Programy pro podvojné účetnictví na našem trhu

Nic moc zvláštního se neděje. Pár dalších systémů je konečně pro Windows, začíná se rozšiřovat MS SQL 7. Příchod pokrokových technologií do oblasti malých ekonomických systémů je ale velmi, velmi pozvolný.
Nic moc zvláštního se neděje. Pár dalších systémů je konečně pro Windows, začíná se rozšiřovat MS SQL 7. Příchod pokrokových technologií do oblasti malých ekonomických systémů je ale velmi, velmi pozvolný.

Systémy, které se vešly do našeho aktuálního přehledu, by v zahraničí byly označovány za malé. Naprostá většina z nich je lokální provenience, což je stav obvyklý i v jinde v Evropě. Je patrná docela jasná hranice: Střední a velké systémy od velkých světových výrobců, ale i českých tvůrců začínají se svojí cenou bezpečně až na několika stovkách tisíc korun.

Typická cena minimální instalace malého českého systému je přitom kolem 10–20 tisíc korun. Jedná se zpravidla o verzi pro jednoho uživatele s podvojným účetnictvím a několika dalšími moduly. Cena síťové instalace pro několik stanic může obyčejně začínat na několika desítkách až jedné stovce tisíc korun.

Naposledy jsme tiskli přehled ekonomických systémů v čísle 6/99, tentokrát jsme se výběr systémů snažili pojmout lépe. Místo toho, abychom operovali s velikostí firmy, pro kterou je systém určen – což může být matoucí, protože i malá firma s pěti zaměstnanci může generovat takový obrat, že bude ke své činnosti potřebovat systém za miliony, naopak i firma s desítkami zaměstnanců si může vystačit se systémem za pár desítek tisíc –, výběr jsme omezili právě cenou systému. Shora jde o částku 250 tisíc za minimální instalaci, zdola jsme žádné limity nekladli.

Pro tentokrát jsme upustili od toho, abychom uváděli počet instalací systémů. V minulosti šlo v našich přehledech o položku, která byla příliš závislá na údajích sdělených dodavateli. Navíc někteří z dodavatelů udávali celkovou instalovanou bázi produktu (počet licencí) a jiní instalacemi mysleli celé zakázky, zkrátka „instalace“ více méně ucelené. Malý počet instalací navíc nemusí může znamenat nekvalitní. Normální roli zde mohlo hrát to, že se jednalo o systém technologicky pokrokový, lepší kvalitativně, ale ne tak rozšířený.

Co tvoří cenu systému
Jednoznačně technologie, na které je systém postaven. Robustnější a výkonnější technologie samozřejmě znamená vyšší cenu. S jistým zjednodušením lze také říct, že systém typu klient/server určitě nepořídíte za méně, než 20 až 30 tisíc korun.

Z těch robustnějších snad jedině systémy založené na databázi Btrieve (levné o oblíbené, protože bývala dodávána spolu se systémem Novell Netware) s cenou nejdou příliš vysoko. Dosová databáze Btrieve je však již nějakou dobu hudbou minulosti a místo ní se mezi programátory dává přednost modernějším náhradám pro Windows, jmenujme např. Pervasive SQL.

Pokud máme ukázat na výkonný a přitom cenově snesitelný ekonomický systém pro Windows, pak je skoro jistě postaven na databázi Microsoft SQL Server 7. (Zapomeňte na subjektivní pocity a výhrady proti Microsoftu, které se nosí. V případě MS SQL 7 určitě neplatí.) Tvůrci systémů si to uvědomují a dá se říct, že ten, který alespoň nepřipravuje svoje účetnictví na SQL (není to vždy patrné z našeho publikovaného přehledu), začíná povážlivě ztrácet.

Přechod na Windows?
Nikoliv nepodstatná část systémů je stále určena pro prostředí dosu. Dos má samozřejmě v případě účetnictví svoje historické opodstatnění, ale není také neobvyklé, že se účetnictví provozuje v dosovém okně ve Windows. Dosové verze se stále prodávají (i když slovo „vesele“ se nám příliš nechtělo dodávat), a uvedení windowsového systému je stále malým svátkem. Z těch v poslední době uvedených jmenujme účetnictví ABRA Gold od Aktisu, které dostalo přídomek „for Windows“, přičemž možnost práce v dosu zůstala zachována.

Instalace: servírování v krabici
Někdy je pro zákazníka výhodou, že si může „domů“ odnést krabici s manuálem a instalaci si provést sám, v jiném případě zase ocení pomoc dodavatelské firmy. První případ může svědčit o relativní rozšířenosti daného účetního systému („krabicový produkt“ je k dostání na více místech, přinejmenším desítky dalších zákazníků zvládlo standardizovanou instalaci a nemělo větší problémy), druhý o flexibilnosti dodavatele. U každého systému, který vyžaduje speciální nastavení, by měl dodavatel v případě požadavku zajistit i instalaci.

Funkčnost: velké systémy „umí“ výrobu
Většina systémů v našem přehledu je univerzálních. Specializované moduly mimo těch obecných (sklad, majetek, mzdy, kniha jízd, pokladna …) existují zejména v případě, že výrobce systému někdy v minulosti dodal svůj systém zákazníkovi v konkrétním oboru.

V současné době se především „velikost“ systému posuzuje podle toho, jak rozšířený má modul výroby – evidence zakázek, plánování zakázek, výrobková kalkulace, výrobní příkazy atd. Velká firma vykonává svoji podnikatelskou činnost sofistikovaně a potřebuje i stejně sofistikovaný systém.

Účtování z více poboček uplatní spíše až střední firma, která má výrazně distribuované účetní zpracování. Podpora účtování v euro by měla být v roce 1999 u všech ekonomických systémů samozřejmostí. Komunikace s bankami většinou nečiní účetnictvím problém, zvláště, pokud se jedná o banky „velké čtyřky“.

Elektronický obchod: pořiďte si nový prodejní kanál!
Naprosto nutnou vlastností každého ekonomického systému bude do budoucna možnost prodeje na Internetu. Když už si firma pořizuje účetnictví, měla by trvat na tom, aby obrátilo jednu ze svých tváří čelem k zákazníkovi. Skoro „za pusu“ tak dostane další prodejní kanál.

Nejjednodušší podpora elektronického obchodu je samozřejmě pomocí modulů na export a import dat z účetnictví do externího internetového obchodního systému. Několik systémů obsahuje výslovnou podporu webového obchodu inShop od Zoner Software a zdá se, že nejdále v této podpoře inShopu jsou snad Money se svým modulem iMoney.

A jak to jde jednoduše?
Jednoduchých účetnictví jsme nalezli podstatně méně a pro tentokrát jsme se rozhodli jejich tabulku neotisknout. I tenhle fakt částečně svědčí o tom, že se jedná o rameno trhu, které časem odumře. Malí vývojáři buď přešli tam, kde ucítili perspektivnější trh a více peněz (podvojná účetnictví a výš), nebo zkrachovali.

Po uvolnění jednoduchého účetnictví Money 6 od Cígler Software k použití kýmkoliv zdarma, se musíme ptát: Existuje ještě vůbec něco jako „trh“ s jednoduchým účetnictvím pro DOS? Vzhledem k prohlášením, která firma Cígler Software vydala a která slibují legislativní aktualizace taktéž zdarma (jinak by asi nikdo uvolnění Money 6 tolik neoslavoval, nebylo by proč), se zdá, že kdokoliv jiný s jednoduchým dosovým účetnictvím musí prokazovat dostatečnou dávku bláhovosti, jestliže za ně stále chce peníze.

Několik dalších producentů jednoduchých účetnictví nabízí nějakou jejich verzi (již nutně nejde o systémy pro DOS, ale i pro Windows) zdarma, případně „zdarma“ za cenu instalačního média. Cígler Software dodává takovou „startovní“ verzi Money2000 (jednoduché i podvojné) za dvě stovky i s docela objemnou příručkou – vynalezl snad někdo účinnější marketingový trik? Taková startovací verze je zpravidla k dispozici jenom do určitého počtu dokladů (několik desítek, několik stovek) a od jistého limitu je její funkčnost omezena. Týká se to třeba také firmy Aktis s jejím účetním systémem ABRA Classic Free.

Pokud máte hlavní zaměstnání a živnostenský list jste si pořídili pouze na nejrůznější příležitostné „kšefty“ bokem, do limitu těchto účetnictví zdarma se v jednom roce zpravidla vejdete. Jestliže to ale s vaší živností myslíte vážně, anebo dokonce zaměstnáváte jednoho, dva, tři … zaměstnance, pak nezbývá, než se raději poohlédnout po plné verzi.

Kvalita účetnictví ale samozřejmě nespočívá jenom v ceně, důležité jsou i jeho vlastnosti. Ono je docela možné, že jednou budou ty nejzákladnější verze účetnictví opravdu zdarma, a jejich tvůrci se budou „živit“ tím, co má v nejbližších letech skutečně přinášet obživu – službami, řešeními na míru, oborovými řešeními, přizpůsobením.

Zdroj: Computer 21/99

Diskuze (6) Další článek: Vnutila se vám nějaká aplikace pro spouštění zvukových CD?

Témata článku: Money, Desítky zaměstnanců, Tisíc korun, Sofistikovaný systém, Cígler software, Ramen, Marketingový trik, Účetní software zdarma, Startovací okno, Startovací cena, Systém, Malý producent, Velký počet, Účetnictví, TrhLék molnupiravir není proti covidu tak účinný, jak se očekávalo. Rizika snižuje jen o 30 %

Lék molnupiravir není proti covidu tak účinný, jak se očekávalo. Rizika snižuje jen o 30 %

** Farmaceutické firmy hledají lék proti onemocnění covid-19 ** Předběžná studie naznačila, že molnupiravir snižuje rizika o 48 % ** Aktualizovaná data toto číslo snižují na pouhých 30 %

Karel Kilián
COVID-19LékyMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy