Microsoft | Internet | Prohlížeče | Chrome

Prohlížeče postavené na Chromiu budou připraveny na dvoudisplejové počítače. Díky Microsoftu

Microsoft vše pomalu chystá na příchod nového typu zařízení – těch se dvěma displeji. A byť samotné Windows 10X pro tyto stroje odložil, chystá podporu tohoto form factoru v rámci softwaru. Mezi prvními by mohly být ty postavené na Chromiu.

Redmondská firma aktuálně pracuje na emulátoru dvoudisplejových počítačů, který by vývojářům umožnil připravit se na příchod právě těchto zařízení. Původně je měl odporovat systém Windows 10X a Microsoft chystal i své zařízení Surface Neo, zde ale došlo k odkladu a systém namísto toho zamíří na běžná zařízení. I přesto ale pokračuje vývoj potřebného softwaru.

Prohlížeč je totiž jedna z nejdůležitějších součástí, a tak se Microsoft chce ujistit, že speciální režimy procházení zvládne on i samotné webové stránky. Oproti běžným zařízením zde totiž figuruje právě druhý displej, který může sloužit buď jako klávesnice, vertikální rozšíření či vedlejší panel. S tím by měly počítat nejen programy, ale i samotné webové stránky.

Podpora i pro Android

Nový prohlížeč Edge přitom běží právě na Chromiu a tak není žádným překvapením, že Microsoft pracuje na jeho vylepšení. Aktuálně navíc v rámci emulátoru došlo k podpoře i dalších zařízení, které jsou ale mobilní – Samsung Galaxy Fold a chystaný Surface Duo. Oba přitom běží na Androidu, ne Windows. Microsoft se zde ale snaží vytvořit univerzální standard, aby usnadnil adopci novinky.

V minulém roce právě došlo k návrhu speciálního API Window Segments Enumeration, které lépe umožní vývojářům reagovat na různé displeje stejně, jako tomu bude u aplikací. Například webový e-mailový klient by mohl v jedné části zobrazit seznam zpráv, zatímco v druhé otevřenou zprávu stejně, jako se s tím počítá u desktopové aplikace. Vývoji má pomoci právě nový emulátor, který přidat podporu rozpoznání otočení obrazovky i pro dva displeje či mód s kloubem uprostřed (jako to budou mít právě zařízení Surface).

Takto by měl vypadat dvoudisplejový Surface Neo:

Zdroj: Windows Latest

Diskuze (16) Další článek: Jaké komunikační drony nelze hacknout? Ptáky a psy!

Témata článku: Software, Microsoft, Internet, Windows, Prohlížeče, Android, Edge, Chrome, Surface Neo, Dual Screen, Prohlížeč, Počítač, Displej, Surface Duo, Emulátor, Windows Latest, Běžné zařízení, Typ zařízení, Galaxy Fold, Samsung Galaxy, Chromium, Zařízení

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5