Proslulý hudební server OLGA zavřen!

Nikdo naprosto nechápe, proč hudební vydavatelství tuto akci dělají: stěží si totiž lze představit lepší neplacenou propagaci pro hudbu jako takovou¨.
Až se tomu nechce uvěřit - právní agentura Harry Fox, zastupující hudební nakladatele přinutila pod hrozbou vážných žalob k uzavření jedné z nejznámějších internetových serverů OLGA alias On-Line Guitar Archive (www.olga.org - ale tam se už dnes samozřejmě nedostanete), který, jak jeho název sděluje, byl předním světovým archívem kytarových a baskytarových tabulatur a akordů, zejména pro oblast populární hudby.

Aby byl jasno: OLGA (založeno 1992) vznikla za mnohaletého budování komunitou dobrovolných přispěvatelů zejména z newsgroups z Usenetu, kteří - zjednodušeně řečeno - v rádiu odchytili písničku, napsali texty, připsali k nim akordy či základní prstoklady (riffy) a prskli to na Internet. Nejednalo se tedy o notový zápis skladeb, který je pochopitelně chráněn copyrightem, ale o svým způsobem neumělou, částečnou interpretaci hudby. Nikdo za svou práci peníze nechtěl a nebral; nikdo je neplatil, šlo o dokonalé naplnění principu Internetu: užitek pro všechny, škoda pro nikoho.

Nejedná se o žádnou náhlou akci - útoky proti serveru OLGA (který má na světě mnoho desítek zrcadel) zde jsou už dva roky; proti serveru nejvíce útočily firmy Warner Brothers a EMI, načež si - zcela logicky - proti sobě vyvolaly ostrou reakci internetové komunity, která vyzývala až k bojkotu těchto firem a nekupování hudby z jejich produkce. Zavření serveru vyvolalo opět obrovskou odezvu, přičemž se pochopitelně nešetří nepublikovatelnými výrazy (viz news://alt.guitar.tab).

Je velmi těžké říci, na čí straně je v tomto případě právo. Autorský zákon je v oblasti Internetu docela bezradný, a to dokonce i v Americe. Z toho důvodu vydavatelé (hudební i textoví) v tomto duchu upravují autorské smlouvy, aby pokryly to, co nepokrývá zákon - musím uvést, že totéž děláme i v našem vydavatelství, kde jsme zpočátku o digitálních médiích neměli ani zmínku. I s vědomím tohoto faktu není vůbec jasné, zda má agentura Harry Fox v tomto případě pravdu - je ale zřejmé, že s hudebními giganty v zádech má nesrovnatelně více peněz na útok než dobrovolná skupina okolo serveru OLGA na svou obranu, a to v USA obvykle stačí.

Co ovšem vadí nejvíce, je naprostá nesmyslnost této akce. Nikdo naprosto nechápe, proč hudební vydavatelství tuto akci dělají: stěží si totiž lze představit lepší neplacenou propagaci pro hudbu jako takovou, než volné šíření jejich textů a akordů, které vede k vzrůstu počtu amatérských hudebníků, jejich posluchačů a tak dokola. Levné sešitky s akordy se na Západě v míře jako u nás stejně neprodávají, a na trhu jsou pouze velmi drahé publikace obsahující kompletní notové zápisy pro více nástrojů, zpěv atd. - a jejich nabídka nedosahuje ani pár procent toho, co bylo na serveru OLGA. Přitom obrovské využití serveru bylo také ve školství - američtí učitelé udávají, že podle textů a akordů ze serveru vyučovali ve svých třídách hudební výchovu na populárních písničkách.

Ještě nesmyslněji ovšem vypadá celá aféra kolem serveru, když se podíváme na všeobecnou dostupnost MIDI souborů. Na Internetu jsou naprosto legálně k dispozici MIDI soubory pro snad desetitisíce skladeb - nejedná se o žádný "warez" či zjevně nelegálně šířená hudební data ve formátu MP3. A přitom MIDI je soubor, který obsahuje kompletní notový zápis až 64 nástrojů, může obsahovat texty i akordy, zkrátka zjevně "komerční" rozpis pro celou kapelu. Kdejaký sharewarový program nebo produkt za sto dolarů umí tyto soubory načíst, převést je do notového zápisu a vytisknout v dokonalé kvalitě - jestli TOTO není porušování copyrightu, tak jím není OLGA ani náhodou.

Nelze než uvést, že takhle bychom se světlých zítřků nedočkali. Lakotná hudební vydavatelství se pokusila otočit kolem historie zpět a špatná publicita jim zjevně nevadí: mají s umělci podepsané smlouvy na desítky let dopředu i práva na veškeré reedice, a mohou se chovat takto totalitně - zákazník stejně nemá možnost nakupovat jinde. Skoro bych jim přál, aby je pohroma v podobě MP3, takto celé diskografie Beatles vypálené na jediném CD-ROM s nákladovou cenou padesáti Kč, postihla tentokrát pořádně.

Váš názor Další článek: Aliance kolem PowerPC je slabší než dříve

Témata článku: Internet, Všeobecná podoba, Zrcadlo, Hud, Copyright, Notový zápis, Obrovské peníze, Beatles, Midi, Hudební vydavatelství, Celá aféra, Písnička, Harry, Fox, Olga


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky