Průvodce koupí cenově dostupného LCD panelu

Pokud máte v plánu koupit si jako dárek LCD panel, bude se vám možná hodit dnešní článek. Naleznete v něm několik rad, jak se správně orientovat a na co se při výběru zaměřit.
Průvodce koupí cenově dostupného LCD panelu

Související články

Vánoční upgrade počítače – jak vybírat?
MP3 přehrávač jako ideální dárek
DVD přehrávač pod stromeček – proč ne?

Monitor je jedním z nejdůležitějších periferních zařízení, proto byste neměli jeho výběr uspěchat. Také je známo, že klasické CRT monitory vyzařují elektromagnetické záření, které není zrovna vhodné pro vaše zdraví. Navíc může být několikahodinová práce u takového monitoru velice nepříjemná, protože hlavně u starších a levnějších modelů je znát poblikávání obrazu, čímž se velmi unavují oči.

Související odkazy

Slovník
CRT
DVD
DVI
LCD
pixel
USB

Žádné takové problémy LCD panely nemají. Jsou totiž vyráběny úplně odlišnou technologií, která spočívá v rozsvěcování a zhasínání tekutých krystalů.

Ceny LCD panelů se díky masové produkci dostaly na velmi přijatelnou částku. Dokonce můžeme vidět ústup 15" displejů. Nejoblíbenější jsou v současné době displeje se 17" úhlopříčkou, která na rozdíl od CRT monitorů udává skutečnou zobrazovací plochu. Takže 17" LCD mívá jen o něco menší úhlopříčku než 19" CRT. Koupit dostačující 17" LCD monitor můžete už za cenu od 6000 Kč.

Pokud však nejste financemi omezeni, vyplatí se připlatit si několik tisícovek za kvalitnější produkty. Mnohdy mají lepší parametry, a tudíž bude třeba zážitek ze sledování filmu působivější.

Nejdůležitější je odezva

V tomto článku se budeme zabývat zejména LCD panely, které se hodí do domácnosti. Na ně jsou kladeny o něco větší nároky než na panely v kancelářích. Předpokládám, že doma nechcete pouze pracovat, ale zároveň se pobavit u sledování filmů na DVD nebo hraní her.

Z toho důvodu je jedním z nejdůležitějších parametrů rychlost, nebo také odezva. Ta udává dobu setrvačnosti bodů při překreslování obrazu, prozrazuje tedy, za jak dlouho je panel schopen rozsvítit a zhasnout jeden bod. Udává se v milisekundách a obvykle se do technických informací uvádí součet obou časů. Někdy však výrobce uvede pouze dobu dosvitu, a tak je tato situace dost ošemetná.

Orientujte se na co nejmenší hodnoty, ideální je 8 nebo 12 ms. Panely s delší odezvou nemusí při rychlých scénách (např. film nebo rolování textu) stíhat překreslovat obraz a ten se pak rozmazává, nebo za sebou pohybující se objekty zanechávají šmouhy.

Klepněte pro větší obrázek

Hyundai ImageQuest B71A - LCD 17"

Při sledování monitoru několika osobami je důležité, aby LCD panel podával co nejpřesnější obraz i při jiném úhlu pohledu, než je kolmý. Často se při takovém pohledu mění nádech barev nebo obraz tmavne, může dojít i ke zhoršení čitelnosti obrazu.

Pozorovací úhly (horizontálního i vertikálního pohledu) jsou tedy dalším parametrem, na který byste se měli zaměřit. Údaje výrobců v zásadě odpovídají skutečnosti, i když mohou být případy, stejně jako u času odezvy, kdy jsou hodnoty velmi nadsazené. Není proto od věci si tuto skutečnost ověřit při zkoušení, a to také u jiných panelů, přičemž můžete kvalitu porovnat – pokud máte samozřejmě tu možnost.

Jiné důležité parametry a vadné pixely

Další dvě položky nejsou často brány na zřetel, ale mohou hodně zvýšit kvalitu obrazu. Jas udává svítivost zobrazovaných bodů, a to v cd/m. Platí, že čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím lépe. Dnes se běžné hodnoty pohybují kolem 300 cd/m2.

Kontrast značí kontrastní hodnotu zobrazovaných bodů. Udává se v poměru (např. 500:1). Platí, že čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím lépe. Většina cenově dostupných produktů disponuje právě hodnotami, jež jsou blízké hodnotě uvedené v závorce.

Z důvodu vyšší náročnosti výroby LCD panelů se někdy může stát, že bude mít panel jeden nebo více vadných pixelů. Ty buď stále svítí, nebo jsou stále černé. Ne vždy lze však panely s touto vadou reklamovat, protože počtem a také rozmístěním vadných pixelů se zabývá norma ISO. Nejrozšířenější II. třída povoluje až 3 vadné pixely při rozlišení 1280 x 1024, což je rozlišení doporučené právě pro 17" úhlopříčku.

Setkat se můžete také s vadnými subpixely, kdy je chybná pouze jedna ze složek RGB (základní barvy, tedy červená, zelená a modrá). Počet vadných subpixelů může být podle normy větší – u uvedeného rozlišení až 7. Někteří výrobci a prodejci se však touto normou příliš neřídí a používají vlastní tabulky. Jiní zase garantují výměnu panelu i při jediném vadném pixelu. Proto se u prodejce informujte.

S příslušenstvím k dokonalosti

V mnoha modelech bývají zabudované i malé, obvykle 2W reproduktory. Kvalitní produkci hudby nebo zvukový doprovod hry od nich ovšem nečekejte. Vzhledem ke své velikosti postačí na běžnou práci s aplikacemi, popřípadě jako tichý hudební doprovod při surfování na internetu. Mnoha uživatelům však i takové postačí. Najdou se ale i výrobky s dobrým zvukem. Také záleží na každém uživateli, zda preferuje panel s reproduktory, nebo bez nich.

Co se týká další výbavy, jistě potěší USB rozbočovač, případně integrovaný TV tuner. Přibalena může být i webkamera nebo mikrofon. Určitě se také bude s příslušenstvím zvyšovat i cena. Naštěstí je výběr na trhu opravdu velký.

Na různých typech LCD monitorů se můžete setkat s odlišnými typy datových vstupů. Pokud nehodláte kupovat zároveň novou grafickou kartu, měli byste se orientovat podle ní. Jestliže má analogový výstup D-Sub, nebudete mít problém, protože analogový vstup má snad každý monitor. V případě digitálního DVI-I výstupu grafické karty je vhodné použít i tento vstup na monitoru nebo lze použít redukci.

Dá se říct, že digitální komunikace mezi počítačem a monitorem (přes DVI) je o něco kvalitnější než analogová, ale neplatí to vždy. Stává se běžnou praxí, že LCD panely mívají jak analogový, tak digitální vstup.

Klepněte pro větší obrázek

Některé panely umožňují i otočení o 180 stupňů

Pečlivý výběr nepodceňujte

Velmi důležitá je u LCD panelů konstrukce a polohovatelnost. Možnosti otáčení, naklonění nebo výškového nastavení obrazovky usnadní její umístění na stole, a navíc si ji bude moci každý nastavit podle své potřeby. Dobrý monitor by se měl také lehce ovládat. Základní funkce (nastavení jasu, kontrastu, případně hlasitosti reproduktorů) by měly jít ovládat tlačítky na panelu. Také nabídka OSD pro ostatní nastavení by měla být přehledně zpracovaná.

Dejte pozor na přístupnost konektorů, ať už zmíněného USB rozbočovače nebo jiných zařízení. Pak se vám nestane, že budete muset např. fotoaparát zapojovat do takřka nepřístupných míst.

Ideální je, pokud vám prodejce umožní si vyzkoušet všechny výše uvedené vlastnosti. Jde zejména o kontrolu vadných pixelů a velikostí pozorovacích úhlů. Mám však zkušenosti, že ne ve všech prodejnách vám zapnutý panel předvedou. Při nákupu přes internet máte mít podle zákona možnost vrátit zboží do čtrnácti dnů bez udání důvodu.

Výběr LCD monitoru jistě není lehká záležitost. Před koupí bychom doporučovali projít si nějaká diskusní fóra na internetu. Zajímavé mohou být také reakce přímo pod produkty v některých internetových obchodech, kde si uživatelé sdělují problémy a řeší je. V neposlední řadě můžete všude najít mnoho srovnávacích testů, ať už na internetu nebo v časopisech. Na rady prodavačů v obchodech se raději příliš nespoléhejte.

Určitě se nezapomeňte poptat na zkušenosti svých známých, kteří již LCD nějakou dobu vlastní. Zkuste také projít několik obchodů a porovnat ceny různých modelů. Srovnávat můžete také s cenami na internetu, kde můžete nalézt i velmi levné kousky.

Značka Model Úhlopříčka Max. rozlišení Jas [cd/m2] Kontrast Odezva [ms] Úhel pohledu (hor./vert.) Výstupy Repro [W] Ostatní Cena [Kč]
Acer AL1716s 17 1280x1024 300 500:1 12 150/135 D-Sub - - 7200
Benq FP71G+ 17 1280x1024 300 500:1 8 140/130 D-Sub - USB 7580
HP L1740 17 1280x1024 300 500:1 13 150/135 DVI, D-Sub - - 9180
Acer AL1951A 19 1280x1024 400 700:1 8 150/135 DVI, D-Sub 2x1,5 - 11470
Samsung SyncMaster 930BF 19 1280x1024 300 700:1 4 160/160 DVI, D-Sub - - 12080

Témata článku: LCD, Panel, Odezva, Uvedená doba, Vánoční stromeček, Blízký parametr, Levné fotoaparáty digitální

73 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MJS 9. 10. 2007 8:40:26
    Taky jsem dosud (cca 3roky) měl v práci L557 a nemohl jsem si jí...
  • j.k. 15. 1. 2006 11:22:26
    Chystám se koupit LCD monitor a vybral jsem si tento ACER.Máte někdo s...
  • joy 19. 12. 2005 12:02:59
    Co myslis tim vyblvanym????
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 27

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky