PR články

Prolínání technologických světů

Čeřit vody především e-commerce a maloobchodu s využitím automatizace založené na velkých datech a digitalizaci. Právě tam cílí VC (venture capital) fond V-Sharp prostřednictvím investic do startupů.
Prolínání technologických světů

Těch má fond z pražského Karlína ve svém portfoliu celou řadu. Ke svým řešením používají i zajímavou kombinaci open-source nástrojů a platformy Azure od Microsoftu. Její možnosti totiž usnadňují vývoj a provoz těchto systémů. Mezi jejich projekty patří například městská logistická služba využívající velká data DoDo nebo software na optimalizaci zdánlivě neprodejného zboží Ydistri (viz box). Dále je to například e-commerce platforma pro Asko nábytek či řešení pomáhající značkám jako Alza, Tesco, KFC, Nespresso, Datart nebo Benu.

Klepněte pro větší obrázek

„V Azure provozujeme veškerou naši infrastrukturu, což nám poskytuje dobrou kombinaci flexibility pro vývoj a správu našich řešení na jedné straně a nákladů na straně druhé. Všechny naše projekty do velké míry využívají i systémy postavené na OS Linux, kde lze ušetřit značné prostředky na licencích zdarma,“ říká jeden z partnerů V-Sharpu Mario Megela.

Klepněte pro větší obrázek

Šéf vývojového týmu PHP Ján Tomeček jej doplňuje: „V Azure využíváme virtuální stroje běžící zejména na distribuci Ubuntu, případně Debianu. Za zmínku stojí jejich jednoduchá a srozumitelná správa přímo v portálu Azure. Od automatického zálohování s možností nasazení, přes nastavení firewallu až po vertikální škálování, Azure pokrývá většinu potřeb našich klientů.“

Právě tento „mix“ umožňuje vývojářům efektivní práci na všech projektech, šetří čas a prostředky na DevOps (Development a IT Operations) a další řadu procesů. 

Vývojáři V-Sharp vedle služeb poskytovaných přímo portálem Azure využívají také službu Azure DevOps. „Vnímáme ji jako velice zdařilou obdobu řešení GitLab. Oceňujeme rovněž skvělou podporu CI/CD přímo v této aplikaci,“ vysvětluje Tomeček.

DoDo

Jedná se o logistickou službu založenou na velkých datech, která se specializuje na městskou logistiku a last-mile doručování zboží ke konečnému zákazníkovi. DoDo využívá sílu pokročilých technologií k usnadnění poslední míle a ke zjednodušení života zákazníků a společností, především z e-commerce a rychlého občerstvení. Díky vlastní logistické platformě GAIA a vyspělým prediktivním modelům dokáže maximálně využívat flotily, identifikovat časové špičky a efektivně reagovat na dopravní situaci ve městě.

Investiční fond se ale u těchto technologií nezastaví. „Plánujeme ještě větší rozšíření Azure například o Kubernetes s Docker containery, které v něm lze velice snadno administrovat. Dále pak také chceme více využít bezserverové databáze pro projekty založené na Linuxu,“ uzavírá hlavní architekt V-Sharpu Matouš Moravec.

Ydistri

Ydistri je cloudová platforma, která proměňuje zdánlivě neprodejné zboží zpět na peníze. Díky využití chytrých algoritmů nad daty o zákaznicích umožňuje šetřit podstatné množství prostředků a má pozitivní efekt na obchodníkovu cashflow. Děje se tak prostřednictvím efektivní redistribuce těchto „ležáků“ mezi prodejnami v síti — zboží není prodáno s vysokými slevami nebo dokonce odepsáno. Řešení je založeno na pravděpodobnostních modelech a sofistikovaných matematických algoritmech provozovaných zejména na virtuálních strojích postavených na Ubuntu.

Další článek: Pět let od nákupu plánovače Wunderlist chystá Microsoft jeho ukončení. Nahradí ho To Do

Témata článku: PR články


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači