První dáma OCR přichází – Recognita Plus 4.0

Lehce neformální recenze profesionálního programu na převod papírových předloh do textové podoby.

Seznamte se prosím!
Posadila se do nabídnuté mechaniky CD-ROM a diskrétně mi nařídila: „Zvolte jazyk“! „Česky“, odkliknul jsem. „Vaše modrá plocha W 98 se mi líbí“, pochválila mě. Jsem vlastní sestra Recognity Test (viz Computer 13/89). Kývl jsem hlavou na znamení souhlasu. „Pokračujte prosím“, tiše špitla, a tak jsem zvolil typický Setup. Souhlasila a ukousla si 18 MB místa na disku. Než však došlo k dalšími sblížení zakabonila se nad konfliktem verzí a raději navrhla zachovati původní soubory. Musel jsem se ještě zaregistrovat a nastavit jako základní skener TWAIN VistaScan32 V2.39CZ pro čekající Umax 610P.

Zbývalo poslední, ouško Recognita Maintenance Setup – Přímé propojení. Raději jsem zahnal jinotaje, které se nabízely a podsouvaly v tomto smyslu slova. Gentleman vždy ochraňuje První dámu a jako správný tělesný strážce jsem jí chtěl mít stále na očích, i když pracuji v aplikaci textového procesoru. Integrace s MS Exchange and Outlook je nutnost a standard. Poslední dotyk a po First Lady zbyla jen malá ikonka v dolní nástrojové liště.

První rande
Nemohl jsem bez ní být! Láska na první pohled. Po prvním spuštění na mě vyhrkla různé typy jako: „Věděli jste že…“ Něco jsem věděl. Do nekonečna mi opakovala: „Převeďte všechny papírové dokumenty do tvaru editovatelného počítačem“. Jako muž jsem běžně v praktickém životě nepoužitelný, jako tvor obsluhující počítač ovládám pouze levé a pravé tlačítko Myšky Microsoftky. Před naším rozloučením mě ještě naučila nastavovat kartu Možnosti a její ouška Přesnost (skvělá), Přezkoušení (není nutné), Dokument (to je jen kompliment), Předzpracování (milostná předehra), Pohled (z očí do očí), Obraz (bez komentáře), Skener a Plocha.

Manželství
Věděl jsem, že je to pravá. Vzali jsme se a já přísahal, že nepožádám SW jiného bližního svého… Konec vtipné kaše nebo šéfredaktora klepne pepka. Srozumitelnými slovy řečeno, po bezproblémové instalaci a opuštění ffie HW klíče, tolik komplikující situaci u předchozích verzí Recognit ve smyslu: „Kolik klíčů máš, tolikrát si člověkem“, vše funguje ani ne za pět minut. Proto zakládám do skeneru tištěný dokument a zkouším přesnost rozpoznávání znaků. Absolutní. Jen ze zájmu zkouším opravit ze slovníku zeleně vysvícená slova. Pak měním předlohu za bulletin s grafikou a sloupcovým textem. Super. Text si ukládám v oblíbeném Wordu a grafiku jako obrázek tif.

Učení dokáže dělat divy. Návrh – Oprava umožní neopakovat příště staré chyby. Recognita Plus 4.0 umí skvěle rozpoznávat čárkové kódy, faxy, ručně psaná čísla, stránky tištěné na jehličkových tiskárnách, zaškrávaná pole a také tabulky, což mě osobně nejvíce potěšilo. A přesnost – fantastická.

Integrace s MS Office
To si jen tak píšete ve Wordu a označíte místo, kam chcete vložit text existující jen v papírové podobě. Sjedete do lišty na ikonu Recognita OCR a levým tlačítkem dáte Rozpoznej ze Skeneru. V dolní části obrazovky se otevře Recognita a za chvíli máte vše v dokumentu – rychlé, elegantní a efektivní. Upozornění pro administrativu od ministra informatiky: „Používání Recognity Plus způsobuje úbytek úředníků“.

Další příklad je odeslání dokumentu přímo z pracovní plochy pomocí nejlepšího pošťáka MS Outlook jako text, obraz nebo soubor Recognity. To nemá chybu! Bezpapírová kancelář na Intranetu dostává zase o něco jasnější obrysy.

Když si báječnou ženskou vezme báječný chlap!
Končím rychle, aby čtenáři mohli rychle začít. Nezmínil jsem se o šablonách, uživatelských slovnících, nastavení zón aj. Aby bylo jasno. IT z hlediska uživatele funguje. W98, Office 97, Recognita Plus 4.0 jsou prvními vlaštovkami směru, jak by měly počítače humanizovat první potřebu člověka – práci… Souhlasíte se mnou, když Recognitě udělím osobní ocenění za významný přínos na frontě boje proti nekonečným stohům papíru!? První dáma OCR toho umí mnohem a mnohem víc, byl bych sám proti sobě, kdybych vyzradil všechna tajemství!

Poznámka
Jeden známý mě přivedl na myšlenku pořizovat předlohy digitálním fotoaparátem. Nemám daleko od slov k činům, ale musím vás prozatím zklamat. Fotka dopisu makrem, převedená do tifu a rozpoznaná Recognitou obsahovala veľa chyb. A tak tvůrcům SW ukládám úkol. Do příští verze zabudovat technologii digi foto a jejich výrobcům připravit stojánek a adaptérem k jejich pořizování.
Váš názor Další článek: Dá se překročit limit 2 terabyty u pevných disků pod Windows NT?

Témata článku: První komentář, Základní obrys, První pohled, OCR, Strážce, Papírová verze, Pros, Lady, Dáma, Rand, Maintenance


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku