Švýcarská společnost Proton Technologies aktualizovala plán vývoje svých stěžejních služeb. Má prý dostatek lidí, kteří se mohou věnovat nezávisle na sobě designu i funkcím, a to to všechny služby zvlášť.
Momentálně finišují práce na nových mobilních aplikací ProtonMailu. Ta pro iOS vyjde v nadcházejících týdnech, ta pro Android se zdrží. Tvůrci ji nakonec museli celou přepsat, takže dorazí někdy před létem. A to ještě ne se všemi funkcemi, první verzi bude chybět například seskupování zpráv do konverzací.
Na mobilech chtějí Švýcaři ještě v dubnu vylepšit systém notifikací, který dnes upozorňuje i na již přečtené zprávy. Z webu se do mobilů dostane také šifrované fulltextové vyhledání v e-mailech. Na to si ale uživatelé počkají několik měsíců.
Vylepšení se dočká také Bridge, který propojuje ProtonMail s klasickými e-mailovými klienty jako Outlook nebo Thunderbird. ProtonMail ale letos získá i vlastní desktopovou aplikaci pro Windows, macOS a Linux. Bude napsaná v Electronu, takže sice bude multiplatformní, ale „nenažraná“.
ProtonVPN loni prošel velkou modernizací, která měla čtyřikrát zrychlit připojení. Letos chtějí tvůrci zlepšit podporu streamovacích, herních nebo videokonferenčních služeb a BitTorrentu. Vedle toho už nebude nutné používat oficiální aplikaci ProtonVPN, ale virtuální privátní síť bude dostupná i v aplikacích třetích stran skrz klient s podporou protokolu WireGuard.
Dorazí i rozšíření pro Chrome a Firefox, které by mělo sloužit jako proxy. Proton chce též přidat více IP adres a zlepšit jejich reputaci tak, aby uživatelé často nekončili se zablokovaným přístupem nebo nemuseli někde věčně opisovat captchu.

Během několika týdnů vyjde finální Proton Calendar pro Android, do léta pak i verze pro iOS. Šifrovaný kalendář zatím funguje jen na webu, kde jej čeká těsnější provázání s e-mailem a kontakty.
Poslední velkou věcí je cloudové úložiště Proton Drive. To zatím funguje jen na webu, ale už se dokončují aplikace pro Windows, Android a iOS, Verze pro macOS bude až před koncem roku. Služba je ale zatím hodně omezená a chybí ji funkce známé odjinud.
Teprve se například chystají náhled obrázků, videí nebo PDF. Chybí vyhledávání, sdílení a kolaborace a nelze tvořit obrázkové galerie. Směšná je i kapacita. Ta je totiž sdílená s ProtonMailem, takže základní placený účet Plus za 5 eur měsíčně nabídne jen 5 GB, vyšší Visionary za 30 eur pak 20 GB. Bezplatný ProtonMail má 500MB schránku, ale lze ji rozšířit na dvojnásobek. V těchto dnech již Proton Drive postupně začíná fungovat i u neplatících uživatelů.