Bezpečnost | Síť | Tor

Projekt Tor zvyšuje rychlost sítě pomocí tří nových algoritmů

Projekt Tor zveřejnil podrobnosti o nově představeném systému nazvaném „Congestion Control“ („řízení přetížení“), který slibuje odstranění rychlostních omezení v síti. Nový systém je zprovozněn v nejnovější stabilní verzi protokolu Tor s číslem 0.4.7.7 dostupné od minulého týdne.

Congestion Control „povede k výraznému zlepšení výkonu Toru a také ke zvýšení využití kapacity naší sítě,“ tvrdí správci projektu. Simulované porovnání verzí 0.4.6 a 0.4.7 přineslo vcelku působivé výsledky – procházení je plynulejší a lepší, bez omezení rychlosti a úzkých míst, aniž by se zvýšila latence mezi koncovými body.

Rychlejší Tor

Tor (The Onion Router) je dobrovolníky provozovaná zastřešující síť sestávající z tisíců relayů, které slouží jako předávací body pro šifrovaný provoz v rámci sítě Relay a výstupní uzly, jež jsou v podstatě branami do veřejného internetu.

Posláním projektu je utajit skutečnou polohu a zájmy uživatelů při prohlížení webu, a tím zajistit jejich maximální soukromí a anonymitu. Jednou z největších nevýhod jsou nízké přenosové rychlosti způsobované mimo jiné přetížením uzlů sítě.

Regulace přetížení provozu v síti Tor je náročná a bylo nutné hledat řešení bez ústupků v oblasti mechanismů pro zachování soukromí. Po téměř dvaceti letech hledání projekt konečně zavedl systém, který by to měl umožňovat.

Tři algoritmy

Nový systém implementuje tři algoritmy, konkrétně Tor-Westwood, Tor-Vegas a Tor-NOLA, které společně pomáhají snížit spotřebu paměti, stabilizovat a minimalizovat zpoždění a latenci front. Tato vylepšení minimalizují ztráty paketů, odhadují a balancují délku fronty a šířku pásma.

Aby však z vylepšení mohla těžit celá komunita, budou muset provozovatelé výstupních relay provést aktualizaci protokolu Tor na verzi 0.4.7. Čím více klientů přejde na verzi 0.4.7 (nebo novější), tím zřetelnější bude zvýšení výkonu sítě pro všechny, ale první pozitivní výsledky jsou patrné již nyní.

V příští hlavní stabilní verzi 0.4.8 plánuje projekt Tor implementovat mechanismus rozdělení provozu (traffic splitting) založený na předchozí výzkumné práci nazvané Conflux. Jeho integrace by měla ještě více zvýšit rychlost a propustnost sítě.

Diskuze (1) Další článek: Podívejte se, co se děje s astronauty, když Mezinárodní vesmírná stanice zažehne své trysky a začne se pohybovat

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Dark web, Síť, Soukromí, Šifrování, Tor, Přetížení, Projekt, Relay, Pro, Verze, Rychlost, Toro, Algoritmus, Omezení rychlosti, The Onion Router