Prohlížeče | Opera | Vivaldi

Prohlížeč Vivaldi přichází ve verzi 2.0 se šifrovanou synchronizací

Prohlížeč Vivaldi přichází ve verzi 2.0 se šifrovanou synchronizací

Webový prohlížeč Vivaldi, vytvořený Jonem von Tetzchnerem, který původně stál za vývojem Opery, přišel v uplynulém týdnu ve verzi 2.0. Je postavena na prohlížeči Chromium a jedním z hlavním přínosů má být ochrana soukromí.

Prohlížeč neshromažďuje žádná soukromá data a místo Googlu používá jako výchozí vyhledávač DuckDuckGo, který deklaruje, že žádným způsobem nesleduje své uživatele. V nové verzi byl přidán jako volitelná možnost vyhledávač Qwant, jež také sází na respektování soukromí uživatelů.

S čím přichází Vivaldi 2.0?

Nová verze nabízí celou řadu unikátních funkcí. Hlavní novinkou je synchronizace mezi počítači, kde Vivaldi používá end-to-end šifrování, takže nemůže žádným způsobem sledovat oblíbené položky, data pro automatické vyplňování formulářů, historie ani hesla.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní novinkou je synchronizace mezi počítači

Dále byla vylepšena správa listů, které můžete seskupovat a organizovat pomocí štítků, prohledávat je a dát jim jasnější názvy, abyste je mohli později znovu najít. Nová funkce vizuálního zobrazení historie využívá důvěryhodnosti, kterou přináší šifrování, k zajímavějšímu způsobu prezentace statistik vašeho procházení.

Ve spodní liště jsou připraveny zajímavé funkce, jako je zobrazení více listů vedle sebe v podobě dlaždic či pořízení snímku celé stránky, včetně částí přesahujících obrazovku. Vivaldi také dokáže podat zevrubné informace o obrázcích ve stránce nebo změnit barevné podání webu. Dále byla rozšířena sada gest myší a klávesových zkratek, takže můžete téměř všechny operace provádět bez hledání ovládacích prvků.

Ačkoli je Vivaldi spíše minoritním prohlížečem (od června 2018 získal dle StatCounteru pouze 0,05% podílu na trhu), má poměrně velké ambice, včetně plánované integrace e-mailového klienta E3, ke které by mělo dojít do konce roku.

Prohlížeč si můžete zdarma stáhnout z oficiálních webových stránek, kde je k dispozici ve verzích pro 32- i 64bitové Windows 7, 8 a 10, Mac a Linux.

Diskuze (15) Další článek: Zapomněli jste si dát svou obvyklou dávku kávy? Může vás rozbolet hlava

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Linux, Opera, DuckDuckGo, Šifrování, Vivaldi, E-mailový klient, Chrom, Myší zkratka, Nová verze, Nová funkce, Automatické vyplňování, Barevné podání, Spodní lišta, Velká ambice, Celá stránka, Hlavní přínos, Verze, Vizuální zobrazení, Zajímavá funkce, Celá řada, Hlavní novinka, Qwant, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

** Na pevných discích bývá uloženo to nejcennější – naše data ** Sledujte jejich „zdravotní stav“ pomocí jednoho z nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dříve než nastanou

Karel Kilián | 21

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 226