Proti komu stojí Celeron?

Intel před týdnem upravil své ceny procesorů Celeron. AMD později kontrovala další úpravou. Změna znamená při bližším zkoumání více informací než pouhé konstatování, že firmy Intel a AMD opět zlevnily. Kterému procesoru vlastně Celerony konkurují?
Intel snížil ceny všech modelů procesorové řady Celeron (až na jediný). Nejnižší pokles ceny nastal u Celeronu s taktem 2,30 GHz (cena zůstala shodná), největší u Celeronu 2,60 GHz (o 13,6 procent).

Celerony jsou procesory s rozpětím od 69 do 103 USD. Toto platí minimálně dva roky, možná i déle. Proto je možné téměř se stoprocentní jistotou tvrdit, že příští Celeron bude mít takt 2,7 GHz a cenu 103 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Na prvním snímku vidíme porovnání procesorů AMD Athlon XP a Intel Celeron, jaké platilo od konce května 2003. Z něj vyplývá, že Athlony vítězí téměř jednoznačně, protože při stejné ceně „řekněme“ stejné frekvence má větší L2 cache a tudíž vyšší výkon. Pro srovnávače podle tabulek zde při stejné ceně musí hrát roli technická specifikace.

Klepněte pro větší obrázek

Druhý snímek zobrazuje stav po snížení cen z 24.8.2003. Intel zde posunul procesory o jednu příčku. Tím zabil dvě mouchy jednou ranou – uvolnil místo pro očekávaný Celeron 2,7 GHz a zároveň se dostal celou řadou pod aktuální ceny procesoru AMD Athlon XP. Pokud někdo zjednodušeně porovnává uvedené procesory, vítězí Celeron.

Klepněte pro větší obrázek

AMD si hraje s cenou

Společnost AMD 25. srpna začala měnit internetovou verzi ceníku, přičemž stálá verze se objevila někdy 27. srpna v noci. Ano, hovořím o ceníku s oficiálním datem 25.8.2003. Co je na něm tak zvláštního? Výrobce reaguje na snížení cen Celeronů poklesem cen procesoru Athlon XP, a to od dvou do téměř deseti procent. Zlevněny byly jen modely přímo konkurující Celeronům; dražší a rychlejší Athlony XP stojí stále stejně.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé je srovnání cen procesorů Intel Celeron a AMD Athlon XP po zlevnění obou.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Firma AMD následným snížením cen nedohnalo Intel, ale nebezpečně se k nim přiblížila. Největší hrozbu pravděpodobně skýtá AMD Athlon XP 2100+, který se posunul na cenu Celeronu.

Všechny uvedené ceny jsou platné při odběru 1.000 kusů a jsou za jediný kus. Není zohledněna celní politika (u každé země jiná) ani jiné odběrové množství.

Živě komentuje: AMD Athlon XP konkurentem Celeronu? To je snad nesmysl! Vždyť má být konkurencí AMD Athlon XP versus Intel Pentium 4 HT a AMD Duron versus Intel Celeron. Ano, tyto dvojice jsou známy a počítačoví odborníci uvedené procesory se sebou porovnávají. Pro samotné výrobce procesorů (tj. AMD a Intel) jsou však konkurenční dvojice jiné.

Vedle počítačových odborníků „hardwarářů“ však existuje i jistá skupinka lidí, kteří hardwaru rozumí jako koza petrželi, ovšem bez ní to nejde. Říká se jim obchodníci. Jejich výhodou je, že hardwaru (někdy absolutně) nerozumějí, ale zato jsou odborníky na obchod. A ten hýbe světem, obchod vydělává peníze.

Tím, bez koho to vůbec nejde (ač by si to hardwaráři přáli), je obyčejný běžný uživatel (raději nebudu překládat označení BFU). Ten ani za mák v některých případech netuší, co se pod pro ně tajemným slovem procesor vlastně míní, při náhodném vyslechnutí hovoru o taktování pamětí a změně voltáže si myslí, že jde o nastavování řízené střely, případně, že mu nadáváte. Takový uživatel nedokáže vychutnat informaci o velikosti L2 cache a mnohdy ani výpočetní výkon mu nic neříká.

Extra / mega / hyper / super markety mění nákup počítačů z pro hardwaráře posvátné procedury trvající i měsíce na běžné píchnutí prstem se slovy „ten chci, protože je modrej a takovej hezoučkej“. Že je jimi vybraný „modrý zázrak“ předražený, ošklivý, špatně navržený atd. atd.? Ale – to oni nezjistí a budou třeba s počítačem spokojeni. K čemu tedy rozčilování? Jaké máte pocity, když se stanete svědky podobného chování?

Diskuze (130) Další článek: Recenze HOOP Dandy 230: malý a funkcemi našlapaný MP3 přehrávač

Témata článku: Snížená cena, Běžný hovor, Celeron, Sto, Stejný hardware, Oficiální snímek, Střela


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 93

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 31

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 57

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání