Propouštění nebere konce: Dell – 1700, Nortel – 10000, Motorola – 9300, Lucent – 16000

Technologické společnosti cítí, že se blíží horší časy, a silně snižují stavy svých zaměstnanců.
Bude skutečně platit, že Amerika má nedostatek stovek tisíc specialistů, a že tam najdou uplatnění pracovníci z východoevropských států? Tento názor se zdál být ještě před půl rokem velice oprávněný, protože požadavky firem na odborníky neustále stoupaly – dnes ale nezaměstnanost v USA stoupla na rekordní úroveň několika posledních let a nadále stoupá; stále je sice velmi nízká, ale zejména díky snižování stavů počítačových firem o desetitisíce zaměstnanců se nabídka i poptávka začíná vyrovnávat.

Z několika zpráv, které přišly jenom v posledním týdnu: Dell ruší cca 1700 míst, a to přímo ve svém „srdci“, v mateřské základně v Texasu. Kanadský obří telecom Nortel pak ruší dokonce deset tisíc pracovních míst; polovodičový výrobce SCI propouští skoro 4000 lidí, Lucent propustí 16 000 lidí, Verizon deset tisíc, Motorola skoro stejné číslo, Gateway 3000 a mnoho desítek menších internetových firem propouští po stovkách. Celkově takto tzv. technologické firmy nyní uvolňují desítky tisíc lidí měsíčně – jev, který jsme na americkém trhu nezaznamenali skoro po deset let.

Brzdící americká ekonomika, jak se zdá, zasáhne vemi silně zejména technologickou oblast. Firmy houfně snižují odhady svého obratu a zisku, a ukazuje se něco jako „dominový efekt“: pokud několik velkých firem ohlásí, že bude hůře, ozvou se stovky dalších firem, že v tom případě i ony nesplní své plány. Není v tom žádný alibismus, ale skutečně efekt toho, že počítačový a komunikační průmysl do značné míry živí sebe sama, tj. velmi mnoho z těchto firem existuje jenom pro to, aby zásobovaly další firmy z této oblasti.

Houfné snižování počtu zaměstnanců svědčí o očekávání horších časů a dá se přirovnat k vytváření si zásob v očekávání pořádné zimy. Propouštění, zvláště tak velkých počtů lidí, se nedá provést ze dne na den – aby to firmy nestálo velké peníze na odstupném při nucených výpovědích, uvolňují zaměstnance postupně a snaží se dosáhnout odchodů dohodami. To trvá mnoho měsíců, a proto firmy začínají propouštět dříve, než nutně musí. Současná vlna propouštění, která skutečně nemá mnoho let obdoby, svědčí o tom, že firmy se chystají na hodně tuhou a dlouhou zimu.

Diskuze (3) Další článek: Týden: Novinky s Geforce 3, Microsoft opět u soudu…

Témata článku: Dell, Motorola, Poslední den, Technologická firma, Nor, Zima, Propouštění, Velký počet, Velké propouštění, Velký plán, Mateřská firma, Nízká úroveň, Nízký počet, Americká ekonomika, Dominový efekt, Nebe, Poslední odhad

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů