Prohlížeče chystají změny. Za rok je možná nepoznáte

Chrome se přebarví do Materialu a bude šetřit RAM. Edge dá zelenou WebM a naučí se nové technologie. Firefox projde vnitřní proměnou a rozloučí se se starými doplňky.

Během několika posledních měsíců se autoři webových prohlížečů pochlubili, čím chtějí zaujmout svoje uživatele a pokud možno nabrat i ty nové, což dnes prakticky znamená jen přetáhnout některé od své konkurence. Chrome chce být úspornější a MS Edge a Firefox se mu zase pokusí různými způsoby přiblížit.

Chrome bude šetřit RAM

Chrome, který si dnes při více otevřených záložkách dokáže říci o enormní množství RAM, se bude soustředit především na to, aby s ní lépe pracoval. O funkci Tab Discarding jsme už v týdnu psali, takže jen připomenu, že se bude prohlížeč chovat podobně jako na mobilu. Pokud na slabším počítači začne docházet RAM, Chrome začne uvolňovat paměť těch otevřených panelů, na které jste se už dlouho nepodívali, a prohlížeč tedy bude předpokládat, že nejsou tak důležité.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S každou novou otevřenou záložkou vzroste spotřeba RAM nejméně o 50 MB. Funkce Tab Discarding (Chrome 46+) bude uvolňovat dlouho otevřené záložky.

Jakmile se k uspanému panelu vrátíte, Chrome jej znovu načte do paměti a bude si pamatovat i stav stránky včetně vyplněných formulářů a polohy posuvníku. Experimentální funkce nám ale na Chromu 47 (Canary) příliš nefungovala, ve skutečnosti si totiž nic nepamatovala. Když jsem tedy rozepsal příspěvek na Google+, pak v novém správci záložku ručně uvolnil z paměti a opět se k ní vrátil, namísto obnovení do původního stavu se celý web jen znovu načetl a já o rozepsaný příspěvek jednoduše přišel.

Chrome se převlékne do Materialu

Tuto funkčnost, která by jinak mohla ušetřit až stovky MB RAM, tedy budou muset v Mountain View ještě doladit, zdaleka to ale nebude jediná novinka. Google zároveň experimentuje se změnou grafického rozhraní Chromu. Celková koncepce se nijak nezmění, stejně jako u ostatních produktů ale i prohlížeč postihne proměna do designu Material. Revoluci opravdu nečekejte, v praxi se totiž bude jednat jen o jednodušší navigační ikony a kosmetické drobnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Jednodušší ikony, méně stínů – to je Chrome s Materialem

S přechodem na design Material už počítá několik přepínačů v pokročilé konfiguraci chrome://flags, kde stačí vyhledat klíčové slovíčko Material. O proměnu horní lišty se na testovacích verzích Dev postará třeba přepínač chrome://flags/#top-chrome-md.

Microsoft dá zelenou WebM

Ještě dravější v zavádění novinek bude nový Edge od Microsoftu. Tomu ostatně ani nic jiného nezbývá, roste totiž z nuly a v rámci finálních Windows 10 nám zatím Microsoft ukázal jen slabší odvar – spíše betaverzi než finální produkt.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft v úterý potvrdil, že jeho prohlížeč Edge bude podporovat video ve formátu WebM. Mohl by se WebM a kodeky z rodiny VP stát základem budoucího otevřeného formátu aliance AOM? Je to možné.

MS Edge se tedy v následujících měsících naučí hromadu webových technologií, aby tak konečně dohnal Chrome. Jednou z nich bude i čerstvě potvrzená podpora pro multimediální formát WebM od Googlu. To je poměrně zajímavé i s ohledem na to, že obě společnosti společně s dalšími utvořily novou alianci Alliance for Open Media, která si dala za cíl vybudovat svobodný kodek především pro webové streamované video. Vzhledem k tomu, že bude Microsoft v prohlížeči Edge podporovat právě kontejner WebM a jeho kodeky z rodiny VP, možná to bude právě tato kódovací technologie, která bude základem pozdějšího společného a ambiciózního díla.

Edge bude podporovat moderní doplňky

Sjednocování webových technologií, jehož dosavadním vyvrcholením byla standardizace HTML5, nicméně bude pokračovat i v samotných prohlížečích. Ještě před několika lety platilo, že každý prohlížeč podporoval jinou technologii doplňků. Microsoft měl svoje lišty a všemožné pluginy ActiveX, Firefox svoje dnes již legendární doplňky, které dokázaly výrazně zasáhnout i do nitra samotného prohlížeče, a Chrome naopak před lety vsadil na rostoucí popularitu jednoduchých rozšíření vytvořených v Javascriptu a HTML. Stejnou technologii později přijala třeba i Opera a další v řadě bude opět Microsoft Edge. Jeho doplňky by měly být podle dosavadních informací maximálně kompatibilní s těmi, které již dnes podporuje Chrome.

Firefox se naopak zbaví těch starých

Výraznou proměnou nakonec projde i poslední z velké trojky – Firefox od Mozilly. Jak už jsem napsal v srpnu, Mozilla po letech vývoje a odkladů konečně oznámila příchod nové vnitřní architektury Electrolysis, kvůli které ovšem dojde i k dramatické proměně doplňků.

Electrolysis se má postarat o to, aby každá otevřená záložka běžela ve svém izolovaném pracovním vlákně, stejně jako to dnes dělá Chrome a Edge. Jenže pokud bude každá stránka izolovaná – sandboxované, budou muset být sandboxované i na ní spuštěné doplňky, které už tak nebudou moci zasahovat hluboko do prohlížeče, což byla v případě Firefoxu jejich velká devíza.

I v Mozille se tedy rozhodli, že udělají nejlépe, když přejdou na novou technologii jednoduchých doplňků psaných v HTML a Javascriptu. Lze předpokládat, že i v tomto případě se bude jednat o model co nejpodobnější konkurenci, aby byla migrace těch starých co nejjednodušší. Ostatně byl to právě Firefox, který před mnoha lety zpopularizoval rozšíření jako Greasemonkey, které umožňovaly instalaci těchto drobných JS skriptů, které měnily chování webů. Dnes se z nich tedy pomalu stává standard doplňků prohlížeče budoucnosti.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Chrome, Firefox, Edge, Ostatní produkty, Electrolysis, Nový Edge, Enormní množství, Celý Web, Odvar, Material, Streamované video, Prohlížeč, Vyplněný formulář

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji