Rusko

Průkaz Ukrajinky z Azovu, který předložili Rusové jako důkaz, je špatná práce ve Photoshopu

Estonec Lauri Linnamäe zveřejnil sérii tweetů, ve kterých ukazuje, že údajný průkaz členky ukrajinské jednotky Azov je falešný. Průkaz předložila ruská bezpečnostní služba FSB coby důkaz o pachatelce vraždy dezinformátorky Darji Duginové. Měla jí být Ukrajinka Natalija Vovková.

„Federální bezpečnostní služba objasnila vraždu ruské novinářky Darji Duginové. Trestný čin připravily a spáchaly ukrajinské zpravodajské služby,“ uvedlo oddělení FSB pro styk s veřejností. „Po řízené detonaci vozu Toyota Land Cruiser, který řídila Duginová, odjela Vovková s dcerou 21. srpna přes Pskovskou oblast do Estonska,“ tvrdí FSB. Více viz Blesk.

A realita?

Takto vypadá průkaz „Jednotky Azov“ prezentovaný FSB, jak ho vidí základní forenzní nástroje dostupné online. Zde konkrétně Forensically ukazuje, kde se ve Photoshopu pracovalo s nástrojem klonování

Klepněte pro větší obrázek

Jednou z metod, které dobře odhalují fotomontáže, je analýza artefaktů ztrátové komprese. Zobrazovací metoda Error Level Analysis (ELA) zpravidla používá detekci hran, které zesílí, což vede k zobrazení artefaktů, které lidské oko běžně nevnímá. Pokud je rozložení a charakter těchto artefaktů v některé části fotografie výrazně odlišné, může to znamenat, že se jedná o cizí objekt, který prošel JPEG kompresí s odlišnými parametry než zbytek scény. Nástroj Error Level Analysis z Forensically odhaluje na průkazu takové úpravy v oblasti fotografie.

Klepněte pro větší obrázek

Fotomontáže úspěšně odhaluje také analýza šumu. Každá fotografie obsahuje přirozený šum napříč barevným spektrem. Pokud se šum v některých oblastech náhle nevyskytuje, anebo má zcela odlišný charakter, mohou být na vině dopočítaná data: tedy vložené prvky nebo různé úpravy. Na okrajích portrétu průkazu šum úplně zmizel. To se u fotografie nikdy nemůže stát a je to další důkaz dodatečných úprav.

Klepněte pro větší obrázek

Další analýzy šumu s jiným nastavením. Vidíte ty rozdíly u hlavy, pozadí, razítka? Tohle není fotografie, ale práce v bitmapovém editoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A k tomu tak ošklivé oddělení hlavy od původního pozadí! Na to se přece nepoužívá „guma“ s měkkými okraji, existují mnohem lepší nástroje.

Klepněte pro větší obrázek

Detaily v oblastech, kde se razítko dotýká tváře, jsou poměrně nerealistické. Jak dále upozorňují ostatní v diskuzi, obě razítka se znakem Azovu jsou umístěna naprosto přesně vertikálně. To se lidské ruce dvakrát na jednom průkazu jen tak nepodaří.

Klepněte pro větší obrázek

Ani rozmazání na hřbetu průkazu nevypadá úplně přirozeně.

Klepněte pro větší obrázek

Další detail z diskuze: Na průkazu je tužkou napsáno „výměna datum sňatek“. Jde tedy možná o vrácený průkaz kvůli změně jména získaný třeba z nějakého archivu. Další příspěvky pak upozorňují na uniformu na fotografii, která neodpovídá jednotce Azov, ale Národní gardě Ukrajiny.

Klepněte pro větší obrázek

Odhalit fotomontáž je s nástroji, které jsou dnes zdarma k dispozici, poměrně snadné. Určitě si přečtěte podrobný článek s odkazy a ukázkami:

Diskuze (131) Další článek: Velký srovnávací test 11 procesorových chladičů

Témata článku: Internet, Rusko, Ukrajina, JPEG, Nástroj, Velký nos, Průkaz, Photoshop, Azov, Fotografie, Estonsko, Špatná práce, ElaTest pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy