První hodnocení nových verzí www prohlížečů

Microsoft má dnes jednoznačně nejlepší prohlížeč na světě
V polovině července umístil Microsoft k dispozici (www.microsoft.com/ie) druhou významnou betaverzi balíku Internet Explorer 4.0; vzhledem k tomu, že firma Netscape vypustila Netscape Communicator (=Navigator 4) o pár týdnů dříve, můžeme provést první hodnocení dalšího kola dnes už slavné války prohlížečů (browserů).

Firma Netscape měla a stále má před Microsoftem malý náskok při uvádění betaverzí a finálních verzí. V době, kdy Communicator byl už prakticky hotovým programem, prakticky se první betaverze Exploreru 4 rovnala verzi předchozí s překreslenými ikonami.

K dispozici jsou tedy dnes následující verze: finální Communicator, ovšem ještě bez finálního Netcasteru (software pro protlačování dat Internetem k uživateli), a druhá betaverze Exploreru včetně práce s kanály. Oba balíky nadále obsahují řadu dalších programů nemalé důležitosti, jako jsou e-mailoví klienti a čtečky news. V prvním pohledu se věnuji pouze standardním prohlížečům - na utilitky přijde řada příště a zhodnocení práce s kanály bude možné až po mnoha týdnech zkušeností s jejich obsahem.

Druhá beta je úplně jiný software

První práce s druhou betaverzí Exploreru 4 však ukazuje, že se jedná o dramaticky jiný software. Vzhledem k jeho stabilitě se odvážím jeho plného srovnání s Navigatorem 4 - tím spíše, že dopadá více než příznivě.

Prvním důležitým kritériem je stabilita programu a jeho náročnost na systémové prostředky. Ve verzi 3.0 se Explorer spouštěl výrazně déle než Navigator a byl náročnější na paměť a výkonnost počítače; oba systémy byly zhruba stejně stabilní (lépe řečeno nestabilní: u spuštění appletu v Javě či ActiveXu prohlížeč častěji padl než zůstal činný).

Explorer 4 se spouští pět sekund, Communicator 4 celých třináct - do prázdné stránky, z počítače s Windows NT 4.0 a 64 MB RAM. Obdobně je na tom i náročnost na paměť: obsazení paměti vzrostlo po spuštění Exploreru jen o 1,2 MB (!!!), u Communicatoru o 4,5 MB.

Stejně překvapivé je zhodnocení stability programu. Finální Navigator bohužel padá velmi často (testováno na Windows NT 4.0 CZ a 95 CZ): při spouštění appletů, při více otevřených oknech programu. Navíc má tendenci nekontrolovaně "užírat" systémové prostředky operačního systému, dokonce i Windows NT. Microsoft v tomto směru učinil velký kus práce a dokonale zareagoval na typické stesky uživatelů týkající se produktů této firmy. Program od této firmy je najednou násobně štíhlejší, rychlejší a stabilnější než produkt konkurenční, a není to poprvé, kdy to mohu v poslední době o produktu Microsoftu říci. Je více než na čase, aby se setrvačný a negativní postoj části veřejnosti k produktům této firmy změnil.

Seznam přání byl skutečně přečten

Mám-li vypsat nové funkce Navigatoru 4, nepotřebuji mnoho papíru. Netuším, proč firma Netscape neupravila alespoň mimořádně neobratnou práci s Bookmarky (=oblíbené položky, Favorites). Kromě několika předvoleb a přemalování ikonek programu (jsou hezčí, uznávám) není Navigator 4 k odlišení od předchozí verze. Můžete oprávněně namítnout, že prohlížeč má být jednoduchý program a že od třetích verzí nebylo příliš co vylepšovat. Opak je pravdou, jak dokázal právě Microsoft s Explorerem 4.

Určitě jsem nebyl ve svém článku "Co potřebuji po svém browseru" jediným prorokem, když jsem poukazoval na špatnou práci prohlížečů s oblíbenými položkami, vyhledáváním a historií navštívených míst. Stejné námitky měly nepochybně tisíce dalších uživatelů a nepochybně se s nimi svěřili oběma firmám. Na seznam přání však zareagoval pouze Microsoft a to lépe, než jsem očekával.

Explorer 4.0 umožňuje přímo v základní verzi vyhledávání v nejpoužívanějších službách, jako je Yahoo, Altavista, Excite či Hotbot. Není zapotřebí načítat úvodní stránky těchto webů, stačí pouze službu zaškrtnout a přímo zadat vyhledávací řetězec. Výsledky hledání se zobrazí ve speciálním okně a teprve z nich se volí stránka, která se zobrazí v hlavním okně prohlížeče.

Obdobně inteligentní je práce s historií navštívených stránek. Explorer udržuje seznam navštívených stránek za předchozí období, třídí je po týdnech, po dnech a v jednotlivých dnech pak podle abecedy. Tlačítkem History se v pruhu zobrazí tyto seznamy a je tak možné snadno nalézt dříve navštívenou a později "ztracenou" stránku.

Konečně, vylepšení nastalo i u oblíbených položek (Favorites); práce s nimi je podobná jako s historií navštívených stránek. Šikovná je i možnost práce při odpojení od Internetu; stránky jsou bez zdržování načítány z cache včetně obrázků, což u jiných prohlížečů možné není.

Technologie a podporující partneři

Výše uvedená vylepšení sama o sobě stačí k tomu, aby nový Explorer dostal podstatně lepší známku než Navigator. Microsoft však přináší i významná technologická vylepšení, jako je velice rychlý interpreter appletů v Javě, nativní podporu HTML 4.0, formát pro podporu kanálů (CDF), a samozřejmě známou možnost aktivního desktopu. Nejvíce překvapivá je zejména velice kvalitní podpora Javy - zkoušel jsem řadu appletů a všechny byla betaverze Exploreru schopna slušně rychle spustit, na rozdíl od Navigatoru, který na nich dokonce semtam havaroval). Adaptabilita Microsoftu - můžete tomu říkat i oportunismus, ale pokud je výsledkem lepší software pro uživatele, je na místě jen chvála - nemá obdoby: dnes je schopen lepší podpory Javy než drtivá většina ostatních vývojářů na světě.

Microsoft samozřejmě také rychle lokalizuje a není zapotřebí uvádět, že program lokalizace má výtečně zvládnutý. Firma uvádí, že dá k dispozici již lokalizovanou betaverzi (!) ve třinácti jazycích: trošku překvapuje, že v ní nalézám polštinu a řečtinu, avšak ne češtinu. Skutečnost však může leccos změnit.

A konečně je zde podpora veledůležité partnerské obce. Nejznámější světové weby, jako je CNN Interactive, Fortune Online, MTV Networks, National Geographic, New York Times, Wall Street Journal, Wired či PointCast jsou k dispozici v kanálech Exploreru; takto vytříbenou společnost zatím Netcaster nemá. Důležité je také to, že standardní weby (nikoli kanály) významných firem jsou partnery Microsoftu a tvoří své stránky tak, aby podporovaly v první řadě Explorer a až v řadě druhé další prohlížeče.

Myslím, že je rozhodnuto

V rychle se měnícím Internetu existují průkopníci a řadoví uživatelé. Řadových uživatelů je násobně více a průkopníci jsou zase populární a důležití v udávání nových trendů. Pro řadové uživatele bude prohlížeč ještě pár let podstatným nástrojem k ovládání Internetu, i když si také přičichnou ke kanálům.

Zásadní zlom v prohlížečích udal Microsoft prostým rozhodnutím: dává jej zadarmo. Pár týdnů po tomto troufalém rozhodnutí a po uvedení třetích verzích, kde se Microsoft více či méně vyrovnal Navigatoru, došlo evidentně u Netscape k zásadnímu rozhodnutí: tady nebudeme soutěžit až k sebezničení (obdobná rozhodnutí učinily i další firmy vytvářející prohlížeče, jako je dnes už úplně zastavený NCSA Mosaic, málo známý HotJava atd.). Netscape se soustřeďuje na serverový software a určitě také na Netcaster; samozřejmě ani zde se však nevyhne tlaku svého velkého soupeře. Microsoft však vražedné tempo, které sám nasadil, udržel zhruba o rok déle než soupeři a je to znát: dnes má jednoznačně nejlepší prohlížeč na světě. To, že je v betaverzi, ještě přidává na jeho půvabu: stejně si jej polovina uživatelů stáhne a pokud se setká s chybami, připíše je na vrub ještě nehotového programu. Nebude však zklamán z padání programu, protože betaverze je až obdivuhodně stabilní.

Obrovské úsilí o nejlepší a nejrozšířenější prohlížeč stálo Microsoft spoustu úsilí; to první je splněno dnes, to druhé se stane pravdou během pár měsíců. Je otázkou, zdali toto úsilí nebylo až zbytečně velké a drahé; dnes se totiž hovoří hodně o kanálech, kde bude muset Microsoft prokazovat svou převahu znovu. Protože ale firma určitě zužitkuje vynaložené desetitisíce programátorských hodin znovu v Memphisu (a jeho předpokládaných desítkách miliónů již placených instalací), bylo to asi rozhodnutí správné.

Váš názor Další článek: Přehled poskytovatelů připojení do Internetu

Témata článku: Software, Microsoft, Hodnocení, První verze, Technologická převaha, Velká náročnost, Malý náskok, Kanál, Verze, Nový, Systémový prostředek, Obrovské úsilí, Prohlížeč, Memphis, Explorer, Oblíbený program, Špatná stabilita, Seznam přání, Oblíbený web, Sebezničení, Finální verze, Mosaic, Předchozí den, Hod, Navigator


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč