První DDR2 modul na světě

Japonská firma Elpida Memory představila první paměťový 240-pinový modul DIMMs DDR2 SDRAM pamětí s virtuálním taktem 533 MHz.

Japonská firma Elpida Memory představila první paměťový 240-pinový modul DIMMs DDR2 SDRAM pamětí s virtuálním taktem 533 MHz. Podle tvůrců jde o první model svého druhu na světě. Intel přispěchal s oznámením ústy Peta MacWilliamse, že bude podporovat DDR2 SDRAM platformu.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce sice oficiálně oznámil modul kapacity „jen“ 512 MB, ovšem na stránkách výrobce v katalogu DDR2 DIMM modulů je možné najít také 1GB verze. Ty vycházejí z 512MB modulů, jen místo osmi obvodů po jediné straně se na tištěný obvod umístí oboustranně (s produkcí tepla až 16 W). Kromě této verze Unbuffered se zde nachází též Buffered model 1GB modulu (až 18 W).

Jak se vlastně liší DDR2 SDRAM od prostého DDR SDRAM? Jediný rozdíl je v napájecím napětí. V případě DDR SDRAM to bylo 2,5 V, DDR2 snižuje na 1,8 V. Díky tomu je možné vystoupat hodinovou frekvencí výše. Aby nebylo možné osadit paměťový modul do nevhodné základní desky, osazují se DDR SDRAM obvody na 184pinový modul, zatímco DDR2 SDRAM na 240pinový.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje:

Proč se Intel angažuje do takových záležitostí, jakou jsou RAM paměti? Odpověď je prostá a stále se přitom naráží na totéž. Procesor může podávat plný výkon, má-li stálý a okamžitý přísun potřebných instrukcí a dat. To kromě jiného bylo příčinou zavádění rychlých vyrovnávacích pamětí (tzv. cache). Pokud procesor není vytížen (tj. stále čeká na instrukce a/nebo data), může mít výkon sebevyšší, protože jej nedokáže uplatnit.

Procesor Intel Pentium 4 má externí takt na frekvencích 400 MHz (spíš měl), 533 a 800 MHz. Jen připomínám, že datová šířka je 64 bitů. Ideální pro stálý přísun dat a/nebo instrukcí je použití stejné frekvence i pro paměť RAM. Jestliže paměťový modul RAM s šířkou 64 bitů nedosahuje takových rychlostí, je nutné složitě umisťovat dva paměťové kanály (viz čipová sada Intel E7205 apod.) při nutnosti osazovat je po párech. Ideální je přece jen mít dostatečně rychlou RAM paměť, aby vliv dvou paměťových kanálů nebyl pro jednoprocesorové použití tak velký.

Klepněte pro větší obrázek

Uvedená paměť DDR2 s virtuálním taktem 533 MHz přímo svádí ke spárování s procesorem Intel Pentium 4 s externím taktem rovněž 533 MHz. Skvělé by však bylo, kdyby existovala paměť s virtuálním taktem 800 MHz a šířkou 64 bitů (neboli zapomeňme na RDRAM), kde by se obdobně nechala párovat s Pentii 4 s externí frekvencí 800 MHz.

Následující tabulka zobrazuje procesory a paměti, které mají stejnou teoretickou přenosovou rychlost. Externí takt procesorů je virtuální, stejně jako pamětí. Kombinace procesorů AMD a RIMM pamětí není doposud možná a ani žádný producent čipových sad ji nepotvrdil. Jeden kanál 32bitového RIMMu odpovídá dvěma 16bitovým (logicky).

Mimochodem – víte, že původně Intel vyráběl paměti, procesory až později? (typ SRAM 3101 velikosti 64 bitů či DRAM 1103 kapacity 1024 bitů či EPROM 1601 velikosti 2048 bitů).

Odkaz:
Elpida www.elpida.com/en/

Diskuze (11) Další článek: Microsoft NET Passport: další problémy!

Témata článku: Svět, Virtuální procesor, První paměť, Paměťový kanál, Potřebný přísun, DDR2, Šířka, Modul, DDR, Elpida, Paměťový modul, Jediná frekvence, Sram, Stejný tvůrce, Takt, Tištěný obvod, Japonský výrobce


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku