Proti komu stojí Celeron?

Intel před týdnem upravil své ceny procesorů Celeron. AMD později kontrovala další úpravou. Změna znamená při bližším zkoumání více informací než pouhé konstatování, že firmy Intel a AMD opět zlevnily. Kterému procesoru vlastně Celerony konkurují?
Intel snížil ceny všech modelů procesorové řady Celeron (až na jediný). Nejnižší pokles ceny nastal u Celeronu s taktem 2,30 GHz (cena zůstala shodná), největší u Celeronu 2,60 GHz (o 13,6 procent).

Celerony jsou procesory s rozpětím od 69 do 103 USD. Toto platí minimálně dva roky, možná i déle. Proto je možné téměř se stoprocentní jistotou tvrdit, že příští Celeron bude mít takt 2,7 GHz a cenu 103 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Na prvním snímku vidíme porovnání procesorů AMD Athlon XP a Intel Celeron, jaké platilo od konce května 2003. Z něj vyplývá, že Athlony vítězí téměř jednoznačně, protože při stejné ceně „řekněme“ stejné frekvence má větší L2 cache a tudíž vyšší výkon. Pro srovnávače podle tabulek zde při stejné ceně musí hrát roli technická specifikace.

Klepněte pro větší obrázek

Druhý snímek zobrazuje stav po snížení cen z 24.8.2003. Intel zde posunul procesory o jednu příčku. Tím zabil dvě mouchy jednou ranou – uvolnil místo pro očekávaný Celeron 2,7 GHz a zároveň se dostal celou řadou pod aktuální ceny procesoru AMD Athlon XP. Pokud někdo zjednodušeně porovnává uvedené procesory, vítězí Celeron.

Klepněte pro větší obrázek

AMD si hraje s cenou

Společnost AMD 25. srpna začala měnit internetovou verzi ceníku, přičemž stálá verze se objevila někdy 27. srpna v noci. Ano, hovořím o ceníku s oficiálním datem 25.8.2003. Co je na něm tak zvláštního? Výrobce reaguje na snížení cen Celeronů poklesem cen procesoru Athlon XP, a to od dvou do téměř deseti procent. Zlevněny byly jen modely přímo konkurující Celeronům; dražší a rychlejší Athlony XP stojí stále stejně.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé je srovnání cen procesorů Intel Celeron a AMD Athlon XP po zlevnění obou.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Firma AMD následným snížením cen nedohnalo Intel, ale nebezpečně se k nim přiblížila. Největší hrozbu pravděpodobně skýtá AMD Athlon XP 2100+, který se posunul na cenu Celeronu.

Všechny uvedené ceny jsou platné při odběru 1.000 kusů a jsou za jediný kus. Není zohledněna celní politika (u každé země jiná) ani jiné odběrové množství.

Živě komentuje: AMD Athlon XP konkurentem Celeronu? To je snad nesmysl! Vždyť má být konkurencí AMD Athlon XP versus Intel Pentium 4 HT a AMD Duron versus Intel Celeron. Ano, tyto dvojice jsou známy a počítačoví odborníci uvedené procesory se sebou porovnávají. Pro samotné výrobce procesorů (tj. AMD a Intel) jsou však konkurenční dvojice jiné.

Vedle počítačových odborníků „hardwarářů“ však existuje i jistá skupinka lidí, kteří hardwaru rozumí jako koza petrželi, ovšem bez ní to nejde. Říká se jim obchodníci. Jejich výhodou je, že hardwaru (někdy absolutně) nerozumějí, ale zato jsou odborníky na obchod. A ten hýbe světem, obchod vydělává peníze.

Tím, bez koho to vůbec nejde (ač by si to hardwaráři přáli), je obyčejný běžný uživatel (raději nebudu překládat označení BFU). Ten ani za mák v některých případech netuší, co se pod pro ně tajemným slovem procesor vlastně míní, při náhodném vyslechnutí hovoru o taktování pamětí a změně voltáže si myslí, že jde o nastavování řízené střely, případně, že mu nadáváte. Takový uživatel nedokáže vychutnat informaci o velikosti L2 cache a mnohdy ani výpočetní výkon mu nic neříká.

Extra / mega / hyper / super markety mění nákup počítačů z pro hardwaráře posvátné procedury trvající i měsíce na běžné píchnutí prstem se slovy „ten chci, protože je modrej a takovej hezoučkej“. Že je jimi vybraný „modrý zázrak“ předražený, ošklivý, špatně navržený atd. atd.? Ale – to oni nezjistí a budou třeba s počítačem spokojeni. K čemu tedy rozčilování? Jaké máte pocity, když se stanete svědky podobného chování?

Diskuze (130) Další článek: Recenze HOOP Dandy 230: malý a funkcemi našlapaný MP3 přehrávač

Témata článku: Střela, Oficiální snímek, Stejný hardware, Snížená cena, Celeron, Běžný hovor, Sto


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 121

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?