Chybí mi v článku jaký frekvenční rozsah ten dongle zvládá, tj. jestli se z toho dá udělat analyzátor i pro wifi pásmo (aspoň 2,4 GHz).
Tak po troše googlení to vypadá, že tunery co se s tím Realtekem montují do donglů končí na 1,8 GHz, takže otázka zní co jiného řekněme max do dvou litrů co by se dalo použít jako spektrální analyzátor pro alespoň 2,4 GHz pásmo.
Použít zase nějkaý USB wifi dongle ;)
Mám o něco "profesionálnější" řešení, kdy kolem toho řídícího základu v podobě RTL2832U je vybudována komplet jiná elektronika a celé to pak má rozsah 100kHz - 2GHz. Cena je už ale také trochu jinde, bez poštovného z Portugalska 89€ nebo 99€... Tady se to dá sehnat za koncovou cenu s DPH za 3200,- Kč
Pardon, ty ceny v € při nákupu přímo u výrobce jsou už včetně poštovného...I tak ale s těmi 2,4GHz neporadím nic cenově do 2tis Kč 😐 A obávám se, že ty ceny budou celkově úplně jinde, včetně třeba i placeného software k tomu apod.
Dostal sem tip na tohle, ale zatím jsem to blíž nestudovalhttp://r.ebay.com/XCoIJp...
Frekvenční rozsah záleží na použitém tuneru. V tomto případě je to R820T(2) a ten je myslím 25 - 2100 MHz. Prodávají k tomu i přídavný upconverter na KV pásmo od 1MHz do 25MHz. Ale nejlepší tuner byl ale dneska už nevyráběný Elonics 4000.
Pro mírně pokročilé doporučují https://www.youtube.com/watch...
Opravdu velmi zajímavý článek, mám dva nepoužívané tunery, tak si pohraji. Více takových návodů a článků bych uvítal, nejsem příznivec elektro odpadu. Díky a pěkný den
Konečně mi někdo vysvětlil tyhle grafíky a jak se ovládá to SDR. :)
A teď všichni začnou z ebay nakupovat RTL2832U dongly 😀
Už se stalo - zhruba před čtyřmi lety. 😉
Jop, tehdy výrobci reagovali, že levné dvb přijímače stahovali z trhu, aby se posléze objevili znova, s vyšší cenou, jako SDR přijímače. Ale to už je pasé.
Nádhera, díky za článek. Ve videu to DSB zní povědomě:https://youtu.be/N8G5klHMc54... 😀
Jen tak mimochodem, není šířka pásma definovaná jako pokles o 3dB (tedy na poloviční výkonovou úroveň)? Chápu, že jste tím chtěl říct kmitočtový rozsah, při kterém je stanice slyšitelná, ale to není šířka pásma (bandwidth).
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 2. 2017 20:46
Ne, neni.
Když už nesouhlas, tak bych čekal vysvětlení, předpokládám, že jsi zdatný eletrotechnik.
Uznávám že jehovista mohl poslat rovnou odkaz, nicméně u takhle jednoduché věci lze očekávat i jistou schopnost googlení od tazatele.každopádně tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0%C3%AD%C5%99ka... ... máte poměrně přesné vysvětlení. Naskenoval bych Vám klidně skripta z VUT ale minulý podzim jsem je vyhazoval.Jak vidíte, 3dB jsou sice často používaný, nicméně ne pevně definovaný údaj. Pokud použijete různé způsoby modulace, můžete dosáhnout jiného útlumu a při stejné šířce pásma.
Zdatny elektrotechnik nejsem, ale FELem jsem prosel. V jednom diskuznim prispevku ti tady asi nevysvetlim to, co jsem se ucil nekolik semestru. Mas pravdu v tom, ze termin bandwidth se pouziva pro spoustu ruznych veci. Treba pokud jde o parametr osciloskopu, tak tam bys mel pravdu - tam plati, ze kdyz se osciloskop pysni treba udajem bandwidth 200MHz, tak jeho analogove obvody musi pro 200 MHz sinusovku mit utlum mensi nez 3dB. Pokud jde ale treba o radiovy signal, tak tam to nefunguje tak, ze by se vysilalo na jedne frekvenci. Ta jedna frekvence je nosna a na ni se az moduluje signal, ktery je rozprostreny v pasmu treba nosna +/-100 kHz. Ty 3dB tam sice figuruji, ale tam jde hlavne o to, abys mel na vysilaci a prijimaci pasmove filtry, aby ti tam neprotekaly okolni kanaly.
Ale efektivne sa to chova tak, ako opisuje kolega.SDR prijma "eter" a SW cez "Fourierku" (asi F[D]FT) signal rozlozi na harmonicke zlozky a potom ich sklada, podla nastavenia, do vystupu.To, co to ukazuje su, podla vstekeho, histogramy po DFT eteru.Preto sa vie autoradio :preladit" na dopravne spravy, lebo robi scan okien tych histogramova a signal o dopravnyc spravach na kanale je dany vzorom hned vedla..P.S. Krystalky som kedysi staval, ale tie boli iba AM, nie FM.
No dobre, ale to uz zase mluvis o necem jinem. Me prislo, ze autor vyroku o 3dB se proste podival na spektrum a kdyz tam videl tu spicku s okolnimi pasmy, tak nabyl dojmu, ze signal prenasi ta nosna a ty bocni laloky jsou utlum te nosne. Takhle to ale nefunguje. Ta nosna tam ani vubec byt nemusi a sirka pasma je dana proste tim, jakou mam sirku pasma signalu na zacatku pred tim, nez ji namoduluju na nosnou. 3dB s "sirkou pasma" v tomhle pripade proste nemaji co delat.
To, ze som to pochopil zle je moja chyba- scital som si dva prispevky do jedneho, A ano mate pravdu
Kupil som si podobny dongle, akurat s plnohodnotnym "velkym" antennym konektorom. Na pocuvanie FM radia je to fajn, daju sa pocuvat aj CB alebo PMR vysielacky, cize napriklad mozete pocuvat ako robos na stavbe naviguje zeriavnika 😀 citlivost je ale nic-moc, napriklad aj FM radio v telefone ma lepsiu citlivost ako toto. Dokaze sa to prebudit silnymi signalmi a potom sa ta ista stanica objavuje kdekolvek na pasme aj mimo neho. Napriklad silna Europa2 s 50kW vysielacom sa objavuje kade-tade, aj na frekvenciach vyse 200MHz. Inak nevie nahodou niekto, na akej frekvencii vysielaju taxikari? Kedysi som ich vedel pocuvat na starom radiu, co malo obidve VKV normy, tak v tom "medzipasme" sa pri opatrnom ladeni dali pocuvat.
66-88MHz. Běžně používané "taxifrekvence".
no Kuba nerika ze veskere tyhle pokusy sou jen na vlastni nebezpeci, aby vam nezacal do pc volat nejaky mimozemstan s tim ze mu blokujete signaly a nemuze volat domu..
??? Komu bys co blokoval? Všechny tyhle DVB-T dongly jsou jenom přijímače, vysílat to fakt neumí 😉
Každý přijímač (včetně obyčejného rádia) zároveň trošinku vysílá. Tím že naladíte nějakou frekvenci v podstatě říkáte, jaká má být rezonanční frekvence LC obvodu. Vedlejším efektem pak je samozřejmě EM pole na dané frekvenci.Když se to pak vezme do důsledků tak každý obvod kde se trošku mění proud bude malinkato vysílat protože změna proudu ve vodiči vyvolá EM pole okolo vodiče.
Jestli to dobře chápu, tak na tomto dongle se neladí frekvence, ale posílá to všechno do kompu a signál se z toho vytáne až tam. Je to tak?
Není.
Je i není. Je vlhkým snem, že jednou bude HW (přijímač, sběrnice, procesor) takového výkonu, že to tak bude.Do té doby se dělá překlad z větší frekvence (určité části spektra) do menší, jež se pak vzorkuje a převádí na USB. V minulosti se to dokonce ládovalo do vstupu zvukovky, odkud se to teprve vzorkovalo.Takže ano, ladí se to, ale neladí se to namíru jednotlivým službám, ale prostě "část spektra od f1 do f2", čím lepší HW, tím širší část spektra.
Pokud vím, tak stejná firma co ty dongly vyrábí (NooElec) má v nabídce i vysílač, samozřejmě za jinou cenovku.
Jo, až na to, že 2832U je ve Windows 10 pěkná m*dka! Ovladače který se sami tahají z Windows Update, nefungují (nefungují ani na základní DVB-T, natož na nějaký SDR). Musí se tam nahodit alternativní. A do toho se tam pořád cpou vehementně ty nefungující z Windows Update.3-[Ve finále musíte Windows potvrdit, že skutečně chcete použít svoje vlastní ovladače, a vám s těmi od MS hardware nejede. Když jsem to instaloval poprvé, tak jsem se nad tím vztekal pěkných pár hodin a měl chuť to prohodit oknem.Bylo to už nesčetněkrát URGOVÁNO mnoha lidmi na MS, a s*rou na to!!!!Dlužno podotknout, že to není ojedinělá situace. Na hodně DVB-T tunerů nefungují ovladače suverénně tahané z Windows Update. Nechápu, jak to může MS ignorovat.
Názor byl 3× upraven, naposled 5. 2. 2017 19:28
Fungují pouze ovladače 64.1.521.2012, popřípadě prý 64.1.801.2012.Jiné (ty z Windows Update) nefungují.
mám tu samou zkušenost ... prostě k vzteku ... vždycky boj dát správné ovladače na W10 a WMC ať mi jede TV 3-[RTL2832U R820T DVB-T lze připojit i k ke krabičkám s amlogic S905 s libreelec, kodi a koukat a nahrávat tv pořady
Ach, ty ošklivé prokleté "Desítky"... Zajímavé, že tuner běžně používám naprosto bez problémů, žádné přetahování s Windows Update se nekoná.Jestli to nakonec nebude rukama...
seš si jistej že máš tuner s čipem 2832U?
Já to říkám pořád, desítky nebrat. Ale je to marný, je to marný, je to marný.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.