Microsoft | Edge | Malware

Prohlížeč Edge znemožní stahování programů a aplikací, pokud by mohly být nebezpečné pro váš počítač

Prohlížeč Edge znemožní stahování programů a aplikací, pokud by mohly být nebezpečné pro váš počítač

Součástí nového webového prohlížeče MS Edge je Windows Defender Application Gaud – funkce, která chrání zbytek operačního systému Windows 10 před škodlivými weby. Microsoft však hodlá ve svém prohlížeči nabídnout co nejvyšší bezpečnost, proto nyní testuje ochranu před potenciálně nežádoucími aplikacemi.

V nejnovější rané testovací verzi (sestavení Canary) se objevuje přepínač, kterým lze povolit ochranu před nežádoucími programy. Funkce, označovaná zkratkou PUA (Potentially Unwanted Application), detekuje a blokuje stahování aplikací, které by mohly provádět škodlivé akce a ovlivnit výkon nebo použitelnost systému.

Potenciálně škodlivé aplikace

Microsoft o novince informuje na stránkách s dokumentací, kde uvádí, že funkce ochrany proti nežádoucím aplikacím v programu Windows Defender Antivirus dokáže detekovat a blokovat škodlivý kód na koncových bodech v síti.

Tyto aplikace nejsou považovány za viry, malware nebo podobný typ hrozby, ale mohou provádět akce, které nepříznivě ovlivňují výkon nebo použitelnost. Označení se může vztahovat také na programy, u kterých se předpokládá, že mají špatnou pověst. Jako příklady jsou uvedeny:

  • Instalační balíčky, obsahující další software (bundleware).
  • Injektáž reklamních prvků do webového prohlížeče.
  • Nástroje pro optimalizaci ovladačů a registrů, které detekují problémy, za opravu chyb požadují platbu, ale ve skutečnosti neprovádějí žádné změny ani optimalizace (jsou známé také jako „nepoctivé antivirové programy“).

Edge s ochranou

V tuto chvíli lze ochranu proti PUA v Microsoft Edge aktivovat pouze pomocí skrytého experimentálního nastavení. Je však možné, že tato funkce bude ve výchozím nastavení povolena pro beta testování u vybraných uživatelů.

Jak aktivovat ochranu proti škodlivým aplikacím v rámci prohlížeče Microsoft Edge? V první řadě je nutné upozornit, že funkce je zatím dostupná pouze v testovacím sestavení Canary, které lze stáhnout z oficiálních stránek. Ochrana proti PUA je k dispozici jen ve verzi pro operační systém Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek 
Povolení funkce ochrany před PUA
  1. Spusťte prohlížeč MS Edge.
  2. Zadejte do adresního řádku Edge://flags a potvrďte Enter.
  3. Vyhledejte položku Microsoft Defender SmartScreen PUA support.
  4. Z rozbalovací nabídky zvolte možnost Enabled.
  5. Restartujte prohlížeč MS Edge.

Po povolení experimentálního příznaku přibude v nastavení nová možnost. Chcete-li aktivovat PUA v Microsoft Edge, přejděte do Nastavení-Ochrana osobních údajů a služby, kde povolte možnost Block potentially unwanted apps.

Diskuze (15) Další článek: FBI zatkla muže, který pomocí dronu bombardoval dům své expartnerky

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Edge, Malware, Viry, Deffender, Prohlížeč, Ochrana, Aplikace, Stahování, Škodlivá aplikace, Microsoft EDGE, Canary, Block


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 97

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF