl napsán v jazyku Java.

Movex je od poloviny listopadu nabízen ve dvou různých variantách verze 11, a sice v nové variantě NextGen (Next Generation), a v původní verzi ThisGen pro platformu AS/400 od IBM, která je pro Movex z historického hlediska primární platformou.

Pro výrobní a distribuční firmy
Systém Movex je určen pro výrobní a distribuční firmy. Už v počátcích jeho vývoje byl kladen důraz na logistiku, odkud také směřoval vývoj systému dále. Tedy nikoliv od finančního modulu, jako je tomu u většiny ostatních systémů ERP, např. u systému SAP R/3. Pro výrobní a distribuční firmy má Movex řadu vertikálních řešení, např. pro potravinářský nebo pro nábytkářský průmysl, stejně jako pro distribuční firmy.

Systém Movex vyhovuje problematice roku 2000, byl lokalizován do 24 jazyků, včetně čínštiny, japonštiny a češtiny.

Proč Java pro Movex
Primární platformou pro systém Movex sice zůstává AS/400. Systémy ERP se však vždy musí brát jako řešení, včetně hardwaru, operačního systému a databáze. Přesto mají někteří zákazníci určité hardwarové preference. Z tohoto důvodu byla zvolena technologie Java, na hardwarové a softwarové platformě prakticky nezávislá.

Nezávislá marketingová firma Gartner Group už dnes tvrdí, že 60 % trhu s vývojovými prostředky bude používat platformu Java.

Jedním z cílů systému Movex NextGen Verze 11, bylo tedy získat nezávislost na hardwarových platformách. V případě informačního systému Movex NextGen je tato nezávislost dána právě použitím technologie Java a Java Virtual Machine.

Nové platformy pro Movex postupně
Společnost Intentia se nevrhá do neprobádané vody po hlavě, ale rozhodla se postupně prověřit dostupné hardwarové platformy. Následné dodávání produktu Movex NextGen proto nejdříve soustředí na omezený počet platforem, které jsou dány vnitřním předpisem Movex Certified Execution Platforms. Tyto uznané realizační platformy představují koncepci, která spočívá v komplexně prověřeném řešení, obsahujícím hardware (klientská aplikace -- databázový server) s komplexním softwarem, zahrnutým v ceně.

Na čem Movex chodí
Verze systému Movex ThisGen pracuje na platformě AS/400, tj pod operačním systémem OS/400, a databázi DB2.

Movex NextGen může pracovat rovněž na platformě AS/400, dále na PC-serverech, z nichž Intentia preferuje IBM Netfinity s operačním systémem Windows NT Server 4.0 nebo 5.0, a jako databázi lze použít DB2 Universal nebo MS SQL Server 7.0.

Intentia předpokládá, že provoz systému Movex NextGen na PC-serverech od ostatních výrobců bude rovněž bez problémů.

Překvapivá rychlost
Objektově napsané programy bývají z principu pomalejší, než sekvenční. Nový kód systému Movex NextGen verze 11, napsaný v jazyku Java, je menší zhruba o 40 %, než původní kód napsaný v jazyku RPG platformy AS/400. Z toho pramení i vysoká rychlost verze systému Movex NextGen, která je dokonce někdy vyšší než u verze pro AS/400.

Spolehlivost především
Společnost Intentia si zakládá na dobré reputaci, a proto vydala všem svým pobočkám a partnerům striktní příkaz, že z důvodu zachování kvality se smí prvních 20 projektů nového systému implementovat pouze se souhlasem vývojového oddělení. Takoví už jsou Švédové.

Jak si Intentia vede
Firma Intentia dosáhla celosvětového obratu 300 milionů dolarů. Intentia je třetí největší firmou v oblasti systémů v Evropě a osmá na světě. Do roku 2002 se Intentia hodlá vyšplhat až na pátou příčku na světě, tj. dosáhnout celosvětového obratu 1,2 miliardy dolarů.

U nás Intentia dosáhla obratu 48 milionů Kč, očekává 50% růst a více než zdvojnásobení podílu na našem trhu ze 2 % až na 5-7 %, kde již má řadu instalací právě u výrobních a distribučních firem. V poslední době Intentia podepsala kontrakt s Obchodními tiskárnami Kolín a s distribuční firmou Techniserv Net.

Diskuze (1) Další článek: Jsou známé ceny nového SQL Serveru 7 – bude to na Oracle stačit?

Témata článku: Původní objekt, Švédská firma, RPG, Platforma, Vnitřní hardware


Určitě si přečtěte

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání