První americký stát zakázal TikTok. Jestli zákon obhájí u soudu, strhne se lavina

Montana. První stát USA, který se odhodlal k dlouho diskutovanému kroku a zakázal TikTok – aplikaci a sociální síť, kterou Američané považují za špionážní nástroj čínské komunistické strany.

Zákon byl schválený v březnu, tuto středu jej podepsal guvernér státu a v platnost by měl vstoupit 1. ledna 2024. Podmiňovací způsob je na místě, TikTok se hodlá bránit právní cestou a už v prvotní reakci označil zákaz aplikace za protiústavní a svobodu slova ohrožující. Montana má sice jen něco málo přes milión obyvatel, ale pokud zákaz obhájí, dá se předpokládat, že její precedens budou následovat další státy.

Montana hodlá pokutovat obchody s aplikacemi či TikTok, pokud umožní stažení aplikace, částkou 10 000 dolarů denně (218 000 Kč). Používání aplikace nebude postižitelné. Můžeme očekávat, že lidé se nenechají zákazem odradit. Technické restrikce nebude těžké obejít, nedávno jsme to viděli na příkladu Utahu a PornHubu:

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) označil Tiktok za bezpečnostní riziko. Na telefonech vládních zaměstnanců jej zakázaly země aliance Five Eyes (USA, Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland, Kanada) a k obdobnému kroku se chystá i Evropská komise.

Diskuze (13) Další článek: Neblokuj reklamy, nebo zaplať. YouTube vyjednává s černými pasažéry