Prostředky současného webdesignu I

Jeden z mýtů webdesignu, který jsme si minule vyvrátili, tvrdil, že webové stránky musejí mít především hezký vzhled. Už víme, že to není pravda. O tom, že za webdesignem se kromě samotného vzhledu skrývá několik dalších oborů, si můžete přečíst v dnešním a příštím pokračování seriálu o současném webdesignu.

Každý z těchto oborů je zároveň prostředkem k vytvoření kvalitního webu a dobrý webdesignér by měl znát alespoň základy každého z nich. Prostředky webdesignu jsou často tak komplexní, že i v Česku, kde tvorba webových stránek má před sebou ještě dlouhou cestu vývoje, začínají pracovat odborníci, kteří se věnují jen jednomu z nich.

Přístupnost

K vysvětlení, co vlastně přístupnost je, použijeme příměr s mobilním telefonem: Kolikrát jste někoho staršího slyšeli láteřit nad velikostí písma na displeji jeho mobilu? Věřím tomu, že alespoň jednou. Dřívější modely mobilů často nebraly v potaz uživatele se zrakem na hony vzdálenému tomu ostřížímu. Přístroj, na jehož displeji nic nepřečtěte, se může sebelépe ovládat, ale pro staršího člověka, který z něj nepřečte ani znak, je nepřístupný. Na webu to je stejné – webdesignéři často používají miniaturní velikost písma a k tomu nedovolí, aby šlo v prohlížeči zvětšit.

Průšvih, že ano? Stále jsme na tom ale dobře – na váš web nemusí totiž chtít přistupovat jen poloslepá babička. Může to být kolega od vedlejšího stolu s jiným prohlížečem, může to být známý, patřící k desetině barvoslepých občanů, nebo dokonce nevidomý se čtecím výstupním zařízením, může to být manažer s malým displejem na PDA a nakonec to může být třeba indexovací robot vyhledávače Google, který chce vaše stránky zařadit do své databáze. Tihle všichni mohou tvořit velmi silnou část vašich návštěvníků a tihle všichni se na spoustu webových stránek vinou webdesignérů nedostanou, protože „vidí“ stránky trošku jinak než většina návštěvníků.

Abyste nepřicházeli o tuto, často významnou, část uživatelů a chovali se ohleduplně k postiženým, měli byste dodržovat zásady přístupnosti. Stránky jsou přístupné, jestliže například:

  • poskytují alternativní textový obsah pro netextové prvky (obrázky, Flash)
  • umožňují změnu velikosti textu
  • užívají barvy, které jsou dostatečně kontrastní
  • dodržují významové značky v XHTML

Více o přístupnosti se dozvíte na stránkách Davida Špinara, jednoho z českých odborníků na toto téma - Přístupnost (http://pristupnost.nawebu.cz/).

Použitelnost

A jsme zpět u mobilů -- určitě pochopíte, když někdo označí svůj přístroj za nepoužitelný. Znamená to, že se mu s ním nepracuje dobře. Například proto, že tlačítka jsou příliš blízko sebe, v menu se neorientuje, a když potřebuje něco nastavit, bez manuálu se nehne ani krok. Takový zákazník si příště rozmyslí koupi mobilu stejné značky.

U webových stránek je to stejné: čím více svým návštěvníkům zjednodušíte práci se stránkami, tím snáze u vás nakoupí, tím raději se zase vrátí.

Na použitelných (anglicky usable) webových stránkách se totiž uživatel:

  • rychle zorientuje a pochopí jejich uspořádání
  • nalezne informaci, pro kterou na stránky přišel
  • neudělá moc chyb a nemusí přemýšlet nad navigací a funkčností
  • cítí dobře a rád se zase vrátí

Použitelností se v Česku zabývá několik konzultantů, ale pokud chcete vědět více, doporučil bych vám knihu Nenuťte uživatele přemýšlet (autor Steve Krug), na českém webu k dostání například na http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=663.

Informační architektura

Určitě jste někdy v knihovně vyhledávali nějakou konkrétní publikaci. Nebo jste na finančním úřadě hledali kancelář, která se věnuje vaší obci. Nebo jste si prohlíželi stránky internetového knihkupectví a hledali knihu, u které jste si pamatovali jen zkomolené jméno autora. Pokud jste byli ve všech případech úspěšní, pak vám gratuluji – setkali jste se s dobrou informační architekturou (anglicky Information Architecture - IA).

IA na webových stránkách se zabývá tříděním, organizací, pojmenováváním a prohledáváním informací tak, aby návštěvníkům byla usnadněna práce s nimi. Význam informační architektury stoupá s rozsáhlostí webových stránek. Takový internetový obchod se bez dobré informační architektury neobejde. IA velmi úzce souvisí s použitelností a vzhledem.

V češtině zatím není moc informací k dispozici, můžete ale zkusit odkazy na stránce Víta Dlouhého - http://www.vitdlouhy.cz/katalog/ia.html.

V příštím pokračování se podíváme na další tři prostředky současného webdesignu – odhalíme vzhled, stylistiku a optimalizaci pro vyhledávače.


V pokračování za týden si povíme více o optimalizaci webu, stylistice a vzhledu.

Diskuze (30) Další článek: Neoficiální Service Pack pro Windows 98 SE

Témata článku: Software, Programování, Dobrá optimalizace, Český odborník


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači