Brno před rokem otevřelo největší komunitní dílnu pro kutily FabLab, která se poté zapojila do globální sítě podobných laboratoří, do kterých může zajít každý zájemce a po zaplacení členského poplatku a absolvování patřičných školení může používat jak zdejší 3D tiskárny, tak laserovou řezačku a další stroje a dílenskou výbavu.
Letos se svých špičkově vybavených dílen pro makery všeho druhu konečně dočkala i Praha. Zatímco v Holešovicích můžete vyrazit do PrusaLabu, který se nachází v suterénu staré průmyslové budovy, v jejíchž nadzemních patrech tým Josefa Průši vyrábí světoznámé 3D tiskárny, přes řeku a kopec, poblíž olšanských hřbitovů, své brány už před pár týdny otevřel možná trošku skromnější, ale o to sympatičtější FutLab Daniela Gottwalda.
Videoprocházka dílnou PrusaLab a ukázka hlavních strojů v akci:
Navštívil jsem obě haly s fotoaparátem, podívejte se tedy na fotoreportáž ve formě komentované galerie. Stačí klepnout na první snímek v článku a dále se navigovat šipkami.
Co je to vlastně komunitní dílna
Co je to vlastně komunitní dílna? Je to v prvé řadě dílna jako služba pro běžné smrtelníky i profesionální kutily, studenty a vynálezce všeho druhu na volné noze, kteří nemají doma v garáži techniku za statisíce. To znamená, že za relativně nízký měsíční paušál můžete dorazit a určitý předplacený čas používat zdejší špičkovou výbavu, o kterou se dělíte s ostatními členy.

Suterén budovy Prusa Research patří nově komunitní dílně PrusaLab
Abych byl konkrétní, v případě PrusaLabu zaplatíte měsíčně 700 korun (studenti 350 korun) a za tuto částku získáte:
- 24 hodin na 3D tiskárnách Prusa i3 MK3
- 2× 15 minut na laserové řezačce Narran
- Libovolnou práci s dalším drobným nářadím a výbavou (vrtačky, pájky, horkovzdušné pistole, apod.)
Přístup k velkým CNC strojům Haas TRL1 a VF2SS, které vyžadují přeci jen odbornější zaškolení, pak bude speciálně zpoplatněný:
- CNC frézka HAAS VF2SS: 600 korun/hod.
- Soustruh HAAS TL1: 270 korun/hod.
- Router Konečný: 250 korun/hod.
- SLA 3D tiskárna Form2: 260 korun/hod.
- 3D tiskárna Prusa i3 MK3: 20-33 korun/hod
Ani organizátoři včetně Josefa Průši ještě nemají úplně jasno, v co se laboratoř teprve promění, a tak následující měsíce vnímají jako jakýsi veřejný betatest.




Výbava PrusaLabu je špičková. Zleva: dostatek 3D tiskáren, soustruh Haas TL1, frézka Haas VF2SS a CO2 laser Narran, který přeřízne překližku i plexisklo.
V každém případě, PrusaLab nechce být pouze dílnou, ale má v plánu pořádat také nejrůznější workshopy a tedy utužovat komunitní život pražských makerů a zvyšovat jejich znalosti.
FutLab
Na druhé straně údolí v ulici Pod Kapličkou se nachází další komunitní dílna Daniela Gottwalda. Už jsem o ní na Živě.cz psal, tentokrát jsem ale vyrazil přímo na místo. V bývalé a zatím docela poloprázdné budově, kde původně sídlila tiskárna Eclipse, najdete v patře jak hackerské doupě Brmlab, tak dílnu FutLab.
Vzhledem k tomu, že jinak industriální budova zeje prázdnotou, je to příležitost pro další nadšence podobného ražení. Místu by to rozhodně prospělo a mohlo by zde vzniknout zajímavé tvořivé centrum geeků všeho druhu.

Daniel Gottwald a jeho FutLab
FutLab je na první pohled sympatické místo. Velké (a také hlučné) CNC frézky zde sice nenajdete, prostoru ale i tak vévodí jak koutek s elektrodílnou, kde by se vyřádili všichni milovníci Arduin a elektronického prototypování, tak armáda nejrůznějších 3D/DLP tiskáren, koutek pro práci s textilem, řezací CO2 laser nebo chemická laboratoř, která se čerstvě rozšířila o zařízení pro odlévání kovů.
Cíle FutLabu jsou možná trošku skromnější – velká dílna s dostatkem denního světla chce nalákat zhruba dvacítku stálých členů a to spíše těch, kteří už mají jasný plán, co zde budou chtít tvořit. Nejnižší měsíční předplatné začíná na pětistovce a nabízí vstup jednou týdně.






Elektrodílna, základní nástroje, nádoba pro elektrické odlévání kovů, armáda 3D tiskáren a největší kus: ani ve FutLabu nechybí CO2 laser. Na posledním snímku vidíte trubici s jeho generátorem. Samotná hlava, která jezdí sem a tam, dopravuje paprsek na cílové místo pomocí systému zrcadel.
Ten nejvyšší pak zájemci pořídí za 3 000 korun, za které získají i vlastní židli a stůl. Tato cena už v podstatě odpovídá coworkingovému předplatnému a tyto komunitní dílny jím ostatně i jsou. Jen tu spíše než s laptopem budete pracovat s pořádným kladivem, bruskou, lakem, překližkou, pájkou a termoplastickými hmotami z 3D tiskáren.
Další snímky najdete v galerii
Podobné dílny, ať už brněnský FabLab a HobbyLab, nebo čerstvě otevřený pražský PrusaLab a FutLab jsou dalšími pokračovateli fenoménu DYI a technologické demokratizace, kdy se i prostý jedinec s omezenými prostředky dostane k výrobním strojům, které běžný kutil v garáži opravdu nemá.
V tomto je unikátní především PrusaLab a jeho profesionální obráběcí stroj, nebo stále rozšířenější laserové řezačky, které si na rozdíl od 3D tiskárny domů nepořídí ani ten největší kutilský fanda.