Bezpečnost | Síť | Tor

Projekt Tor zvyšuje rychlost sítě pomocí tří nových algoritmů

Projekt Tor zvyšuje rychlost sítě pomocí tří nových algoritmů

Projekt Tor zveřejnil podrobnosti o nově představeném systému nazvaném „Congestion Control“ („řízení přetížení“), který slibuje odstranění rychlostních omezení v síti. Nový systém je zprovozněn v nejnovější stabilní verzi protokolu Tor s číslem 0.4.7.7 dostupné od minulého týdne.

Congestion Control „povede k výraznému zlepšení výkonu Toru a také ke zvýšení využití kapacity naší sítě,“ tvrdí správci projektu. Simulované porovnání verzí 0.4.6 a 0.4.7 přineslo vcelku působivé výsledky – procházení je plynulejší a lepší, bez omezení rychlosti a úzkých míst, aniž by se zvýšila latence mezi koncovými body.

Rychlejší Tor

Tor (The Onion Router) je dobrovolníky provozovaná zastřešující síť sestávající z tisíců relayů, které slouží jako předávací body pro šifrovaný provoz v rámci sítě Relay a výstupní uzly, jež jsou v podstatě branami do veřejného internetu.

Posláním projektu je utajit skutečnou polohu a zájmy uživatelů při prohlížení webu, a tím zajistit jejich maximální soukromí a anonymitu. Jednou z největších nevýhod jsou nízké přenosové rychlosti způsobované mimo jiné přetížením uzlů sítě.

Regulace přetížení provozu v síti Tor je náročná a bylo nutné hledat řešení bez ústupků v oblasti mechanismů pro zachování soukromí. Po téměř dvaceti letech hledání projekt konečně zavedl systém, který by to měl umožňovat.

Tři algoritmy

Nový systém implementuje tři algoritmy, konkrétně Tor-Westwood, Tor-Vegas a Tor-NOLA, které společně pomáhají snížit spotřebu paměti, stabilizovat a minimalizovat zpoždění a latenci front. Tato vylepšení minimalizují ztráty paketů, odhadují a balancují délku fronty a šířku pásma.

Aby však z vylepšení mohla těžit celá komunita, budou muset provozovatelé výstupních relay provést aktualizaci protokolu Tor na verzi 0.4.7. Čím více klientů přejde na verzi 0.4.7 (nebo novější), tím zřetelnější bude zvýšení výkonu sítě pro všechny, ale první pozitivní výsledky jsou patrné již nyní.

V příští hlavní stabilní verzi 0.4.8 plánuje projekt Tor implementovat mechanismus rozdělení provozu (traffic splitting) založený na předchozí výzkumné práci nazvané Conflux. Jeho integrace by měla ještě více zvýšit rychlost a propustnost sítě.

Diskuze (1) Další článek: Podívejte se, co se děje s astronauty, když Mezinárodní vesmírná stanice zažehne své trysky a začne se pohybovat

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Dark web, Síť, Soukromí, Tor, Šifrování, Toro, Projekt, Přetížení, Verze, Relay, Rychlost, Algoritmus, The Onion RouterSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Microsoft opravil 71 děr a do Windows 11 přidal hodiny na sekundární obrazovky
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Microsoft
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky