Prohlížeče chystají změny. Za rok je možná nepoznáte

Chrome se přebarví do Materialu a bude šetřit RAM. Edge dá zelenou WebM a naučí se nové technologie. Firefox projde vnitřní proměnou a rozloučí se se starými doplňky.

Během několika posledních měsíců se autoři webových prohlížečů pochlubili, čím chtějí zaujmout svoje uživatele a pokud možno nabrat i ty nové, což dnes prakticky znamená jen přetáhnout některé od své konkurence. Chrome chce být úspornější a MS Edge a Firefox se mu zase pokusí různými způsoby přiblížit.

Chrome bude šetřit RAM

Chrome, který si dnes při více otevřených záložkách dokáže říci o enormní množství RAM, se bude soustředit především na to, aby s ní lépe pracoval. O funkci Tab Discarding jsme už v týdnu psali, takže jen připomenu, že se bude prohlížeč chovat podobně jako na mobilu. Pokud na slabším počítači začne docházet RAM, Chrome začne uvolňovat paměť těch otevřených panelů, na které jste se už dlouho nepodívali, a prohlížeč tedy bude předpokládat, že nejsou tak důležité.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S každou novou otevřenou záložkou vzroste spotřeba RAM nejméně o 50 MB. Funkce Tab Discarding (Chrome 46+) bude uvolňovat dlouho otevřené záložky.

Jakmile se k uspanému panelu vrátíte, Chrome jej znovu načte do paměti a bude si pamatovat i stav stránky včetně vyplněných formulářů a polohy posuvníku. Experimentální funkce nám ale na Chromu 47 (Canary) příliš nefungovala, ve skutečnosti si totiž nic nepamatovala. Když jsem tedy rozepsal příspěvek na Google+, pak v novém správci záložku ručně uvolnil z paměti a opět se k ní vrátil, namísto obnovení do původního stavu se celý web jen znovu načetl a já o rozepsaný příspěvek jednoduše přišel.

Chrome se převlékne do Materialu

Tuto funkčnost, která by jinak mohla ušetřit až stovky MB RAM, tedy budou muset v Mountain View ještě doladit, zdaleka to ale nebude jediná novinka. Google zároveň experimentuje se změnou grafického rozhraní Chromu. Celková koncepce se nijak nezmění, stejně jako u ostatních produktů ale i prohlížeč postihne proměna do designu Material. Revoluci opravdu nečekejte, v praxi se totiž bude jednat jen o jednodušší navigační ikony a kosmetické drobnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Jednodušší ikony, méně stínů – to je Chrome s Materialem

S přechodem na design Material už počítá několik přepínačů v pokročilé konfiguraci chrome://flags, kde stačí vyhledat klíčové slovíčko Material. O proměnu horní lišty se na testovacích verzích Dev postará třeba přepínač chrome://flags/#top-chrome-md.

Microsoft dá zelenou WebM

Ještě dravější v zavádění novinek bude nový Edge od Microsoftu. Tomu ostatně ani nic jiného nezbývá, roste totiž z nuly a v rámci finálních Windows 10 nám zatím Microsoft ukázal jen slabší odvar – spíše betaverzi než finální produkt.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft v úterý potvrdil, že jeho prohlížeč Edge bude podporovat video ve formátu WebM. Mohl by se WebM a kodeky z rodiny VP stát základem budoucího otevřeného formátu aliance AOM? Je to možné.

MS Edge se tedy v následujících měsících naučí hromadu webových technologií, aby tak konečně dohnal Chrome. Jednou z nich bude i čerstvě potvrzená podpora pro multimediální formát WebM od Googlu. To je poměrně zajímavé i s ohledem na to, že obě společnosti společně s dalšími utvořily novou alianci Alliance for Open Media, která si dala za cíl vybudovat svobodný kodek především pro webové streamované video. Vzhledem k tomu, že bude Microsoft v prohlížeči Edge podporovat právě kontejner WebM a jeho kodeky z rodiny VP, možná to bude právě tato kódovací technologie, která bude základem pozdějšího společného a ambiciózního díla.

Edge bude podporovat moderní doplňky

Sjednocování webových technologií, jehož dosavadním vyvrcholením byla standardizace HTML5, nicméně bude pokračovat i v samotných prohlížečích. Ještě před několika lety platilo, že každý prohlížeč podporoval jinou technologii doplňků. Microsoft měl svoje lišty a všemožné pluginy ActiveX, Firefox svoje dnes již legendární doplňky, které dokázaly výrazně zasáhnout i do nitra samotného prohlížeče, a Chrome naopak před lety vsadil na rostoucí popularitu jednoduchých rozšíření vytvořených v Javascriptu a HTML. Stejnou technologii později přijala třeba i Opera a další v řadě bude opět Microsoft Edge. Jeho doplňky by měly být podle dosavadních informací maximálně kompatibilní s těmi, které již dnes podporuje Chrome.

Firefox se naopak zbaví těch starých

Výraznou proměnou nakonec projde i poslední z velké trojky – Firefox od Mozilly. Jak už jsem napsal v srpnu, Mozilla po letech vývoje a odkladů konečně oznámila příchod nové vnitřní architektury Electrolysis, kvůli které ovšem dojde i k dramatické proměně doplňků.

Electrolysis se má postarat o to, aby každá otevřená záložka běžela ve svém izolovaném pracovním vlákně, stejně jako to dnes dělá Chrome a Edge. Jenže pokud bude každá stránka izolovaná – sandboxované, budou muset být sandboxované i na ní spuštěné doplňky, které už tak nebudou moci zasahovat hluboko do prohlížeče, což byla v případě Firefoxu jejich velká devíza.

I v Mozille se tedy rozhodli, že udělají nejlépe, když přejdou na novou technologii jednoduchých doplňků psaných v HTML a Javascriptu. Lze předpokládat, že i v tomto případě se bude jednat o model co nejpodobnější konkurenci, aby byla migrace těch starých co nejjednodušší. Ostatně byl to právě Firefox, který před mnoha lety zpopularizoval rozšíření jako Greasemonkey, které umožňovaly instalaci těchto drobných JS skriptů, které měnily chování webů. Dnes se z nich tedy pomalu stává standard doplňků prohlížeče budoucnosti.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Chrome, Edge, Firefox, Enormní množství, Ostatní produkty, Nový Edge, Prohlížeč, Electrolysis, Odvar, Material, Streamované video, Vyplněný formulář

79 komentářů

Nejnovější komentáře

  • nymfomanka 16. 2. 2016 13:04:17
    To vypadá jako rok naho*no. Nikde se nepíše o zlepšení ovládání, UI ,který...
  • marty64 8. 9. 2015 21:00:07
    ZA ROK NEPOZNATE NEMECKO, BUDE TAM VIC PRICMOUDLEJCH NEZ V OMANU:-D
  • r3c1d1v15t 6. 9. 2015 17:20:46
    Nechapem naco firefox kopiruje chrome. Sak chrome ludia pouzivaju zato ze...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 62

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

23.  9.  2017 | Jakub Čížek | 24

Takto vypadá pokládání superkabelu Marea. Pod mořem jím poteče 160 Tb/s

Takto vypadá pokládání superkabelu Marea. Pod mořem jím poteče 160 Tb/s

** Kabel spojí Španělsko a Virginii kapacitou 160 Tb/s ** Jeho položení trvalo jen pět měsíců ** Není o moc tlustší než zahradní hadice

Včera | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky