Programujte s IBM

IBM Česká republika již podruhé oznamuje sponzoring regionálního středoevropského finále největší mezinárodní soutěže v programování.
IBM Česká republika již podruhé oznamuje sponzoring regionálního středoevropského finále největší mezinárodní soutěže v programování.

V soutěži ACM (ACM International Collegiate Programming Contest) bude bojovat na 4 tisíce nejnadanějších studentů ze všech pěti kontinentů. Pro Evropu a zvláště pro nás má soutěž ACM v tomto roce ještě jiný význam. V minulých letech jejího trvání ji totiž vyhrál pouze čtyřikrát neamerický tým. V roce 1998 se však pět týmů z Evropy úspěšně umístilo v první desítce. A co více, tým Univerzity Karlovy vyhrál, a jeho členové se stali světovými šampióny. Další letošní novinkou j fakt, že se Světové finále 99 pořádá na evropském kontinentě. Hostitelskou univerzitou bude technika v nizozemském Eindhovenu, a to ve dnech od 8. do 12. dubna 1999.

Soutěž se skládá ze dvou úrovní. První je sérií regionálních soutěží, jejichž vítězové postupují do druhé -- mezinárodní úrovně. Evropská část bude probíhat na pěti evropských vysokých školách po dobu tří měsíců, během kterých se utkají tříčlenné týmy reprezentující 38 zemí.

Pět hodin mají soutěžní týmy na to, aby vyřešily šest až osm různých zadání s rozdílnou obtížností. Úkoly simulují reálné situace, v minulosti například studenti řešili problém, jak nalézt lodě ztracené v oceánu, triangulovali polohu porouchaného vysílače, počítali golfové handicapy, kódovali a dekódovali zprávy, nebo tiskli Braillovo písmo.

V USA chybí 200 tisíc programátorů
Pro IBM má soutěž ACM mnohem věcnější rovinu. Se stoupajícím nedostatkem profesionálů v oboru informačních technologií IBM hledá mladé talentované programátory z celého světa.

Mnoho pracovních příležitostí v oboru IT si vyžaduje znalost programovacího jazyka Java a dalších objektově orientovaných jazyků, což byl také důvod k zařazení programování v jazyku Java do celosvětového finále soutěže ACM. To je také další nový prvek, který přináší letošní ročník.

Váš názor Další článek: Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Programování, IBM, Eindhoven, Vysoký člen, Mezinárodní soutěž, Rozdílný svět, Soutěžní tým, Braillovo písmo, Mezinárodní tým, Handicap, Evropská úroveň

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů