Google | Vesmír | Internet | Alphabet

Projekt Loon míří do vesmíru. Software Alphabetu bude řídit satelitní internet

Projekt balónového internetu Loon zůstává i po bezmála deseti letech exotickým experimentem, který sice po technické stránce funguje, praktická komercializace je však mnohem složitější.

Autoři projektu, který dnes spadá pod křídla Alphabetu, se však nyní pochlubili novinkou, která všechny héliem plněné balóny možná hravě překoná.

Tím nejcennějším prvkem Loonu totiž nakonec nejsou samotná stratosférická plavidla, ale software, který řídí jejich sestavu a vytváří obří páteřní meshovou síť, která poté konečně realizuje koncová LTE spojení s účastníky na zemském povrchu.

Klepněte pro větší obrázek
Loon SDN, tedy software pro tvorbu meshové sítě z héliem plněných balónů

Inženýři museli docílit toho, aby si mezi sebou balóny neustále držely kvalitní bezdrátové spojení přestože se vzájemně pohybují. Podobný matematický oříšek přitom potká každého, kdo bude chtít podobným způsobem budovat rozsáhlé meshové sítě složené z malých satelitů na nízkých orbitech pár set kilometrů nad zemským povrchem.

Ačkoliv se v tomto případě nejčastěji mluví o síti Starlink Elona Muska, SpaceX není jedinou společností, která něco takové zamýšlí. Pak je tu hromada dalších hráčů, kteří chtějí satelitní internet budovat v menším měřítku. Jedním z nich je třeba kanadský Telesat.

Klepněte pro větší obrázek
Software Loonu může vytvářet síť nejen z balónů, ale i z družic na nízkých orbitech

No, a to se už konečně vracíme k Loonu, neboť se na zmíněném blogu pochlubil, že s Telesatem uzavřel obchodní partnerství a dodá mu software, který ovládne konstelaci družic podobným způsobem, jako by se jednalo o héliem plněné balóny.

Alphabet této technologii říká Loon SDN (Software Defined Network) a možná nakonec bude opravdu hlavním přínosem celého projektu, mnozí totiž vidí budoucnost právě v satelitech než v balónech s mnohem menším pokrytím.

Diskuze (1) Další článek: Izraelští vědci chtějí během roku nabídnout kompletní léčbu rakoviny, ale nemají prý peníze na publikaci výsledků

Témata článku: Google, Vesmír, Internet, SpaceX, Alphabet, Satelit, Družice, LTE, Loon, Síť, OFT, Zemský povrch, Starlink Elon Musk, Bude, Elon Musk, Projekt, Software Defined Network, Orbit, Starlink, Podobný způsob, Balón, Loonu, Hélium