První dáma OCR přichází – Recognita Plus 4.0

Lehce neformální recenze profesionálního programu na převod papírových předloh do textové podoby.

Seznamte se prosím!
Posadila se do nabídnuté mechaniky CD-ROM a diskrétně mi nařídila: „Zvolte jazyk“! „Česky“, odkliknul jsem. „Vaše modrá plocha W 98 se mi líbí“, pochválila mě. Jsem vlastní sestra Recognity Test (viz Computer 13/89). Kývl jsem hlavou na znamení souhlasu. „Pokračujte prosím“, tiše špitla, a tak jsem zvolil typický Setup. Souhlasila a ukousla si 18 MB místa na disku. Než však došlo k dalšími sblížení zakabonila se nad konfliktem verzí a raději navrhla zachovati původní soubory. Musel jsem se ještě zaregistrovat a nastavit jako základní skener TWAIN VistaScan32 V2.39CZ pro čekající Umax 610P.

Zbývalo poslední, ouško Recognita Maintenance Setup – Přímé propojení. Raději jsem zahnal jinotaje, které se nabízely a podsouvaly v tomto smyslu slova. Gentleman vždy ochraňuje První dámu a jako správný tělesný strážce jsem jí chtěl mít stále na očích, i když pracuji v aplikaci textového procesoru. Integrace s MS Exchange and Outlook je nutnost a standard. Poslední dotyk a po First Lady zbyla jen malá ikonka v dolní nástrojové liště.

První rande
Nemohl jsem bez ní být! Láska na první pohled. Po prvním spuštění na mě vyhrkla různé typy jako: „Věděli jste že…“ Něco jsem věděl. Do nekonečna mi opakovala: „Převeďte všechny papírové dokumenty do tvaru editovatelného počítačem“. Jako muž jsem běžně v praktickém životě nepoužitelný, jako tvor obsluhující počítač ovládám pouze levé a pravé tlačítko Myšky Microsoftky. Před naším rozloučením mě ještě naučila nastavovat kartu Možnosti a její ouška Přesnost (skvělá), Přezkoušení (není nutné), Dokument (to je jen kompliment), Předzpracování (milostná předehra), Pohled (z očí do očí), Obraz (bez komentáře), Skener a Plocha.

Manželství
Věděl jsem, že je to pravá. Vzali jsme se a já přísahal, že nepožádám SW jiného bližního svého… Konec vtipné kaše nebo šéfredaktora klepne pepka. Srozumitelnými slovy řečeno, po bezproblémové instalaci a opuštění ffie HW klíče, tolik komplikující situaci u předchozích verzí Recognit ve smyslu: „Kolik klíčů máš, tolikrát si člověkem“, vše funguje ani ne za pět minut. Proto zakládám do skeneru tištěný dokument a zkouším přesnost rozpoznávání znaků. Absolutní. Jen ze zájmu zkouším opravit ze slovníku zeleně vysvícená slova. Pak měním předlohu za bulletin s grafikou a sloupcovým textem. Super. Text si ukládám v oblíbeném Wordu a grafiku jako obrázek tif.

Učení dokáže dělat divy. Návrh – Oprava umožní neopakovat příště staré chyby. Recognita Plus 4.0 umí skvěle rozpoznávat čárkové kódy, faxy, ručně psaná čísla, stránky tištěné na jehličkových tiskárnách, zaškrávaná pole a také tabulky, což mě osobně nejvíce potěšilo. A přesnost – fantastická.

Integrace s MS Office
To si jen tak píšete ve Wordu a označíte místo, kam chcete vložit text existující jen v papírové podobě. Sjedete do lišty na ikonu Recognita OCR a levým tlačítkem dáte Rozpoznej ze Skeneru. V dolní části obrazovky se otevře Recognita a za chvíli máte vše v dokumentu – rychlé, elegantní a efektivní. Upozornění pro administrativu od ministra informatiky: „Používání Recognity Plus způsobuje úbytek úředníků“.

Další příklad je odeslání dokumentu přímo z pracovní plochy pomocí nejlepšího pošťáka MS Outlook jako text, obraz nebo soubor Recognity. To nemá chybu! Bezpapírová kancelář na Intranetu dostává zase o něco jasnější obrysy.

Když si báječnou ženskou vezme báječný chlap!
Končím rychle, aby čtenáři mohli rychle začít. Nezmínil jsem se o šablonách, uživatelských slovnících, nastavení zón aj. Aby bylo jasno. IT z hlediska uživatele funguje. W98, Office 97, Recognita Plus 4.0 jsou prvními vlaštovkami směru, jak by měly počítače humanizovat první potřebu člověka – práci… Souhlasíte se mnou, když Recognitě udělím osobní ocenění za významný přínos na frontě boje proti nekonečným stohům papíru!? První dáma OCR toho umí mnohem a mnohem víc, byl bych sám proti sobě, kdybych vyzradil všechna tajemství!

Poznámka
Jeden známý mě přivedl na myšlenku pořizovat předlohy digitálním fotoaparátem. Nemám daleko od slov k činům, ale musím vás prozatím zklamat. Fotka dopisu makrem, převedená do tifu a rozpoznaná Recognitou obsahovala veľa chyb. A tak tvůrcům SW ukládám úkol. Do příští verze zabudovat technologii digi foto a jejich výrobcům připravit stojánek a adaptérem k jejich pořizování.
Váš názor Další článek: Dá se překročit limit 2 terabyty u pevných disků pod Windows NT?

Témata článku: První pohled, Pros, Rand, Strážce, Lady, Dáma, Základní obrys, Papírová verze, Maintenance, OCR, První komentář

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů