Hacking | DIY | Reportáže

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

 • Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno
 • Letos se přidala i Praha
 • Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Brno před rokem otevřelo největší komunitní dílnu pro kutily FabLab, která se poté zapojila do globální sítě podobných laboratoří, do kterých může zajít každý zájemce a po zaplacení členského poplatku a absolvování patřičných školení může používat jak zdejší 3D tiskárny, tak laserovou řezačku a další stroje a dílenskou výbavu.

Letos se svých špičkově vybavených dílen pro makery všeho druhu konečně dočkala i Praha. Zatímco v Holešovicích můžete vyrazit do PrusaLabu, který se nachází v suterénu staré průmyslové budovy, v jejíchž nadzemních patrech tým Josefa Průši vyrábí světoznámé 3D tiskárny, přes řeku a kopec, poblíž olšanských hřbitovů, své brány už před pár týdny otevřel možná trošku skromnější, ale o to sympatičtější FutLab Daniela Gottwalda.

Videoprocházka dílnou PrusaLab a ukázka hlavních strojů v akci:

Navštívil jsem obě haly s fotoaparátem, podívejte se tedy na fotoreportáž ve formě komentované galerie. Stačí klepnout na první snímek v článku a dále se navigovat šipkami.

Co je to vlastně komunitní dílna

Co je to vlastně komunitní dílna? Je to v prvé řadě dílna jako služba pro běžné smrtelníky i profesionální kutily, studenty a vynálezce všeho druhu na volné noze, kteří nemají doma v garáži techniku za statisíce. To znamená, že za relativně nízký měsíční paušál můžete dorazit a určitý předplacený čas používat zdejší špičkovou výbavu, o kterou se dělíte s ostatními členy.

Klepněte pro větší obrázek
Suterén budovy Prusa Research patří nově komunitní dílně PrusaLab

Abych byl konkrétní, v případě PrusaLabu zaplatíte měsíčně 700 korun (studenti 350 korun) a za tuto částku získáte:

 • 24 hodin na 3D tiskárnách Prusa i3 MK3
 • 2× 15 minut na laserové řezačce Narran
 • Libovolnou práci s dalším drobným nářadím a výbavou (vrtačky, pájky, horkovzdušné pistole, apod.)

Přístup k velkým CNC strojům Haas TRL1 a VF2SS, které vyžadují přeci jen odbornější zaškolení, pak bude speciálně zpoplatněný:

 • CNC frézka HAAS VF2SS: 600 korun/hod.
 • Soustruh HAAS TL1: 270 korun/hod.
 • Router Konečný: 250 korun/hod.
 • SLA 3D tiskárna Form2: 260 korun/hod.
 • 3D tiskárna Prusa i3 MK3: 20-33 korun/hod

Ani organizátoři včetně Josefa Průši ještě nemají úplně jasno, v co se laboratoř teprve promění, a tak následující měsíce vnímají jako jakýsi veřejný betatest.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výbava PrusaLabu je špičková. Zleva: dostatek 3D tiskáren, soustruh Haas TL1, frézka Haas VF2SS a CO2 laser Narran, který přeřízne překližku i plexisklo.

V každém případě, PrusaLab nechce být pouze dílnou, ale má v plánu pořádat také nejrůznější workshopy a tedy utužovat komunitní život pražských makerů a zvyšovat jejich znalosti.

FutLab

Na druhé straně údolí v ulici Pod Kapličkou se nachází další komunitní dílna Daniela Gottwalda. Už jsem o ní na Živě.cz psal, tentokrát jsem ale vyrazil přímo na místo. V bývalé a zatím docela poloprázdné budově, kde původně sídlila tiskárna Eclipse, najdete v patře jak hackerské doupě Brmlab, tak dílnu FutLab.

Vzhledem k tomu, že jinak industriální budova zeje prázdnotou, je to příležitost pro další nadšence podobného ražení. Místu by to rozhodně prospělo a mohlo by zde vzniknout zajímavé tvořivé centrum geeků všeho druhu.

Klepněte pro větší obrázek
Daniel Gottwald a jeho FutLab

FutLab je na první pohled sympatické místo. Velké (a také hlučné) CNC frézky zde sice nenajdete, prostoru ale i tak vévodí jak koutek s elektrodílnou, kde by se vyřádili všichni milovníci Arduin a elektronického prototypování, tak armáda nejrůznějších 3D/DLP tiskáren, koutek pro práci s textilem, řezací CO2 laser nebo chemická laboratoř, která se čerstvě rozšířila o zařízení pro odlévání kovů.

Cíle FutLabu jsou možná trošku skromnější – velká dílna s dostatkem denního světla chce nalákat zhruba dvacítku stálých členů a to spíše těch, kteří už mají jasný plán, co zde budou chtít tvořit. Nejnižší měsíční předplatné začíná na pětistovce a nabízí vstup jednou týdně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Elektrodílna, základní nástroje, nádoba pro elektrické odlévání kovů, armáda 3D tiskáren a největší kus: ani ve FutLabu nechybí CO2 laser. Na posledním snímku vidíte trubici s jeho generátorem. Samotná hlava, která jezdí sem a tam, dopravuje paprsek na cílové místo pomocí systému zrcadel.

Ten nejvyšší pak zájemci pořídí za 3 000 korun, za které získají i vlastní židli a stůl. Tato cena už v podstatě odpovídá coworkingovému předplatnému a tyto komunitní dílny jím ostatně i jsou. Jen tu spíše než s laptopem budete pracovat s pořádným kladivem, bruskou, lakem, překližkou, pájkou a termoplastickými hmotami z 3D tiskáren.

Další snímky najdete v galerii

Podobné dílny, ať už brněnský FabLab a HobbyLab, nebo čerstvě otevřený pražský PrusaLab a FutLab jsou dalšími pokračovateli fenoménu DYI a technologické demokratizace, kdy se i prostý jedinec s omezenými prostředky dostane k výrobním strojům, které běžný kutil v garáži opravdu nemá.

V tomto je unikátní především PrusaLab a jeho profesionální obráběcí stroj, nebo stále rozšířenější laserové řezačky, které si na rozdíl od 3D tiskárny domů nepořídí ani ten největší kutilský fanda.

Diskuze (7) Další článek: Kvůli chybě na Facebooku se soukromé příspěvky 14 milionů lidí staly veřejnými

Témata článku: 3D tisk, Programování, Hacking, Brno, Praha, Bosch, Arduino, DIY, Reportáže, Řezačka, Hackerské doupě, Eclipse, Komentovaná galerie, První snímek, Cílové místo, FabLab, Tiskárna, Jasný plán, Koutek, Hlavní stroj, Brmlab, Prus Research, Pro, Dílna, Olšanský hřbitov