3D tisk | Bastlení | DIY

Prusa Research má novou 3D tiskárnu SL1S SPEED. Slibuje brutální rychlost, kvalitu a hromadu praktických vylepšení

Prusa Research představil novou generaci své stereolitografické 3D tiskárny SL1S SPEED. Jak už název napovídá, inženýři zapracovali především na rychlosti a slibují nejsvižnější tisk z fotocitlivé pryskyřice v této cenové kategorii.

Díky zcela přepracovanému panelu a speciálně navrženým čočkám slibuje Prusa zkrácení osvitu jedné vrstvy až 1,4 sekund při použití standardních 405nm resinů (až 80 vertikálních mm/hod.).

Klepněte pro větší obrázek
SLS1 by měla být jednou z nejrychlejších mašin v dané kategorii

Jen připomenu, že tiskárny SL1x pracují na principu vytvrzování fotocitlivé tekuté pryskyřice UV zářičem pod LCD displejem, který zobrazuje masku aktuální vrstvy. Přečtěte si naše podrobné představení této tiskové technologie, která nabízí velmi vysoký výrobní detail.

Klepněte pro větší obrázek
Nový a výkonnější optický systém s UV zářičem a sadou lup vytvrdí vrstvu už během sekundy a půl. Záleží ale samozřejmě na nastavení tisku.

Zlepšit by se měla i samotná kvalita tisku a inženýři zároveň do SL1S promítli hromadu dílčích a velmi praktických vylepšení. Díky odlišnému materiálu například výrazně zlevnila původně hliníková vanička, takže si jich můžete pořídit více a používat je jako výměnné zásobníky. K tomu nově slouží upravená víčka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
SL1S slibuje vyšší kvalitu nové a levnější vaničky s víčky a také rozměrnější platformu

Nakonec se změnila i tisková platforma, která má tvar stříšky, a hlavně zvětšila půdorys o 25 %, díky čemuž stoupl výrobní objem na 127×80×150 mm.

Original Prusa SL1S SPEED bude k dispozici od přelomu června a července za 49 990 korun a stejně jako u jejího předchůdce ji volitelně doplňuje také prací a vytvrzovací stanice CW1S za 18 990 korun.

Technicky zdatní majitelé původního modelu SL1 si mohou pořídit tradiční upgrade kit za 9 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
SL1S vs. SL1
Diskuze (20) Další článek: Dron US Navy vstoupil do historie prvním doplněním paliva pilotovanému letounu

Témata článku: Hardware, 3D tisk, 3D, Bastlení, Tiskárny, DIY, Pryskyřice, Vylepšení, Research, Hromada, Kvalita, Inženýr, Speed, TiskárnaDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný