Software | Koronavirus | Superpočítače

Propojte miliony domácích notebooků a PC a vyrobíte superpočítač. Dnes zkoumá koronavirus i vesmír

  • Propojte tisíce domácích PC a vytvoříte superpočítač
  • Těmi největšími je BOINC a Folding@Home
  • Analyzují koronavirus, vesmír nebo třeba klima

Když správci projektu SETI@Home zkraje března oznámili, že na konci měsíce vypnou své servery, zprávička probublala i do některých masmédií a širší veřejnost se dost možná poprvé dozvěděla o existenci jakési komunity šílenců, jejichž počítače po nocích hučí na plný plyn, aniž by těžily kryptoměny nebo kódovaly 4K video z dovolené.

Dělají to tak už desítky let – vlastně od dob, kdy měl průměrný počítač výkon starého mobilního telefonu, který byste dnes věnovali k dožití leda tak své babičce nebo dětem.

Internetový superpočítač

Tehdejší výpočetní výkon byl velmi drahý, průmyslové supermašiny byly ještě nedostupnější, a tak se zhruba v polovině 90. let vědci začali zaobírat otázkou, jak v jeden obrovský počítačový klastr proměnit tisíce běžných domácích PC.

Princip podobného distribuovaného superpočítače je vlastně docela jednoduchý. Dejme tomu, že bude chtít klimatolog spočítat nějaký velmi náročný model atmosféry. Složitý úkol tedy rozdělí na malé dílky, které si pak ze sítě automaticky stáhnou programy na počítačích dobrovolníků, podle výkonu procesoru je během několika hodin až dnů vypočítají a výsledek odešlou zpět. 

Vědec, který by jinak čekal v pořadí na univerzitní superpočítač, jehož provoz stojí nemalé peníze, se vše dozví za zlomek času a ke všemu zadarmo.

SETI@Home hledal ufony...

Jedním z prvních velkých a úspěšných projektů distribuovaných výpočtů byl právě SETI@Home, tedy pokus nalézt v ohromných kvantech zachyceného rádiového šumu z teleskopů vzory, které by mohly odpovídat umělému signálu. Signálu, jehož zdrojem není pulsar ani jiný přírodní jev.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
SETI@Home pomáhal pomocí výkonů tisíců běžných počítačů na internetu hledat umělé rádiové signály v datech z teleskopů

Vědci z Berkeley naprogramovali jednoduchý program, vypustili jej do světa, a jelikož byl tehdejší internet na sklonku 90. let ještě poloprázdný, nadšená komunita hozenou rukavici zvedla, začala hledat mimozemšťany, a aby ji to nadšení vydrželo, autoři celý systém vybavili gamifikačními statistikami, kdo je nejlepší, který tým zpracoval více dávek dat a tak dále.

Ale žádné nenašel

Uplynulo 21 let, ale kalifornský experiment žádné zelené mužíčky nenašel. Přesto se však nejedná o prohru a zbytečně vynaložené peníze. Právě naopak! SETI@Home dokázal, že distribuovaný superpočítač složený z různorodých pracovních stanic rozesetých po celém světě může fungovat a vedle mimozemského rádiového vysílaní tedy může spalovat watty elektrické energie i něčím na první pohled možná prospěšnějším.

Klepněte pro větší obrázek
V programu BOINC stačí vybrat projekty, kterých se chcete účastnit, a spustit analýzu

A tak se zrodila celá nová softwarová platforma BOINCBerkeley Open Infrastructure for Network Computing, která dnes zastřešuje desítky výzkumů prakticky ze všech vědních oborů počínaje matematikou a astronomií a konče vědami o Zemi a medicínou.

Jeden z těchto výzkumů se jmenuje Rosetta@Home, modeluje proteiny, před pár týdny se zapojil do analýzy aktuálního koronaviru a pomohl jej úspěšně zmapovat. Představíme si jej v následující kapitole.

Diskuze (6) Další článek: EU chce vrátit výměnné baterie do mobilů. Dobrý nápad? Jen na první pohled…

Témata článku: Technologie, Vesmír, Věda, Google, Software, Koronavirus, Internet, Země, Medicína, Nvidia, Folding@Home, IBM, Superpočítače, Slunce, Matematika, Afrika, Asteroids, Washingtonská univerzita, Berkeley, Rosetta, Oxford, Platforma, Jižní Amerika, El Nino, BOINC


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor