Software | Nejlepší programy | Tipy | Střih videa

Nejlepší program pro střih videa na doma: 11 video editorů, ze kterých si vyberete

  • Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma
  • Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí
  • Vybrali jsme 11 nejzajímavějších programů pro Windows

Blackmagic DaVinci Resolve

Bezplatná jednička ve střihu videa je jasná - DaVinci Resolve je profesionálním nástrojem, který v kontextu jinak drahé kategorie působí jako zjevení. Ve společnosti Black Magic Design vzniká editor především jako vedlejší produkt k profesionálnímu video vybavení, primárně potom kamerám či střihacím pultům.

První použití nebude zrovna intuitivní, neboť zde autoři používají odlišné rozložení prvků, než na jaký jsme u většiny editorů zvyklí. Množství funkcí také bude pro začínající uživatele spíše na škodu a bez webových tutoriálů se v nástroji budou orientovat jen stěží. Po pochopení principů toho, jak editace v DaVinci Resolve funguje, však dostanou do ruky jednu z nejpokraočilejších videoaplikací.

4d3d8311-3f40-4f60-a917-d20c893b9231 
Resolve je především nástrojem pro pokročilé uživatele. Pokud nemáte se střihem zkušenosti, zkuste jinou alternativu

Aplikace nabízí jak tradiční střih se všemi potřebnými možnostmi, tak velmi užitečný modul tak trochu konkurující nástroji After Effects od Adobe. Najdeme v něm podrobné ladění videa ať už jde o obrazové vlastnosti, korekce barev například pomocí křivek ve všech kanálech, ale i další nástroje jako je stabilizace pomocí motion trackingu, pokročilé odstranění šumu či zpracování RAW dat. A nesmí chybět efekty – tady vsází Resolve na otevřené pluginy OpenFX.

82786494-7874-476e-b573-aa28f0c8fd957cfdf28b-fb91-4469-ae2c-ad240127ac68

Samotný střih ulehčují možnosti jako je synchronizace záběrů pomocí audiostopy nebo práce s klíčovými snímky. V Davinci Resolve nenajdeme žádné automatické nástroje, které by za uživatele skládaly dohromady video se zvukem a postaraly se i to automatizovaný střih.  Postarají se ale například o sledování obličejů a další vychytávky. I proto se Resolve hodí především pro pokročilé uživatele, kteří mají s video editory zkušenosti.

Pokud budete potřebovat stříhat 4K, 8K či ještě vyšší rozlišení, případně pracovat s videem až ve 120 snímcích za sekundu, můžete si zaplatit verzi Studio. Ta také přináší rozšíření možnosti spolupráce a další vychytávky.

Diskuze (13) Další článek: Ponožka Smart Owlet Sock chrání kojence před náhlým úmrtím. V sadě s kamerou nabízí high-end monitoring (recenze)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,