Pronajímání software přes Internet: „bude to trvat roky“

Ani Microsoft si od této metody licencování software v krátké době nic velkého neslibuje.
Ještě několik příštích let se má většina softwarových aplikací prodávat (licencovat) tak jako nyní, žádné velké změny nás nečekají – to je názor jednoho z nejvyšších šéfů Microsoftu, operativního ředitele firmy Ricka Belluzza.

Microsoft sice vyvíjí technologie, které tento způsob prodeje či pronajímání software umožní (.NET, „HailStorm“ atd.), ale podle vlastních slov to bude ještě trvat roky, než se tyto metody stanou významnými z hlediska příjmů firmy – či, jinými slovy, než je začne používat významná část zákazníků a uživatelů. Belluzzo dokonce ve svých názorech jde ještě dál a tvrdí, že „Internet se bude používat zhruba tak, jak se používá, ještě několik příštích let“. To je určitě zajímavé prohlášení a viditelný krok zpět od předchozích „revolucionářských“ plánů; víceméně se ale shoduje i s názory různých nezávislých analytiků (nespojených s žádným počítačovým či internetovým byznysem), kteří přehodnocují své nazírání na Internet z čehosi, co způsobí doslova revoluci, spíše na technologii, která věci zjednodušuje a zlepšuje, ale zásadně je neproměňuje.

Proč se tedy Microsoft namáhá s vývojářským úsilím něčeho, co bezprostředně nepřinese ovoce? Nebyl by to Microsoft, aby se mu nedaly podsunout nějaké „tajné plány“: zde to pak může být metoda boje proti softwarovému pirátství. Microsoft sice bude licencovat software standardními, dnes známými metodami, avšak bude usilovat o to, aby si update prováděli uživatelé přes Internet, a přes autentizační nástroje může ztěžovat nebo znemožňovat update lidem, kteří nezískali software legálně. Updatování produktů dnes samozřejmě přes Internet bez problémů funguje, ale bez jakýchkoli kontrol na legálnost pořízení software – všichni jsme si na tuto nesmírně pohodlnou cestu zvykli a spokojeně updatujeme. Co ale příště, když se objeví závažná bezpečnostní chyba a při pokusu o update budete zdvořile odmítnuti s tím, že váš software nevypadá zrovna jako legálně nabytý? Samozřejmě, že hackeři se budou snažit tuto kontrolu obcházet a zřejmě budou v řadě případů i úspěšní, ale už to je podstatně složitější než cracknout program a přidat k němu sériové číslo, které vlastní jiný uživatel – u známých cracknutých programů á la Photoshop nebo u bestsellerových her používají statisíce lidí pirátské kopie, které si „autorizují“ jedním, stejným sériovým číslem.

Že budou softwarové firmy přitvrzovat v boji proti pirátům, je jasné – a neplatí to jenom o Microsoftu, právě programy pro grafiku, hudbu nebo CAD a samozřejmě hry jsou daleko kradenější než kancelářské balíky nebo operační systém; navíc to pro tyto firmy je podstatně bolestnější než pro Microsoft, jsou pirátstvím ohrožovány ve svých příjmech daleko více. Uvedené technologie od Microsoftu pak umožní tyto dokonalejší kontroly a updatování přes Internet samozřejmě realizovat i dalším softwarovým výrobcům.

Diskuze (6) Další článek: Microsoft zveřejnil zdrojový kód jádra Windows CE 3.0

Témata článku: , , , , , ,