Prohlížeč Edge znemožní stahování programů a aplikací, pokud by mohly být nebezpečné pro váš počítač

Prohlížeč Edge znemožní stahování programů a aplikací, pokud by mohly být nebezpečné pro váš počítač

Součástí nového webového prohlížeče MS Edge je Windows Defender Application Gaud – funkce, která chrání zbytek operačního systému Windows 10 před škodlivými weby. Microsoft však hodlá ve svém prohlížeči nabídnout co nejvyšší bezpečnost, proto nyní testuje ochranu před potenciálně nežádoucími aplikacemi.

V nejnovější rané testovací verzi (sestavení Canary) se objevuje přepínač, kterým lze povolit ochranu před nežádoucími programy. Funkce, označovaná zkratkou PUA (Potentially Unwanted Application), detekuje a blokuje stahování aplikací, které by mohly provádět škodlivé akce a ovlivnit výkon nebo použitelnost systému.

Potenciálně škodlivé aplikace

Microsoft o novince informuje na stránkách s dokumentací, kde uvádí, že funkce ochrany proti nežádoucím aplikacím v programu Windows Defender Antivirus dokáže detekovat a blokovat škodlivý kód na koncových bodech v síti.

Tyto aplikace nejsou považovány za viry, malware nebo podobný typ hrozby, ale mohou provádět akce, které nepříznivě ovlivňují výkon nebo použitelnost. Označení se může vztahovat také na programy, u kterých se předpokládá, že mají špatnou pověst. Jako příklady jsou uvedeny:

  • Instalační balíčky, obsahující další software (bundleware).
  • Injektáž reklamních prvků do webového prohlížeče.
  • Nástroje pro optimalizaci ovladačů a registrů, které detekují problémy, za opravu chyb požadují platbu, ale ve skutečnosti neprovádějí žádné změny ani optimalizace (jsou známé také jako „nepoctivé antivirové programy“).

Edge s ochranou

V tuto chvíli lze ochranu proti PUA v Microsoft Edge aktivovat pouze pomocí skrytého experimentálního nastavení. Je však možné, že tato funkce bude ve výchozím nastavení povolena pro beta testování u vybraných uživatelů.

Jak aktivovat ochranu proti škodlivým aplikacím v rámci prohlížeče Microsoft Edge? V první řadě je nutné upozornit, že funkce je zatím dostupná pouze v testovacím sestavení Canary, které lze stáhnout z oficiálních stránek. Ochrana proti PUA je k dispozici jen ve verzi pro operační systém Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek 
Povolení funkce ochrany před PUA
  1. Spusťte prohlížeč MS Edge.
  2. Zadejte do adresního řádku Edge://flags a potvrďte Enter.
  3. Vyhledejte položku Microsoft Defender SmartScreen PUA support.
  4. Z rozbalovací nabídky zvolte možnost Enabled.
  5. Restartujte prohlížeč MS Edge.

Po povolení experimentálního příznaku přibude v nastavení nová možnost. Chcete-li aktivovat PUA v Microsoft Edge, přejděte do Nastavení-Ochrana osobních údajů a služby, kde povolte možnost Block potentially unwanted apps.

Diskuze (15) Další článek: FBI zatkla muže, který pomocí dronu bombardoval dům své expartnerky

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Edge, Viry, Malware, Deffender, Prohlížeč, Prohlížeč Edge, Žně, APL, Ochrana, Stahování, Canary, Aplikace, Block, Škodlivá aplikace, PUA, Microsoft EDGE, Flags


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment