Prohlížeče | Opera | Vivaldi

Prohlížeč Vivaldi přichází ve verzi 2.0 se šifrovanou synchronizací

Prohlížeč Vivaldi přichází ve verzi 2.0 se šifrovanou synchronizací

Webový prohlížeč Vivaldi, vytvořený Jonem von Tetzchnerem, který původně stál za vývojem Opery, přišel v uplynulém týdnu ve verzi 2.0. Je postavena na prohlížeči Chromium a jedním z hlavním přínosů má být ochrana soukromí.

Prohlížeč neshromažďuje žádná soukromá data a místo Googlu používá jako výchozí vyhledávač DuckDuckGo, který deklaruje, že žádným způsobem nesleduje své uživatele. V nové verzi byl přidán jako volitelná možnost vyhledávač Qwant, jež také sází na respektování soukromí uživatelů.

S čím přichází Vivaldi 2.0?

Nová verze nabízí celou řadu unikátních funkcí. Hlavní novinkou je synchronizace mezi počítači, kde Vivaldi používá end-to-end šifrování, takže nemůže žádným způsobem sledovat oblíbené položky, data pro automatické vyplňování formulářů, historie ani hesla.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní novinkou je synchronizace mezi počítači

Dále byla vylepšena správa listů, které můžete seskupovat a organizovat pomocí štítků, prohledávat je a dát jim jasnější názvy, abyste je mohli později znovu najít. Nová funkce vizuálního zobrazení historie využívá důvěryhodnosti, kterou přináší šifrování, k zajímavějšímu způsobu prezentace statistik vašeho procházení.

Ve spodní liště jsou připraveny zajímavé funkce, jako je zobrazení více listů vedle sebe v podobě dlaždic či pořízení snímku celé stránky, včetně částí přesahujících obrazovku. Vivaldi také dokáže podat zevrubné informace o obrázcích ve stránce nebo změnit barevné podání webu. Dále byla rozšířena sada gest myší a klávesových zkratek, takže můžete téměř všechny operace provádět bez hledání ovládacích prvků.

Ačkoli je Vivaldi spíše minoritním prohlížečem (od června 2018 získal dle StatCounteru pouze 0,05% podílu na trhu), má poměrně velké ambice, včetně plánované integrace e-mailového klienta E3, ke které by mělo dojít do konce roku.

Prohlížeč si můžete zdarma stáhnout z oficiálních webových stránek, kde je k dispozici ve verzích pro 32- i 64bitové Windows 7, 8 a 10, Mac a Linux.

Diskuze (15) Další článek: Zapomněli jste si dát svou obvyklou dávku kávy? Může vás rozbolet hlava

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, DuckDuckGo, Linux, Opera, Vivaldi, Šifrování, Myší zkratka, Barevné podání, Hlavní přínos, StatCounter, Synchronizace, Velká ambice, Soukromá data, Automatické vyplňování, Zajímavá funkce, Unikátní funkce, Oblíbená položka, Celá řada, Ovládací prvek, Prohlížeč, E-mailový klient, Přínos, Hlavní novinka


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

** IPTV je dle mnohých budoucnost televize ** K největším českým poskytovatelům patří Kuki ** Nyní spustila uzavřenou betaverzi své nové koncepce

Jakub Čížek | 26

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

** Myslíte, že vývoj autonomních vozidel je záležitostí aktuálního století? ** Již před 25 lety Bosch předvedl první autonomní auto ** Historie však sahá ještě o něco hlouběji

Karel Kilián | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů