První DDR2 modul na světě

Japonská firma Elpida Memory představila první paměťový 240-pinový modul DIMMs DDR2 SDRAM pamětí s virtuálním taktem 533 MHz.

Japonská firma Elpida Memory představila první paměťový 240-pinový modul DIMMs DDR2 SDRAM pamětí s virtuálním taktem 533 MHz. Podle tvůrců jde o první model svého druhu na světě. Intel přispěchal s oznámením ústy Peta MacWilliamse, že bude podporovat DDR2 SDRAM platformu.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce sice oficiálně oznámil modul kapacity „jen“ 512 MB, ovšem na stránkách výrobce v katalogu DDR2 DIMM modulů je možné najít také 1GB verze. Ty vycházejí z 512MB modulů, jen místo osmi obvodů po jediné straně se na tištěný obvod umístí oboustranně (s produkcí tepla až 16 W). Kromě této verze Unbuffered se zde nachází též Buffered model 1GB modulu (až 18 W).

Jak se vlastně liší DDR2 SDRAM od prostého DDR SDRAM? Jediný rozdíl je v napájecím napětí. V případě DDR SDRAM to bylo 2,5 V, DDR2 snižuje na 1,8 V. Díky tomu je možné vystoupat hodinovou frekvencí výše. Aby nebylo možné osadit paměťový modul do nevhodné základní desky, osazují se DDR SDRAM obvody na 184pinový modul, zatímco DDR2 SDRAM na 240pinový.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje:

Proč se Intel angažuje do takových záležitostí, jakou jsou RAM paměti? Odpověď je prostá a stále se přitom naráží na totéž. Procesor může podávat plný výkon, má-li stálý a okamžitý přísun potřebných instrukcí a dat. To kromě jiného bylo příčinou zavádění rychlých vyrovnávacích pamětí (tzv. cache). Pokud procesor není vytížen (tj. stále čeká na instrukce a/nebo data), může mít výkon sebevyšší, protože jej nedokáže uplatnit.

Procesor Intel Pentium 4 má externí takt na frekvencích 400 MHz (spíš měl), 533 a 800 MHz. Jen připomínám, že datová šířka je 64 bitů. Ideální pro stálý přísun dat a/nebo instrukcí je použití stejné frekvence i pro paměť RAM. Jestliže paměťový modul RAM s šířkou 64 bitů nedosahuje takových rychlostí, je nutné složitě umisťovat dva paměťové kanály (viz čipová sada Intel E7205 apod.) při nutnosti osazovat je po párech. Ideální je přece jen mít dostatečně rychlou RAM paměť, aby vliv dvou paměťových kanálů nebyl pro jednoprocesorové použití tak velký.

Klepněte pro větší obrázek

Uvedená paměť DDR2 s virtuálním taktem 533 MHz přímo svádí ke spárování s procesorem Intel Pentium 4 s externím taktem rovněž 533 MHz. Skvělé by však bylo, kdyby existovala paměť s virtuálním taktem 800 MHz a šířkou 64 bitů (neboli zapomeňme na RDRAM), kde by se obdobně nechala párovat s Pentii 4 s externí frekvencí 800 MHz.

Následující tabulka zobrazuje procesory a paměti, které mají stejnou teoretickou přenosovou rychlost. Externí takt procesorů je virtuální, stejně jako pamětí. Kombinace procesorů AMD a RIMM pamětí není doposud možná a ani žádný producent čipových sad ji nepotvrdil. Jeden kanál 32bitového RIMMu odpovídá dvěma 16bitovým (logicky).

Mimochodem – víte, že původně Intel vyráběl paměti, procesory až později? (typ SRAM 3101 velikosti 64 bitů či DRAM 1103 kapacity 1024 bitů či EPROM 1601 velikosti 2048 bitů).

Odkaz:
Elpida www.elpida.com/en/

Diskuze (11) Další článek: Microsoft NET Passport: další problémy!

Témata článku: Šířka, Paměťový modul, Elpida, Paměťový kanál, Stejný tvůrce, Japonský výrobce, DDR, DDR2, Virtuální procesor, Svět, První paměť, Takt, Sram, Tištěný obvod, Jediná frekvence, Modul, Potřebný přísun


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66