Propad akcií Googlu a obří nárůst Baidu

Google rozjel politickou hru, ve které jde o peníze a renomé. Jaké mělo včerejší prohlášení vliv na hodnotu akcií největší internetové firmy světa a co na to konkurent Baidu?
Propad akcií Googlu a obří nárůst Baidu

Včerejší oznámení americké internetové společnosti Google o tom, že se případně stáhne z čínského trhu, vyvolalo špatnou náladu u investorů a značně zamíchalo s akciemi. Hned po začátku obchodování na newyorské technologické burze NASDAQ zaznamenal Google pokles z původní hodnoty přesahující hranici 590 amerických dolarů na 577 dolarů. Zdálo se přitom, že hodnota bude po celý den klesat, významné zahraniční finanční deníky totiž prohlášení a plány společnosti odsuzovaly právě z hlediska investorů.

Google by odchodem z Číny přišel o nejsilnější trh, navíc s největším potenciálem růstu. V zemi, kde žije zhruba miliarda lidí, už internet používá více než 300 milionů z nich a rovná třetina navštěvuje právě Google. Americká firma v loňském roce zaznamenala v asijské zemi příjmy přesahující 300 milionů dolarů. Investoři a analytici se obávají, že pokud by Google skutečně ze země plné cenzury odešel, těžko by zalepil výpadek v příjmech.

Akcie největší internetové firmy světa však nezůstaly na spodní hranici dlouho. Po oznámení odhadů příjmů za další období se začaly pomalu zvedat a ke konci obchodování se usadily na 587 dolarech.

Klepněte pro větší obrázek
Akcie Googlu jsou skoro nesmrtelné. Rostly v krizi a během jednoho dne se z propadu vrátily zpět

Prozkoumejte vývoj akcií Googlu v širším měřítku prostřednictvím služby Google Finance

Baidu jako dominující čínská veličina

Prozatím bezkonkurenční jedničkou na čínském trhu je tamní Baidu, který lze přirovnat například k našemu Seznamu nebo ruskému Yandexu. I když je Baidu čistě čínská společnost, své akcie obchoduje rovněž na americkém NASDAQ. Cenné papíry na začátku středečního obchodování okamžitě vystřelily o více než 13 procent nahoru. Z hranice 386 dolarů se částka vyhoupla na 440 dolarů a narozdíl od akcií Googlu si akcie Baidu svůj pohyb udržely. Na konci obchodování se usadily na 439 dolarech.

Strmý nárůst hodnoty akcií způsobil právě případný odchod Googlu z Číny. Baidu zde sice ovládá více než 60 procent trhu, Googlu se však za 4 roky na stejném trhu podařilo ukořistit třetinový tržní podíl a vyhlídky do budoucna měl velice dobré. Pokud by tedy americký obr z tamního trhu zmizel, je dost pravděpodobné, že by Baidu získalo většinu jeho uživatelů. Tím pádem by do firemní kasy přiteklo více peněz z internetové reklamy a Baidu by do určité míry mohlo ovládat ceny tohoto druhu propagace.

Klepněte pro větší obrázek
Baidu zaznamenalo nárůst akcií o více než 40 procent hned při startu obchodování. Vliv na ně nyní bude mít především Google a jeho další kroky v jednání s čínskou vládou

Prozkoumejte vývoj akcií Baidu v širším měřítku prostřednictvím služby Google Finance

Západní internet je vyčerpaný, jde se na východ

Čína pro mnohé internetové a technologické společnosti znamená budoucnost, stejně jako třeba Blízký východ a další rozvojové země, kde je internet teprve v počátcích. Jak uvádí analytici agentury Reuters, v Číně používá internet zhruba 300 milionů uživatelů s tím, že se jedná pouze o 22% penetraci. Potenciál rozvoje je zde tedy skutečně obrovský. „Pokud Google opustí Čínu, věříme, že ztratí možnost významného růstu v dlouhodobějším období,“ upozornil Brian Pitz z analytické skupiny UBS. „Pro investory Googlu je toto špatná zpráva. Je zřejmé, že internetový trh v Číně významně poroste a potenciál je zde tedy ohromný,“ doplňuje Benjamin Schachter, analytik AmTech.

Na asijský trh v čele Čínou se kvůli těmto vyhlídkám snaží dostat mnoho firem. Už delší dobu zde působí například Microsoft a Yahoo, v oblasti vyhledávání však příliš veliký podíl nemají. Podle některých odborníků by v případě odchodu Googlu mohla vzniknout na trhu menší mezera, o kterou by se mohly tyto dvě firmy poprat. Jak referuje například Ina Fried ze serveru CNet News, lepší výchozí pozici by zde mohl mít spíše Microsoft. V Číně totiž provozuje přes 8 milionů e-mailových schránek Hotmail.

Ani Yahoo se však nesmí podceňovat, pod Carol Bartz má i tato firma své jasné vize. V létě například Yahoo koupilo arabskou jedničku Maktoob a ukázalo, že americký trh může být pro internet už malý. Investice internetových skupin směrem do rozvojových zemí jsou zřejmé. Například i tuzemský Centrum Holdings působí v Chorvatsku a dalších zemích.

Politika z pera Googlu

Podnikání na čínském trhu však není úplně jednoduché. Jak je všeobecně známo, čínská vláda přísně cenzuruje informace, které se nesmí dostat k tamním obyvatelům a platí to i v oblasti internetu. Google chce odejít právě z toho důvodu, že musel s čínskou vládou spolupracovat a blokovat uživatelům některé údaje. Vizionářská společnost proto byla často označována za pokryteckou, protože hlásala svobodu internetu v rámci svého hesla „Dont be evil“ a přitom se kvůli penězům v Číně chovala naprosto odlišně.

V Číně s vládou spolupracují i Microsoft a Yahoo. Musí, pokud zde chtějí vydělávat. Jak už ale naznačují mnozí komentátoři, z aféry kolem Googlu může vzejít zajímavý precedens. Pokud by totiž Google skutečně odešel a zavřel zde pobočku se 700 zaměstnanci, mohl by se připojit i Microsoft a Yahoo a Čína by tak v očích zahraniční politiky opět upadla do špatného stínu, kdy se nesnaží o určitou globalizaci a otevřenost. Zdá se, že jedinou cestou, jak tomuto zabránit, je začít spolupracovat s Googlem tak, aby byl spokojený on.

Google rozjel politickou hru a v žádném případě z ní nemůže vyjít jako poškozený. Pokud čínská vláda necouvne, Google bude označován za zásadovou firmu bránící lidská práva. Pokud Čína začne spolupracovat, Google bude nejen zásadový a pravdomluvný, ale navíc do určité míry porazí tamní politický režim a získá křídla v rozletu na největším trhu světa.

Diskuze (45) Další článek: Čína: Náš internet je otevřený

Témata článku: Google, Byznys, Internet, Baidu, Nasdaq, Yandexu, Asijský trh, Zajímavý precedens, Propad, Americký dolar, Špatná zpráva, Největší potenciál, AMT, Yandex, Nárůst, Yahoo Finance, Oblast vyhledávání, Malé křídlo, Čínský Google, Čínský trh, Strmý pád, Miliarda lidí, Precedent, Největší pád, Pokrytec

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5