Prostor vzduchem - bezdrátová sluchátka Pioneer SE-DIR800C

Vášeň náruživého nočního diváka domácího kina se v rodině či bytovém domě nemusí vždy setkat s plným pochopením. Nasaďte si sluchátka a nemusíte se vzdát ani požitku z prostorového zvuku.

Související odkazy

Slovník
dekodér
DVD
RCA

Databáze znalostí
kategorie Domácí kino

K plnému komfortu sledování domácího kina patří samozřejmě patřičné ozvučení, nastanou ale situace, kdy není vhodné pouštět zvukovou aparaturu naplno. Některé AV receivery jsou sice vybaveny režimy jako například Midnight Mode, které sníží hlasitost reprodukce a zároveň vás neochudí o dynamiku basů a efektů, avšak ani tyto nejsou zcela účinné a navíc své okolí můžete rušit. Ideálním řešením jsou sluchátka, pokud možno bezdrátová, která vás nijak neomezují. Donedávna jste si však nemohli ve sluchátkách vychutnat zvuk v plném digitálním formátu Dolby Digital, DTS či Dolby Pro Logic II. Vše se mění až s příchodem sluchátek Pioneer SE-DIR800C, díky nimž můžete mít prostorový zvuk přímo na uších.

Stačí jediný digitální kabel

U sluchátek se používají dvě technologie bezdrátového přenosu: rádiový, nebo infračervený přenos. Použití rádiového přenosu má tu výhodu, že není nutná přímá viditelnost mezi přijímačem a vysílačem. Sluchátka Pioneer ale využívají druhou technologii, je tedy nutné aby na sebe sluchátka se základnou viděly. I tak je ale dosah vysílače dostačující; ze vzdálenosti delší než osm metrů budete film asi stěží sledovat.

Provedení všech součástí je po stránce designu velmi vzhledné a zároveň prostorově úsporné. Jednotka vysílače má nízký profil, případně ji lze umístit na výšku, takže ji bez problémů postavíte mezi stávající Hi-Fi vybavení domácnosti bez toho, že byste se museli bát, že narušíte jeho exkluzivní vzhled. Přestože je provedení plastové, antracitová povrchová úprava působí dostatečně luxusně.

Klepněte pro větší obrázek

Pro vstup signálu například z přehrávače DVD slouží digitální optický nebo koaxiální konektor. Video nebo televizor můžete připojit prostřednictvím dvou analogových konektorů RCA. Vysílač v sobě zároveň šikovně integruje i nabíječku dodávaných akumulátorů pro napájení sluchátek. Infračervené vysílače jsou umístěny po stranách čelního panelu, aby pokryly co největší úhel.

Prostorový dojem i ze sterea

Sluchátka uzavřeného typu s komfortními měkkými kryty s pleteným potahem jsou vybavena pevným rámem. Pohodlnému posazení na hlavě dopomáhá samonastavitelný pásek, který přizpůsobí pnutí a pevné dolehnutí sluchátek na uši. Sluchátka jsou i při delším nošení velmi pohodlná, takže se nemusíte bát, že byste jakkoli bolestivě pociťovali jejich přítomnost či hmotnost spočívající na vaší hlavě.

Klepněte pro větší obrázek

Infračervené snímače jsou ve spodní části obou skořepin. Prostor pro baterie je vně levé skořepiny, na pravé mušli pak najdete otočný volič hlasitosti. Uvnitř mušlí sídlí 40mm měniče, které i při běžném stereu poskytují vyvážený, barvitě prokreslený zvukový obraz, který je upřímně konkrétní, tj. nezastírá, ani nezkresluje. Snad jen podání zvuku lehce nahrává vyšším tónům. Při poslechu hudby mám rád objemnější basy, které jsou typické třeba pro sluchátka Koss, záleží však na osobních preferencích. Rozhodně nelze říct, že by některé spektrum bylo utlačeno na úkor jiného, zvuk je přirozený, vyvážený, až syrově konkrétní. Ani v případě použití technologie bezdrátového přenosu se při zachování viditelnosti neobjevil žádný výpadek či rušivý šum na pozadí až do vzdálenosti maximálního dosahu, který však překračoval rozměry místnosti.

Hlavní devizou sluchátek je však plná podpora formátů DD, DPL II, DTS a prostorového zvuku Dolby Headphone. Informaci o přijímaném formátu zvuku a provedeném nastavení podávají diody na čelním panelu vysílače. Volbu nastavení režimu Dolby Headphone, DPL II (Auto/Movie/Music) podle povahy média a volbu zdroje signálu provádíte tlačítky na vysílači. V režimu DD nebo DTS můžete poslouchat přímo obnovený 5.1kanálový výstup na sluchátkách. DPL II vytváří 5.1 upmix ze stereofonního zdroje. Stejný zvukový výstup s prostorovým efektem lze poslouchat i na druhých sluchátkách zapojených do výstupu na čelní straně vysílače pod ovladačem hlasitosti.

Chybí snad jedině dálkový ovladač

Dolby Headphone (DH) je technologie zpracování signálu na základě měření reálných prostor a místností, která umožňuje ve stereo sluchátkách vykreslit zvuk 5.1 prostorového ozvučení. Zvuk, který přichází zepředu, ze stran nebo zezadu má po průchodu a odrazech v prostředí jisté charakteristické vlastnosti, dozvuky, ozvěny, které nám umožňují lokalizovat zdroj a směr zvuku. Díky této technologii je možné reprodukovat a úspěšně simulovat prostorový zvuk pomocí dvou reproduktorů. Technologie DH nabízí celkem tři profily místností: DH1 – poslechová místnost s velmi malými dozvuky, něco jako malý obývák se silnými koberci, DH2 – běžná poslechová místnost se středními dozvuky (vetší dojem prostoru, působí o něco živěji) a DH3 – velká místnost či menší kinosál.

Jistě si řeknete, že to nemůže fungovat. Mýlíte se. Prostorový dojem ze zvuku sluchátek je nečekaně skvělý. Lokalizace zvuků, jejich pohyb v prostoru, zvukové efekty, to vše vás velice příjemně překvapí a vtáhne do děje. Například efekty použité ve filmu Jumanji vás přinutí za zvukem se otočit. Nejpříjemnější mi připadá režim DH2, nicméně všechny režimy působí velmi věrně a odpovídají popisu místností a jejich vlastnostem. Režim DH3, vyvolávající dojem, že sedíte přímo v kinosále, nabízí věrnou simulaci velkého prostoru a větších dozvuků. Při sledování v domácím prostředí mi však tento efekt přijde nadměrný a možná trošku nepřirozený. Nic to ale nemění na jeho věrnosti.

Výtku směřuji jen k zobrazení téměř vybitých baterií. Nedozvíte se to dříve, než sluchátka začnou velmi nepříjemně lupat ve vysoké frekvenci do uší, a to už je pozdě. Hodila by se také možnost korekce zvuku přímo na sluchátkách. Reprodukci ve formátu DD totiž nijak neovlivníte a dostanete ji naservírovanou přesně tak, jak je záznam uložen na disku. A konečně, k plnému pohodlí bezdrátových sluchátek bych ocenil dálkové ovládání pro přepínání režimů DH nebo zdrojů signálu jinak než na stanici vysílače. Těžko ale na tomto produktu něco kritizovat, je to v současnosti zřejmě to nejlepší, co si můžete dopřát. Jediným konkurentem by mohla být rádiová sluchátka s prostorovým zvukem a stejnými dekodéry Philips SBC HD 1500, která však mají menší frekvenční rozsah. Chcete-li sluchátka s věrným prostorovým zvukem, na cenu nehleďte a chtějte to nejlepší.

Pioneer SE-DIR800C
Produkt bezdrátová sluchátka
Zdroj BaSys, Praha
Kontakt 267 712 355
Cena 14 990 Kč vč. DPH
Záruka 25 měsíců
Parametry
přenos signálu infračervený
dosah signálu 8–10 m
dekodér Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS, PCM (44,1, 48 kHz)
frekvenční rozsah 12–22 000 Hz
zkreslení ≤ 1 % (1 kHz)
režimy Dolby Headphone 3 režimy Dolby Pro Logic II Auto/Movie/Music/O
audio vstupy 1× digitální optický, 1× digitální koaxiální, 2× analogový koaxiální (L/P)
výstupy 3,5 mm konektor pro druhá sluchátka
napájení síťový adaptér, 2× akumulátor AA
doba nabíjení přibližně 10 h
výdrž na baterie přibližně 16 h
rozměry vysílače (v × š × h) 50 × 209 × 104 mm
hmotnost vysílač 520 g, sluchátka 250 g
příslušenství síťový adaptér, 2× NiMH akumulátor AA, digitální koaxiální kabel

Právě vyšel nový Speciál Computeru Domácí kino - zima 2005, ze kterého pochází i tento článek.

Diskuze (23) Další článek: Poslanci schválili nový zákon o elektronických komunikacích

Témata článku: Video, Bezdrátové nabíjení, Sluchátka, Optický digitální audio kabel, Reálný prostor, Domácí kino, Jediný konkurent, Logic, Pevný rám, Signál, Dh, Digitální formát, Jediný kabel, Režim, Maximální dosah, Stereo, Av přijímače, Zvuková technologie, Prostorový zvuk, Sluchátka Koss, Basy, Dosah, SBC, Receiver, Nejlepší sluchátka


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu