Provozujete Windows NT i UNIX v jedné síti? Nezoufejte!

Pro všechny, které až doposud trápily problémy při spolupráci mezi Windows NT a Unixem, je tady dobrá zpráva. Intergraph, MKS (Mortice Kern Systems) a Microsoft společně uvedly takzvaný Windows NT Services for UNIX Add-On Pack.
Pro všechny, které až doposud trápily problémy při spolupráci mezi Windows NT a Unixem, je tady dobrá zpráva. Intergraph, MKS (Mortice Kern Systems) a Microsoft společně uvedly takzvaný Windows NT Services for UNIX Add-On Pack.

A o co jde? Každý, kdo používá libovolnou verzi Windows NT 4.0 a nějakou verzi Unixu, si při použití tohoto softwarového balíčku může o něco zjednodušit svůj život, především díky službám, jako je sdílení prostředků, vzdálená administrace, synchronizace hesel a základní skriptování mezi oběma platformami.

  • sdílení prostředků (resource sharing) – uživatelé na Windows NT Workstation 4.0 mohou přistupovat k souborům na unixových systémech a naopak, čili uživatelé na Unixu mohou sdílet prostředky na Windows NT Serveru. Pro zajištění této služby Microsoft licencoval Network File System client/server software od Intergraphu.
  • vzdálená administrace (remote administration) – pomocí Telnet klienta a patřičného serveru se lze vzdáleně připojit a spouštět příkazy na systémech s Windows NT nebo s Unixem.
  • synchronizace hesel (password synchronization) – jednostranná synchronizace hesel umožní lepší správu hesel mezi oběma systémy. Změny hesel, provedené na Windows NT Workstation nebo Serveru budou automaticky synchronizovány s unixovým systémem, takže uživatelé nebudou muset znát několik různých hesel, případně provádět změny na více účtech, aby měli všude stejné heslo.
  • základní skriptování mezi oběma platformami (common scripting across platforms) – z Windows NT bude možné použít běžné příkazy a utility Unixu přímo v prostředí Windows NT. Jako součást této služby licencoval Microsoft 25 unixových skriptovacích příkazů od společnosti MKS, včetně KornShellu, který umožňuje zpracovávat základní procesy a administrátorské úkoly na Windows NT i Unixu.
Kromě této Unixové berličky spustil Microsoft i speciální web, věnovaný integraci pracovních stanic s Windows NT do prostředí Unixu. Zatím tam toho sice moc není, ale dozvíte se tam třeba výsledky různých testů, nebo i to, že provozování pracovní stanice s technicky zaměřenými aplikacemi vyjde s Windows NT o 37 % levněji, než na Unixu…

Na závěr ještě jedna informace, poněkud mrzutější. Windows NT Services for UNIX Add-On Pack budou až asi za měsíc, a až budou, pak za 149 USD.

Váš názor Další článek: Iomega představila 250 MB Zip mechaniku

Témata článku: Microsoft, Windows, Synchronizace, Unix, Trap, Kern, Provoz, Různé prostředí, Jed, Password, Resource

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů