První betaverze Office 12 z pohledu testerů

V pátek uvolnil Microsoft první betaverzi chystaných Office 12. Jaké jsou reakce prvních testerů, kteří měli možnost zkusit si nové ovládání a další změny?
První betaverze Office 12 z pohledu testerů

Související odkazy

Slovník
betaverze
font
open source
PDF
RSS

Celkem 10 tisíc zákazníků, partnerů a testerů má od pátku k dispozici první betaverzi nových Office od Microsoftu. Jak se budou ve finále jmenovat, to ještě neví možná ani samotný Bill Gates, prozatím se používá kódové označení Office 12 a finální verze by měla být hotova někdy ke konci příštího roku. Pokusili jsme se dát dohromady prvotní názory různých testerů.

Prvním dojmem je většinou to, že Office nepřináší ani tak nějaké závratné nové funkce, ale značné změny v rozhraní a chování uživatelského prostředí. Celkem žádné překvapení, to se vědělo již dlouho před uvedením betaverze. Klíčovým slovem se stává ribbon jako náhrada za klasické menu. Na první pohled byli někteří testeři poněkud zmatení a bezradní, ale po chvíli práce se prý dá na ribbon zvyknout.

Word

Staré funkce zabalené v novém kabátě, tak by se ve stručnosti dal charakterizovat nový Word. Něco nového však přeci jen najdeme a to se týká nejen Wordu, ale i dalších aplikací. Je to nový open-source formát Office XML. Stále je zde možnost ukládat do starého formátu Office, ale kromě toho je zde i tento nový formát, jehož soubory končí na "x". Word tedy ukládá soubory do formátu DOCX, Excel zase do XLSX (to je obzvlášť povedená koncovka, co říkáte?). Existuje i možnost doinstalovat podporu těchto formátů do starších verzí Office. Jak bylo slíbeno, přibyla i možnost exportu do formátu PDF.

Klepněte pro větší obrázek

Word má mimo jiné i nový výchozí font

Vraťme se však k uživatelskému prostředí, které doznalo největší změny. Nové ribbon-menu dominuje Wordu a právě jeho použití je pro většinu funkcí jediný způsob, jak se k nim dostat. Nehledejte žádné přepínače, nezkoušejte zapnout staré rozhraní, nejde to a nepůjde to. Zvykněte si na ribbon.

Ten má v novém Wordu celkem 6 záložek, nazvaných dle svého zaměření Write, Insert, Page layout, References, Mailings a Review. První záložka skrývá vše, co se týká nastavení typu písma a také volby pro odstavec. Přeci jen zde k jisté inovaci došlo. Standardním písmem pro dokumenty Wordu již není "starý dobrý" Times New Roman, ale nově je to font Calibri. Tento font je jedním z nových typů písma ve Windows Vista a pokud vás zajímá, jak vypadá, podívejte se například sem. Čistě subjektivně na první pohled nevypadá špatně.

Záložka Insert obsahuje vše, co se dá do dokumentu vložit, tedy grafiku, cliparty, tabulky, grafy a také odkazy a řadu dalších objektů. Následuje Page layout, kde celkem logicky najdeme věci, které souvisí s nastavením vzhledu stránky. Kromě velikosti stránky či okrajů je to například také barva pozadí.

References je záložkou, která má nabídnout pomoc těm, kteří často píší texty, kde je nutné uvádět zdroje jako jsou například školní práce či jiné materiály. Umožní vložit poznámky pod čarou, bibliografické citace a další zdroje.

Na záložce Mailings najdeme nástroje pro tvorbu obálek a štítků. Poslední záložkou je pak Review, která skrývá nástroje pro kontrolu gramatiky, slovníky, poznámky editora a podobně.

Jak se testeři shodují, nový Word funguje zatím co se funkcí týče stejně jako jeho předchůdce, změna uživatelského rozhraní je však dramatická. Těžko soudit, jak dlouho potrvá běžnému uživateli orientace v novém prostředí, to je individuální záležitost každého. Na první pohled ale vypadá rozčlenění jednotlivých funkcí poměrně logicky a intuitivně.

Excel

A jak je na tom nový Excel, další z pilířů Office? Změna se opět dramaticky týká zejména rozhraní. Rovněž najdeme ribbon se záložkami Sheet, Insert, Page layout, Formulas, Data, Review a Add-ons. Pro dané oblasti skrývají obdobné funkce jako pro Word, zbylé záložky pak funkce vlastní Excelu. Jednotlivé listy jsou nyní větší a to ne vizuálně, ale datově. Každý může mít nyní až milion řádků a 16 tisíc sloupců.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Excel - v pravém dolním rohu si všimněte posuvníku pro zvětšení náhledu

Podobně jako v ostatních aplikacích balíku došlo k přesunu položek, které souvisejí se zobrazením, do stavové lišty. Zde tak najdete možnost zvětšit pohled na dokument či změnit formu zobrazení. Místo klasického boxu s číslem procentního vyjádření velikosti zde však najdete posuvník.

Outlook

Nový Outlook byl dotčen novým rozhraním nejméně, najdete zde klasické menu a žádný ribbon. Pro někoho možná naštěstí. Největší inovací, která je patrná na první pohled, je tzv. "To-do Bar". Připomíná panel úloh ve Wordu či Excelu, rovněž se nachází v pravé části okna a zobrazuje zprávy, dnešní úkoly a veškeré úkoly či setkání spojené s vámi prostřednictvím služeb SharePoint, OneNote či Access. Úkoly, které nejsou daný den označeny jako hotové, se automaticky přesunou na den následující, takže vás straší, dokud je nedokončíte.

Klepněte pro větší obrázek

Outlook 12 - nový To-do Bar a také podpora RSS

Další nové funkce jsou poměrně skryty pod povrchem, takže na ně přijdete až časem. Je to jednak možnost odeslání stránky kalendáře nebo žádosti o sdílení kalendáře v rámci Exchange serveru. Je také patrná značná integrace služeb SharePoint, takže můžete upravovat sdílený kalendář a neopustit přitom Outlook.

Co jistě potěší nejednoho uživatele je integrace RSS čtečky. Nové zprávy vám tak mohou chodit přímo do vašeho Inboxu podobně jako e-maily. Jednotlivé kanály je pak možné snadno synchronizovat s PDA či chytrým telefonem.

Powerpoint

Poslední aplikací, u které se zastavíme a která patří k nejpoužívanějšímu "jádru" Office, je Powerpoint. Právě zde se podle některých testerů uplatní nové rozhraní nejvíce. Zároveň byly vylepšeny i funkce samotného programu. Stačí například jedním kliknutím v ribbonu přeměnit seznam s odrážkami v diagram a v tentýž ribbon hned změní svůj obsah, takže můžete rovnou měnit parametry tohoto diagramu. Byly vylepšeny i některé vizuální efekty.

Klepněte pro větší obrázek

Ribbon se údajně nejvíce osvědčil u Powerpointu

Jaký byl první pohled?

Pravdou je to, že do uvedení finální verze ještě zbývá poměrně hodně času, takže se řada věcí ještě může změnit a určitě také změní. První betaverze je tak spíše seznámení s novým rozhraním, i když s nějakými zásadními funkcemi navíc se asi také počítat nedá. Těch několik dní od uvolnění první betaverze je také poměrně málo na to, aby bylo možné proniknout více do hloubky nových Office.

Jak se alespoň podle ohlasů může zdát, nové rozhraní není až zas tak hrozné jak se někteří obávali (tedy ve smyslu komplikací při jeho používání, vizuální stránku ponechme stranou), ale je pravda, že rozhodne až většina a běžní uživatelé.

Zdroje: CNetGeekzoneWindows A to Z


Diskuze (88) Další článek: Obsazení vily zvedlo zájem o VyVolené i na Internetu

Témata článku: Microsoft, Betaverze, Open Office, Office, Nový Outlook, Nové rozhraní, Zásadní funkce, Word, Staré rozhraní, Tester, První beta, Nová funkce, Záložka, Navi, Review, Ribbon, První betaverze, První záložka, Školní práce, Nový kabát, První funkce, Poynter, První pohled, Office + N, Pohled


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 49

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky