Propouštění u HP, IBM a WorldComu: skoro čtyřicet tisíc lidí jde domů

Další velké propouštěcí vlny ukazují, že v technologickém průmyslu stále nejsou věci v pořádku.
Během uplynulých dvou týdnů ohlásily tři obří světové technologické společnosti rozsáhlé propouštěcí vlny. U firmy Hewlett-Packard se to poté, co bylo sloučení s Compaqem finálně schváleno, očekávalo a bylo to oznamováno i předem, vlastně i jako jeden z důvodů pro fúzi. Domů půjde 15 000 osob, dvě třetiny ještě letos, poslední třetina příští rok.

Méně očekávané bylo ohlášení firmy IBM, která rozhodně tak často nepropouští, spíše uvážlivě přijímá zaměstnance, a když už někoho přijme, není to proto, aby jej o dva roky poté, když je úkol hotov, poslala domů. IBM ohlásila několik propouštěcích „vlnek“ následujících po oznámení nevalných kvartálních výsledků, v celkovém počtu 5600 zaměstnanců, a hovoří se o tom, že to ještě není konečné číslo. A konečně světový telekomunikační gigant WorldCom zvažuje propuštění 16 000 lidí, celých dvacet procent personálu.

Uvedená propouštění, i když každé z trochu jiného důvodu, potvrzují skutečnost, že průmysl informačních a komunikačních technologií stále není ve formě: překonal už zřejmě hlavní krizi, ale prodeje nahoru příliš nejdou a nespokojení akcionáři žádají vyšší zisky. Ty se nedají dohnat tržbami, docílí se tedy propouštěním a šetřením: to není nic nového pod sluncem, ale není to žádné dlouhodobé řešení. Jestli firma bude chtít znovu růst, bude muset znovu nabírat, a obojí, jak propouštění, tak zase opětovné nabírání zaměstnanců, je drahé, o sociálním i psychickém dopadu na zaměstnance a jejich rodiny nemluvě.

Hewlett-Packard propouští z důvodů eliminace různých duplicitních míst ve sloučené společnosti: s Compaqem firma měla mnoho společného na řadě úrovní i v jednotlivých produktech, takže je tento krok logický a byl by nevyhnutelný i v případě, kdyby se firmě dařilo velmi dobře. Firmě to navíc poskytlo – zejména na manažerských postech – možnost vybrat ze dvou kandidátů toho lepšího, nebo také, řečeno slovy oblíbeného pořadu, vybrat toho nejslabšího a dát mu padáka. Mimochodem firma dále uvádí, že ušetří další tři miliardy dolarů na různých nepersonálních výdajích, jako jsou úspory na nájmu sestěhováním do společných prostorů všude možně na světě, na právních, finančních, auditorských službách a podobně. To je gigantická suma, srovnatelná se ziskem obou firem dohromady.

U HP je téměř jistá jedna věc: firma propouští, aby vzápětí znovu a rychle expandovala, bez nějakého čekání na lepší vítr. Sloučením se sice dosáhne, po úvodních strastech se slučovacím procesem, ihned značných úspor, které mohou už i samy znásobit celkový zisk nové firmy (ve srovnání se součtem HP+Compaq předtím), ale současně zřejmě dojde k určitému poklesu obratu (součtu obratů). To je pro HP dlouhodobě nepřípustné: firma bude muset jít poté rychle nahoru, aby vůbec fúzi ospravedlnila. Očekávají se tedy rychlé další investice do rozvoje produktů i byznysu a samozřejmě také nabírání nových lidí.

IBM, která nedávno oznámila nečekaně slabé kvartální výsledky hlavně z pohledu zisku, se rozhodla proškrtat některé své divize. Asi tisíc zaměstnanců opustí technologickou skupiny (The Technology Group), další tisíc oddělení serverů a 2500 skupinu služeb (Global Services), což je poněkud překvapení, protože služby jsou dlouhodobě nejziskovější sekcí firmy. Technologická skupina bude zmenšena o produkci pevných disků, které IBM předala firmě Hitachi (do společného podniku), a to s sebou nese samozřejmě i propouštění. Ve skupině služeb je zřejmě důvodem nedobrá situace u korporátních zákazníků, na které tato divize spoléhá nejvíce – firmy šetří výdaje do IT oblasti.

Nesporně nejhůře je na tom WorldCom (působí i u nás a je jedním z největších providerů, i když je málo známý). Tak jako většina telecomů z „nové vlny“, které se rozhodly vrhnout do datových byznysů, je firma zatížena ohromnými dluhy pramenícími z investic do infrastruktury. Ač jsou schopny nyní být provozně ziskové, dluhy je táhnou dolů a mnohdy je nevyhnutelný i krach, aby se firma mohla tohoto břemene zbavit (viz bankrot KPNQwestu). WorldCom je zatížen obřím dluhem ve výši třiceti miliard dolarů a rozhodně nevydělává tolik, aby jej bez problémů splácel – dluh je zhruba tak vysoký jako roční obrat firmy. Akcie firmy jsou okolo dolaru a půl, tržby v loňském roce o něco poklesly a letos šly v prvním čtvrtletí opět dolů. U WorldComu je tedy masivní propouštění doslova věcí přežití: firma si ale může ještě celkem blahopřát, protože řada jejích konkurentů už to má „za sebou“, a jakmile se trhy trochu vyčistí, může i WorldCom jít opět nahoru. Pro rozvoj Internetu je finanční zdraví providerů, jak těch velkých („carriers of carriers“, provideři providerů), tak i těch, kteří poskytují služby koncovým zákazníkům, velice důležité – jen finančně dobře zaopatřená firma může znovu investovat, expandovat a nabízet zákazníkům nové služby nebo příjemnější ceny. To, že jsou telekomy zadlužené, se bohužel projevilo i na českém trhu, kde ISP v podstatě co se týká cen svých služeb poslední dva roky spíše stagnují, protože si hojí své staré rány; bylo by už načase, aby se věci zase pohnuly kupředu.

Váš názor Další článek: KSCM.cz hacknuto, opět

Témata článku: IBM, Hewlett Packard (HP), Různé důvody, Společný prostor, Dluh, Bankrot, Zdravý člověk, Finanční zdraví, Nájem, Dům, Drahý dům, Pokles obratu, Rok šetření, Tisíc, Starý pořad, SKO, Propouštění, Konečné číslo, Cena nájmů, Tisíc lidí, HP, Obří svět, Nový dům


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky