Průvodce: Jak nakupovat a čím platit na Internetu v zahraničí

Pozor, nalézáte se v zemi neomezených možností. Kdo se nebojí a je obezřetný, vydělá.
Průvodce: Jak nakupovat a čím platit na Internetu v zahraničí

Na četné žádosti čtenářů i šéfredaktora uvádím souhrn zkušeností týkající se nakupování a placení v zahraničních, především amerických, britských a německých internetových obchodech. Nakupování v zahraničí české uživatele láká stále více – po počátečním osmělování se a nakukování do regálů zahraničních internetových obchodů se stále více českých uživatelů rozhoduje do neznámé vody skočit. Po několika zkušenostech se v ní naučí plavat stejně jako v domácím rybníku, ale právě ony první zkušenosti právě mnohdy bolí.

Na zahraničních webech jsem zrealizoval okolo stovky nákupů. Mohu tedy hovořit z poměrně rozsáhlých zkušeností, nicméně je to pořád jen kapka v moři na to, kolik internetových obchodů v zahraničí je (stovky tisíc). Proto neberte článek jako test, recenzi či porovnání, ale jen jako něco málo osobních zkušeností.

Serióznost a slušnost, nicméně: RTFM

I když výjimky potvrzují pravidlo, zahraniční internetové obchody fungují obvykle daleko lépe než domácí. Tedy: je zde daleko větší pravděpodobnost, že vaše objednávka bude v pořádku přijata a v pořádku vyřízena. Pokusnictví, které dobře známe z českého prostředí, kdy student z koleje hodí na Internet bůhvíodkud získaný velkoobchodní ceník, načež se nic neprodá, ale ceník tam visí dalších pět let s mrtvou e-mailovou stránkou, venku téměř neexistuje. Samozřejmě se může stát, že zboží, které objednáváte, není k mání, má jinou cenu, bude až za dlouhou dobu apod.; toto vám však obsluha obchodu sdělí a komunikuje s vámi, jak dál pokračovat, obvykle velmi korektním způsobem. Protože jazyk může být překážkou, vězte, že téměř celosvětově je akceptovaná angličtina, nikdo vás nebude kárat ani za velká jazyková zvěrstva a v případné komunikaci s vámi budou zaměstnanci obchodu hovořit rovněž velmi prostou angličtinou (nikoli z ohleduplnosti, ale kvůli úspoře času). Angličtinu můžete bez problémů použít rovněž na německých a rakouských obchodech a též ve všech severských zemích; anglicky s vámi budou hovořit asijští obchodníci a když přijde na věc, tak se velmi slušně domluvíte ve východoevropských obchodech. Naopak ji spíše neočekávejte u obchodníků francouzských a italských.

Častá obava zákazníků je, aby něco nepokazil a, jak se říká, nebyl „za blbečka“. Můžete to jistě brát stoicky, že nejhorší, co se vám může stát, je, že vám někdo po mailu vynadá, a bude to pravda. Lepší je ale se přičinit o to, aby vám nemuselo být vynadáno, a postup je jednoduchý: RTFM čili read the fucking manual, přečtěte si přiložený manuál. Než nakoupíte, přečtěte si pozorně a podrobně všechno, co se o nakupování, placení a zasílání v daném obchodě píše, především:

  • jestli vůbec zasílá do zahraničí a když ano, jestli je i vaše (naše) země na seznamu
  • jaké jsou podmínky zasílání do zahraničí a jestli je splňujete
  • jaké jsou možnosti platby a jestli je splňujete.

Pravidla hry jsou přitom následující:

  • pokud všechny výše uvedené podmínky splňujete, můžete postoupit do dalšího kola a úspěšně nakoupit
  • pokud byť i jednu z nich nesplňujete, o nic víc se nesnažte: zde nenakoupíte, jděte jinam či se polepšete (např. si pořiďte požadovaný typ platební karty)
  • pokud si nejste jistí nebo něčemu nerozumíte, zeptejte se obsluhy obchodu dříve, než učiníte objednávku.

Řiďte se těmito pravidly přesně a bez výjimky, a nepokoušejte se věc po česku „obkecat“. Pokud má obchod uvedeno, že neposílá do východní Evropy, tak to tam nemá proto, že čeká na to, že jej bude někdo z Příbrami přesvědčovat, že právě on je ten hodnej. Pokud má napsáno, že platby jsou jen těmi a těmi kreditními kartami, nepřesvědčujte jej, že je hrozně dobrý nápad poslat dolary v dopisní obálce.

Témata článku: Internet, Trik, Rakousko-Uhersko, Internetová banka, Drak, Častá chyba, Fedex, Mezera, Dobrá rada, Simon, Kára, Draka, Mastercard, Americký film, Jak, Nejsnazší cesta, Celní úřad, Nejčastější typ, Vinař, Fine, Platba, Plát, Známý obchod, Předchozí čas, Velké riziko


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu