Průvodce domácím kinem (3): když není DVD, postačí i VHS

Domácí kino si můžete postavit i tehdy, nemáte-li dosud DVD přehrávač, ale jen videopřehrávač či videorekordér. Prostorového zvuku si totiž můžete užívat i zde, i když s „malým“ omezením.
Průvodce domácím kinem (3): když není DVD, postačí i VHS
Kapitoly článku

Pokud máte doma jen videopřehrávač nebo videorekrodér a chcete si užívat výhod domácího kina, nemusíte hned letět do obchodu, koupit DVD přehrávač a nabalit se filmy. I s obyčejným videem lze alespoň částečně dosáhnout dobrého požitku z prostorového zvuku.

Prostorový zvuk i na videu

Určitě jste si někdy všimli, že videokazety, které jste si půjčili nebo koupili, mívají vzadu malý nápis Dolby Surround. To znamená, že zvuk je zakódován v prostorovém formátu dle standardu Dolby Surround, případně Dolby ProLogic (Dolby ProLogic se od Dolby Surround liší doplněním o centr kanál). Jak je to ale možné, když přehrávač VHS nemá výstup digitálního zvuku jako přehrávač DVD? Kazeta je navíc nahraná analogově, jak tedy může obsahovat prostorový zvuk?

Je to celkem prosté – chlapíci z Dolby zakódovali prostor do analogového sterea. Pokud takový signál přehrajete na běžné stereo soupravě (sluchátka, televizor), bude znít jako normální stereo. Pokud ale použijete speciální dekodér, uslyšíte zvuk prostorově. Standard Dolby ProLogic, o kterém jsem psal už dříve, se skládá ze čtyř kanálů – levý, pravý, centr a zadní efektový. Existuje ještě standard Dolby ProLogic II, který má dva zadní efektové kanály, které navíc nejsou omezené frekvencemi do 7 kHz. Na rozdíl od DVD (DD nebo DTS) není zvlášť kódován kanál pro nízkofrekvenční efekty LFE (basy, dunění).

Poznámka: DPL II umí také „vykouzlit“ prostorový zvuk i z běžného stereo audia, které není kódované v Dolby ProLogic. Pokud je videokazeta nahraná pouze ve stereu, umí DPL II dekodér udělat prostorový zvuk i z tohoto signálu.

Jen video ale nestačí

Abyste mohli prostorového zvuku využít, potřebujete stejně jako u běžného domácího kina sadu reproduktorů, dekodér a zesilovač. Pokud vám toto chybí, budete poslouchat pouze stereo výstup z televizoru, což zkrátka není ono. Televizory sice mívají možnost pro simulaci prostorového zvuku na dvou reproduktorech, ale uznejte sami, že to má do domácího kina dost daleko.

Je jasné, že zesilovač musí zvládat dekódovat a zesílit zvuk Dolby ProLogic. Receivery pro domácí kino, které se dnes prodávají, umí Dolby ProLogic (II) dekódovat bez problému, takže pokud si vyberete jakýkoliv model z nabídky, nebudete mít problémy. Dříve, ještě před rozšířením DVD, se prodávaly zesilovače (receivery), které zvládaly pouze Dolby ProLogic (II) – i takový zesilovač vám postačí, nicméně pokud budete chtít v budoucnu zakoupit DVD přehrávač, budete mít smůlu – digitální zvuk 5+1 si zkrátka nepustíte (tedy pokud nebude mít přehrávač zabudován receiver). Proto je lepší kupovat přímo zesilovač, který umí DD i DTS (standardy zvuku 5+1) a jste do budoucna v klidu.

Klepněte pro větší obrázek
Receiver je zesilovač 5+1 zvuku a zároveň FM/AM tuner

5+1 to jistí

K zesilovači potřebujete rovněž patřičný počet reproduktorů. Vzhledem k definici standardu Dolby ProLogic budou bohatě stačit čtyři, nicméně pokud budete chtít v budoucnu sledovat filmy na DVD, stejně budete muset koupit minimálně sadu 5+1. Zadní efektové kanály budou sice přehrávat stejný zvuk (DPL má totiž pouze jeden zadní kanál), nicméně zvuk bude lépe rozvržen do prostoru. Kromě toho díky subwooferu budete mít ze ozvučení filmu lepší požitek – zesilovač umí oddělit nízké frekvence a poslat je do LFE.

I v případě, že nebudete mít 5+1 reproduktorů, ale jen čtyři, nezoufejte. Stačí, když na zesilovači vypnete subwoofer a připojíte pouze jeden zadní efektový reproduktor, který umístíte patřičně do prostoru (za sebe); druhý bude hrát „naprázdno“. Pokud ale mohu radit, sestava 5+1 je daleko lepším řešením, navíc je to dobrá investice do budoucna, kdy si stejně koupíte DVD.

Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní bedny jsou základem pro dobrý zvuk (tyto levnější bedničky budou pro video stačit)

Zapojení je velmi prosté

Pokud máte vše po ruce, můžete videorekordér zapojit do „domácího kina“, pokud to tak můžeme nazývat. Každý videorekordér má na zadní straně kromě patřičných výstupů obrazového signálu (SCART, případně kompozitní cinch a S-Video) také dva cinche pro analogový zvuk (červený a bílý). Ty lze připojit na jakýkoliv zesilovač zvuku, v našem případě receiver, který obsahuje dekodér Dolby ProLogic zvuku. Stačí propojit přehrávač a zesilovač dvěma kabely cinch a je to; při přehrávání pak nastavíte správný zdroj zvuku, vzdálenost reproduktorů, frekvenci, od které má basy přehrávat subwoofer a je to. Nastavení se liší zesilovač od zesilovače, takže zde nějaké obecné rady asi nepomohou.

Poznámka: Receiver se od zesilovače liší zabudovaným rádiovým tunerem AM/FM; vzhledem k tomu, že se se zesilovačem bez tuneru setkáte jen velmi zřídka, lze pojmy receiver a zesilovač libovolně zaměňovat.

Každý receiver má několik funkcí pro zvýraznění prostoru. Pokud vám nestačí standardní nastavení, můžete si přidat efekty, změnit „prostor“, v němž je zvuk reprodukován (hall, theather apod.) a dále se zvukem pracovat – záleží na zesilovači, který použijete. Tyto efekty lze aplikovat i na běžné stereo filmy, které nejsou kódované v DPL. Je ale jasné, že to nebude ono.

Receiver (zesilovač), který vám bude stačit, stojí okolo deseti tisíc korun, jsou i levnější, jsou i dražší (a to o dost). Pokud nemáte žádné větší nároky a budete skutečně zesilovač používat jen k přehrávači VHS, klidně kupte něco levnějšího. Pokud budete chtít časem připojit třeba CD přehrávač, DVD či další zdroj zvuku, bude lepší koupit dražší přístroj; už jen proto, že výstup bude kvalitnější a zařízení bude mít více možností.

Témata článku: Video, DVD, Domácí kino, Průvodce, Receiver, Obraz, Televizory, Subwoofer, Cinch, Zvuk, Domácí kina, Tunery, SCART, Subwoofery, Televizory 32, Prostorový zvuk, Televizory Panasonic, Stereo, Zesilovače, FM Tuner, Kino, Středový reproduktor, Signál


Určitě si přečtěte

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 13

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 34

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů