Propouštění nebere konce: Dell – 1700, Nortel – 10000, Motorola – 9300, Lucent – 16000

Technologické společnosti cítí, že se blíží horší časy, a silně snižují stavy svých zaměstnanců.
Bude skutečně platit, že Amerika má nedostatek stovek tisíc specialistů, a že tam najdou uplatnění pracovníci z východoevropských států? Tento názor se zdál být ještě před půl rokem velice oprávněný, protože požadavky firem na odborníky neustále stoupaly – dnes ale nezaměstnanost v USA stoupla na rekordní úroveň několika posledních let a nadále stoupá; stále je sice velmi nízká, ale zejména díky snižování stavů počítačových firem o desetitisíce zaměstnanců se nabídka i poptávka začíná vyrovnávat.

Z několika zpráv, které přišly jenom v posledním týdnu: Dell ruší cca 1700 míst, a to přímo ve svém „srdci“, v mateřské základně v Texasu. Kanadský obří telecom Nortel pak ruší dokonce deset tisíc pracovních míst; polovodičový výrobce SCI propouští skoro 4000 lidí, Lucent propustí 16 000 lidí, Verizon deset tisíc, Motorola skoro stejné číslo, Gateway 3000 a mnoho desítek menších internetových firem propouští po stovkách. Celkově takto tzv. technologické firmy nyní uvolňují desítky tisíc lidí měsíčně – jev, který jsme na americkém trhu nezaznamenali skoro po deset let.

Brzdící americká ekonomika, jak se zdá, zasáhne vemi silně zejména technologickou oblast. Firmy houfně snižují odhady svého obratu a zisku, a ukazuje se něco jako „dominový efekt“: pokud několik velkých firem ohlásí, že bude hůře, ozvou se stovky dalších firem, že v tom případě i ony nesplní své plány. Není v tom žádný alibismus, ale skutečně efekt toho, že počítačový a komunikační průmysl do značné míry živí sebe sama, tj. velmi mnoho z těchto firem existuje jenom pro to, aby zásobovaly další firmy z této oblasti.

Houfné snižování počtu zaměstnanců svědčí o očekávání horších časů a dá se přirovnat k vytváření si zásob v očekávání pořádné zimy. Propouštění, zvláště tak velkých počtů lidí, se nedá provést ze dne na den – aby to firmy nestálo velké peníze na odstupném při nucených výpovědích, uvolňují zaměstnance postupně a snaží se dosáhnout odchodů dohodami. To trvá mnoho měsíců, a proto firmy začínají propouštět dříve, než nutně musí. Současná vlna propouštění, která skutečně nemá mnoho let obdoby, svědčí o tom, že firmy se chystají na hodně tuhou a dlouhou zimu.

Témata článku: Dell, Motorola, Nízká úroveň, Velké propouštění, Mateřská firma, Poslední odhad, Poslední den, Dominový efekt, Velký počet, Technologická firma, Velký plán, Americká ekonomika, Propouštění, Zima, Nízký počet

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 25

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje