Paulo Batis (paulobatistutta)
Paulo Batis (paulobatistutta)
12. 9. 2019 • 22:37

Kde je ten elektron? Přesně tady. Proč? Protože přesně tady není. Je právě tam, protože tam taky není.
?
Je všude a nikde. Zároveň. Prostě kvantový prostor a čas. Derivovaný. Čas se tam proto pohybuje ve skocích. Pokud čas a prostor matematicky zintegrujeme, je zase spojitý a to je pak ten náš einsteinovský, jak ho známe a jak so ho dovedeme představit, plus integrační konstanta samosebou. Ten derivovaný prostor a čas, co je v atomech a černých dírách hluboko pod horizontem událostí( který jsme si vymysleli jako hranici u černých děr), si představit neumíme. Proto ho měříme v sedmi rozměrné souřadnicové soustavě. Pracujeme (měříme) ve dvou navzájem kolmých třírozměrných prostorech a pomocná zástupná proměnná, sedmý rozměr, je pak čas. Jindy se času říká čtvrtá dimenze, ale pravda je taková, že je to pouze zástupná proměnná, která nám umožňuje si tento prostor alespoň částečně představit.

Jakub Sedlák
Jakub Sedlák
12. 9. 2019 • 16:36
rm-rf
12. 9. 2019 • 13:16

Moje prirozeni je zase o 5% vetsi nez se myslelo.
Tohle tvrzeni ma stejnou vypovedni hodnotu jako tento clanek.

dolph1888
dolph1888
12. 9. 2019 • 9:47

Přesně tyto aktivity, tyto vědce (aktivisty) potřebuje Země i její klima. Jen masivní posun ve znalostech, skutečně čistých technologiích, posune možnosti lidí tak daleko, že překročí své minulé chyby (vč. fosilního spalování), očistí planetu a dostane civilizaci na úroveň, o které člověk dnes jen sní. Jak jsem zde už říkal, podívejte se, jaký problém je s tím, měřit obyčejný a poměrně velký proton! U ještě menších částic se obtížnost násobí, od jisté úrovně jsou pro dnešní vědu částice zcela přímo nedetekovatelné, od další vůbec a jsme v hypotetické rovině. Mikrosvět to je energie, ale současně i daleké cesty za hranice naší soustavy. Když vyřešíme záhadu energie - hmota (obousměrně) přijde skutečná revoluce, porozumíme záhadám vesmíru, prostoročasu.

Petr0207
12. 9. 2019 • 9:16

Věta "jednotka délky odpovídá 10-15 metru" - je opravdu hloupé nevyjádření pro deset na mínus patnáctou.

Bzuci
12. 9. 2019 • 8:43

Takže kolik že protonů se tedy nově vejde do kufru oktávky v kombíku?(Zajímavá představa. Nechci raději vědět, kolik by pak ta oktávka vážila. Ale bylo by zajímavé sledovat, jak by se chovala, ten energetický náboj by se určitě též nějak projevil...)

Jarda.abc
12. 9. 2019 • 8:32

Myslím si, že ve vědomostní soutěži Kviz bude stačit těch běžně známých 10-15 m.

jirik66
12. 9. 2019 • 8:25

Proton, to není kulička, aby se dal přesně změřit jeho rozměr. A ještě filosofická úvaha - atom, to je v podstatě prázdné místo, jen sem tam malé chomáčky strukturované energie. Vesmír, to je v podstatě prázdné místo, jen sem tam malé kousíčky hmoty. Pokud tedy chceme najít něco, co fyzikálně charakterizuje náš svět, je to prázdné místo. Žijeme ve světě, jenž je tvořen hlavně prázdným místem 🙂

Určitě si přečtěte

Články odjinud