Průvodce: dělení disků

V dnešním článku se naučíme, jak rozdělit a uspořádat logickou strukturu pevného disku. Podíváme se na různé nástroje a způsoby provedení těchto někdy choulostivých operací. Jistě je zde mnoho méně zkušených uživatelů, považujících od prodejce nastavenou strukturu za neměnnou. Opak je samozřejmě pravdou.

Bohužel je patrné, že mezi námi nejrozšířenější operační systémy citelně postrádají pokročilejší nástroje, kterými by bylo možné všechny potřebné a užitečné procedury vykonat. Přesto je budeme považovat za základ. Hned z počátku vás také upozorním na skutečnost, že manipulace, kterými se budeme zabývat, spadají do skupiny nebezpečných a při neopatrnosti či nepozornosti hrozí ztráta cenných dat uložených na pevném disku!

Jak jsem již předeslal, rozdělení disku je částečně záležitostí samotného operačního systému (OS). Je to celkem přirozené, protože již před instalací OS je vhodné naplánovat a rozdělit pevný disk na jednotlivé oddíly. Někteří lidé zastávají názor, že dělení disku nemá smysl a naformátují jej na plnou kapacitu – do jedné partition (diskového oddílu). Já si naopak myslím, že rozškatulkování jednoho fyzického disku na několik logických přínosné je:

  • přispívá k přehlednosti
  • přidává další logickou úroveň nad adresář
  • zvyšuje bezpečnost a rychlost
  • usnadňuje zálohování atd.

Kromě toho je někdy rozdělení disku nutností, ať už kvůli omezením souborového systému, nebo chceme-li mít na jednom disku více operačních systémů.

Výchozím nástrojem od MS-DOSu až po Windows 98 SE je MS FDISK. Jde o textovým režimem řízený nástroj dodávaný společně s OS. Můžeme pomocí něj partitions vytvářet a rušit. To možná dostačovalo v dobách, kdy se nám v počítačích točili disky o velikosti do 1GB. Microsoft však zachoval FDISK i v celé své sérii OS vycházejících z DOSu, pouze ho lehce upravoval a přidal podporu FAT32 a velkých disků. Vzhledem k rostoucím kapacitám a rozšiřování dalších OS na trh to lze považovat za nedbalost, která však dala prostor jiným softwarovým firmám.

Z programů nahrazujících MS FDISK zmiňme například Free FDISK, který umí i Ne-DOSovské souborové systémy a podporuje disky do velikosti 128 GB. Jak název napovídá, je zdarma včetně zdrojových souborů.

Ve vývojové linii operačních systémů NT (Windows NT – Windows XP) je možnost rozdělování a formátování disku zabudována přímo v instalačním programu. Jde opět o velmi jednoduchý nástroj, ale umožní nám provést téměř vše, co při instalaci potřebujeme. Kvalit některých grafických instalací konkurenčního LINUXu (např. DiskDruid v RedHatu) však nedosahuje.

Kromě možnosti nastavení diskových oddílů přímo v instalaci obsahují tyto OS i plně graficky orientovaný program – Správa disků. Ten najdete například ve Windows XP pomocí následujícího schématu: Nabídka Start->Nastavení->Ovládací panely->Nástroje pro správu->Správa počítače. Pojďme se na tento nástroj podívat blíže.

Klepněte pro větší obrázek

Díky grafickému režimu již konečně přehledně vidíme, jak máme pevný disk uspořádaný. Můžeme zde intuitivně pomocí kontextové nabídky vytvářet, formátovat a odstraňovat různě velké oddíly, a to jak primární, tak rozšířené. „Rozšířený oddíl je část disku, která obsahuje až 4 další logické jednotky. Při jejím používání tedy můžeme mít na jednom disku až 3 primární a 4 logické diskové oddíly.“ Na následujícím obrázku jsou ale k vidění více než 4 logické jednotky. Informace nápovědy jsou v tomto směru poněkud zavádějící. Primární partition slouží ke spouštění Windows – musí na ní být nainstalovány ( u OS Windows 2000 a vyšších verzí a Linuxu to již není nutné).

Klepněte pro větší obrázek

Marně bychom ve Správci disků hledali funkce pro změnu velikosti jednotlivých partition nebo jejich přesouvání, spojování či konvertování. Tyto a další nástroje jsou implementovány ve zpravidla komerčních aplikacích od jiných společností.

Absolutní špičkou v tomto směru je Partition Magic (PM) od firmy PowerQuest. Snažil jsem se najít program, který by ho byl schopen nahradit a přitom byl free, shareware nebo nás stál alespoň o něco méně, ale marně.

Testy prošel Paragon Partition Manager 5.5, který jako mnohé další kopíruje vzhled a ovládání PQ. Se dvěma pevnými disky 120GB a 40GB v klasickém IDE řadiči si ale neporadil a navíc při tak jednoduchém úkonu, jako je odstranění jednoho oddílu, z neznámého důvodu zasáhl i do struktury druhého disku, na kterém poškodil hierarchii souborového systému?!

Klepněte pro větší obrázek

Jako další byl zkoušen freewareový Ranish Partition Manager 2.43 beta, který – byť v textovém provedení – nabízí mnoho funkcí a kromě práce s nastavováním oddílů zvládá i klonování jednotlivých partition, popřípadě celého disku. Velkou nevýhodou je absence kompletní podpory systémů NTFS a složitější ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelé LINUXu mohou s úspěchem využívat program GNU PartED. Jedná se o klasickou terminálem ovládanou utilitu, která vyžaduje více zkušeností, než jednodušší „okenní“ aplikace. Jestliže se ji ale naučíte používat, získáte mocného a rychlého spojence.

Klepněte pro větší obrázek

A nyní se konečně zaměříme na nejlepší program, který v dané kategorii existuje.

PowerQuest: PartitionMagic

Nyní ve verzi 8.0 umožňuje bezpečně vytvářet, formátovat, měnit velikost, kopírovat, přenášet, konvertovat, rozdělovat a spojovat diskové oddíly bez mazání a ztráty dat na vašem pevném disku. Podporuje změnu velikosti NTFS partition bez nutnosti restartu. Také umí pracovat s LINUXovým systémem Ext3, až 160 GB oddíly, s USB disky a velmi mnoho dalšího. To vše samozřejmě přímo z prostředí Windows. Cena tohoto díla není příliš vysoká – dá se koupit i za 1500 Kč a vyplatí se každému, kdo to myslí s pokročilou administrací disků vážně.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské prostředí je opravdu přívětivé a práci nám jenom usnadňuje. Na názorných zobrazeních struktury disků vždy uvidíte změnu, kterou jste provedli. Ta však nebude vykonána až do té doby, dokud všechny požadované akce nepotvrdíte tlačítkem Apply. Poslední změnu zrušíte pomocí příkazu Undo.Jediná překážka, která by mohla začátečníky odradit, je absence češtiny. Proto následuje malý slovníček pojmů a příkazů obsažených v PM. Měli by jste s ním vystačit i ve většině jiných obdobných programů. Budete-li si chtít ovládání PM vyzkoušet a neriskovat přitom svá cenná data, stáhněte si ze stránek www.partitionmagic.com demoverzi. Hodně štěstí a příště možná u zálohování a klonování nashledanou.

General Základ – sekce hlavního menu obsahující základní příkazy a možnosti nastavení View Zobrazení – sekce hlavního menu obsahující volbu vzhledu programu
Disk Disk – sekce hlavního menu obsahující příkazy a volby pro práci s celým diskem Partition Oddíl – sekce hlavního menu obsahující příkazy a volby pro práci s jednotlivými oddíly
Tools Nástroje – sekce hlavního menu obsahující další nástroje Tasks Úkoly – sekce hlavního menu obsahující průvodce na vykonávání určitých kompletních činností
Help Nápověda

Create Vytvořit (např. oddíl) Resize Změň velikost
Delete Odstranit Move Přesuň
Undelete Obnovit odstraněný disk Label Jmenovka (jmenovka diskového oddílu)
Copy Kopíruj Format Formátuj
Merge Spoj (2 oddíly do 1) Convert Převeď (z jednoho soub. systému na jiný)
Split Rozděl (1 oddíl do 2) Properties Vlastnosti (nastavení nebo info)
Advanced Pokročilé nastavení Configuration Konfigurace, nastavení
Set Nastavovat Backup Záloha, zálohovat
Size Velikost Used Použito (prostor obsazený daty)
Extended Rozšířený oddíl, který obsahuje logické (logical) diskové oddíly Unused Nepoužito (volný prostor diskového oddílu)
Unalocated Nepřiřazený (volný prostor na disku)

Check for errors Zkontroluje integritu oddílu
Change drive letter Změní písmeno jednotky (pozor na cesty k aplikacím!)
Hide partition Skryje diskový oddíl. Po restartu nebude oddílu přiřazeno písmeno – nebude zobrazován
Unhide partition Znovu zobrazí skrytý oddíl
Delete all partitions Odstraní všechny oddíly na zvoleném disku
Install another operating system Průvodce připravením disku na instalaci dalšího op. systému. Spolupracuje s BootMagicem, který zajišťuje uživateli při bootování volbu op. systému
Operations pending Operace které přijdou na řadu (budou provedeny po stisku Aply)
Create rescue disks Vytvoří záchranné diskety (bootovací)

Oficiální webové stránky aplikací

Diskuze (76) Další článek: Uživatelé broadbandu o placené služby nestojí

Témata článku: Windows, Výchozí nástroj, Diskový oddíl, Textový terminál, Pokročilý průvodce, Disko, Dodávaný nástroj, Disk, Obdobný program, Rescue disk, Split, Záchranná operace, Rescue, Průvodce, Pokročilá práce, Pokročilé odstranění, Vývojový režim, Primární data, Paragon, Convert


Určitě si přečtěte

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 15

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 69

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů