Projekt „TEScable“ v poločase

Společnosti TESmedia a Intercable včera oznámily dokončení formální fáze svého spojení. Představitelé obou společností představili plán rozvoje služeb s důrazem na širokopásmový internet. Jméno nové společnosti se ale dozvíme až za půl roku.
Proces slučování tuzemské dvojky a trojky na trhu kabelových televizí sledují média velice ostražitě. Důvodem je vzrůstající důraz na širokopásmové připojení k internetu, které je zatím nejdosažitelnější právě prostřednictvím kabelových operátorů. Na sloučení firem TESmedia a Intercable se finančně podílejí čtyři investoři se souhrnnou částkou převyšující 70 milionů eur.

Po sjednocení sítí obou firem, které právě probíhá, bude firma obhospodařovat přibližně 500 000 přípojek kabelové televize, které zasáhnou až 1,2 milionu diváků, tedy 10 % všech „televizních“ domácností. V oblasti internetu dojde také k posílení současné pozice TESmedia. Počet přípojek s obousměrným provozem sítě využitelným pro internetové služby se pohybuje kolem 50 000 – tedy deseti procent sítě. Počet zákazníků je nyní řádově nižší. Od fůze si obě společnosti slibují větší konkurenceschopnost vůči jedničce na trhu, společnosti UPC. Cílem nového subjektu je dosažení provozního zisku, který by však byl investován zpět do rozvoje sítě a poskytovaných služeb.

Co znamená spojení pro zákazníky? V první fázi budou uživatelé kabelové televize asi nepříjemně překvapeni při vyrovnávání cen v obou sítích, které proběhne směrem vzhůru. Nepůjde o žádné zásadní zdražování, ale přesto se to dotkne velké části zákazníků. Tento nepříjemný krok chtějí TESmedia a Intercable vyvážit zvýšením kvality služeb, a to jak obsahu a kvality obrazu, tak zejména lepší prací kontaktních center. Nově se zvažuje také uvedení služby, která by konkurovala satelitnímu přenosu televizních kanálů UPC Direct. Do dvou let pak spojení TESmedia a Intercable slibuje digitalizaci sítě, zavedení služeb na bázi Video on Demand, uvedení „individuálních programových nabídek“ a flexibilního objednávání kanálů i pro shlédnutí specifického pořadu, vše pomocí elektronické komunikace.

V oblasti bezdrátového internetu přichází první změny už teď – došlo ke zvýšení rychlosti přenosů bez změn cen, a to na 200 Kbps ze 128 Kbps při upstreamu 64 Kbps u základní nabídky. Do konce roku má být pokryto dalších 40 000 domácností, zejména v Brně, Ostravě, Ústí nad Labem a Plzni, kde fungují sítě Intercable. Pro firemní zákazníky zatím fungují zejména bezdrátové přípojky TESmedia, ale probíhá marketingové zhodnocování business trhu i v rámci kabelové sítě. Na tiskové konferenci však nebyly k dispozici žádné informace o možných službách s přidanou hodnotou.

Asi nejvíce překvapivou zprávou bylo oznámení, že zatím budou i nadále existovat TESmedia a Intercable jako dva právní subjekty a že nové jméno sjednocené společnosti bude oznámeno až v druhé polovině tohoto roku. Jisté je, že půjde o pojmenování úplně nové.

Diskuze (16) Další článek: Piškvorky.NET 2002 mají vítěze

Témata článku: Internet, UPC televize, Zprávy televize Nova, Objednávání, Satelitní internet, Kabelové spojení, Kabelová televize, Satelitní televize, Projekt, Překvapivá cena

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů