Microsoft | Edge | Internet Explorer

Prohlížeče od Microsoftu čekají změny: původní Edge skončí v březnu, Explorer nebude podporován aplikacemi MS 365

Microsoft oznámil na webu Tech Community své plány týkající se webových prohlížečů. Novinky zmiňují původní Edge (tj. s vykreslovacím jádrem EdgeHTML) a Internet Explorer 11 – obě aplikace jsou součástí softwarové výbavy operačního systému Windows 10.

Prvním krokem je ukončení podpory Internet Exploreru 11 na platformě pro firemní komunikaci Microsoft Teams, ke kterému dojde 30. listopadu 2020. Další aplikace v rámci Microsoft 365 by měly v tomto prohlížeči fungovat až do 17. srpna 2021. Po uvedeném datu bude definitivně ukončena podpora IE11 ve všech aplikacích Microsoft 365.

Prohlížeče na odstřel

V praxi to znamená, že po uvedených termínech nemusí zmíněné aplikace v Internet Exploreru fungovat správně, případně vůbec. „I když víme, že tato změna bude pro některé zákazníky obtížná, věříme, že budou mít z Microsoft 365 maximum, pokud budou používat nový Microsoft Edge.“ konstatuje Microsoft s tím, že je odhodlán přispět k tomu, aby byl tento přechod co nejhladší.

Připomeňme, že Internet Explorer 11 spatřil světlo světa v roce 2013, tedy v době, kdy online prostředí bylo mnohem méně sofistikované než dnes. Od té doby otevřené webové standardy a novější prohlížeče umožnily lepší a inovativnější online zážitky.

Microsoft, alespoň prozatím, neplánuje úplné „zaříznutí“ Internet Exploreru 11. Nechává ho žít především z důvodu, že mnohé firemní aplikace jsou optimalizovány právě (a často i výhradně) pro tento browser. Zde je vhodné upozornit, že režim Internet Explorer v novém Edge není zcela srovnatelný s plnohodnotným MSIE 11.

Původní Edge končí

Podstatně zásadnější novinky se týkají původního prohlížeče Edge (Microsoft ho označuje jako Edge Legacy). Před dvěma roky začali redmondští vývojáři připravovat novou verzi, postavenou na vykreslovacím jádře Chromium.

V současnosti tuto verzi doslova tlačí zákazníkům formou systémové aktualizace, čímž staví starý Edge mimo hru. Po příští velké aktualizaci mají být Windows 10 dostupná pouze s novým Edgem, takže byla jen otázka času, kdy přijde „konečná stanice“.

Tou bude nakonec 9. březen 2021, který Microsoft zvolil jako termín definitivního konce původního Edge. Od tohoto data nebude pro starý prohlížeč vydávat žádné aktualizace, a to ani ty bezpečnostní. Používání neaktualizované aplikace by pak bylo z pohledu uživatele značným hazardem. Microsoft přitom tvrdí, že aplikace a weby vytvořené pro Edge Legacy budou fungovat i v jeho aktuální verzi.

Diskuze (5) Další článek: Kolem Země proletěl v rekordní blízkosti asteroid. Astronomové si ho všimli až po šesti hodinách

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Aktualizace, Edge, Internet Explorer, Jádro, APL, Explorer, Aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5