Programujeme YQL: Vyrobil jsem si galerii z Google Drive

Yahoo má svůj YQL – Yahoo Query Language. Programátorům řekne, jaké je počasí v Brně, jak je dlouhý Karlův most, ale analyzuje i složitější HTML kód. Využití je široké.

Už je tomu pěkná řádka let, co jsme na Živě.cz psali o službě Yahoo Pipes. Ve stručnosti tedy připomenu, že se jednalo o speciální webový editor, kde jste si s pomocí diagramové struktury propojili různé webové zdroje a vytvořili RSS zdroj, který jste pak mohli odebírat třeba ve čtečce. Kouzlo Yahoo Pipes spočívalo v tom, že jste v něm dokázali snadno vytvořit jeden RSS, který se skládal z vícero zdrojů, mohli jste použít nejrůznější filtrování a třeba i překlad do angličtiny, pokud jste odebírali zdroj třeba z nějakého německého specializovaného zdroje.

YQL všechno ví

Abyste ovládali Yahoo Pipes, nemuseli jste napsat ani řádek kódu, stačilo se prostě jen zorientovat v prostředí. Yahoo toho ale nabízí mnohem více, dnes se tedy ve stručnosti podívám na YQL – Yahoo Query Language, i ten vám totiž může ušetřit hromadu práce, i když tentokrát se už jedná o nástroj pro ty, kteří budou s pomocí YQL a dalších prostředků rychleji skriptovat.

Pakliže budu naprosto stručný, YQL je vlastně jednoduchý a univerzální znalostní a parsovací dotazovací jazyk, který připomíná databázový SQL. Pomocí YQL tedy můžete Yahoo položit třeba dotaz: „Jaká je předpověď počasí pro Brno“ a server vrátí odpověď buď v XML, nebo JSON, což potěší zejména kodéry v Javascriptu, zpracování takových dat je totiž pak extrémně jednoduché.

Takto v YQL vypadá dotaz na počasí v Brně:

select * from weather.forecast where woeid=786869

Klepněte pro větší obrázek
Konzole YQL a obsáhlá odpověď ve formátu XML, která obsahuje aktuální stav počasí v Brně a předpověď na několik následujících dnů

Chytří si už všimli, že v dotazu chybí jakákoliv zmínka o Brnu, to ale představuje místopisný identifikátor WOEID. Jedinečný identifikátor Brna bych pak mohl získat dalším dotazem:

select woeid from geo.placefinder where text="brno"

V dotazech tedy používám různé znalostní knihovny. V prvním případě to byl modul WEATHER, v tom druhém pak GEO. V tomto konkrétním případě chci od Yahoo získat pouze identifikátor WOEID pro Brno, ale stejně tak bych mohl zadat jiné hodnoty, třeba zeměpisnou polohu, případně úplně všechno tradičním parametrem * jako v předchozím příkladu.

GEO.PLACEFINDER se přitom neomezuje pouze na obce, ale v podstatě jej mohu vyzkoušet na libovolné místo zájmu (POI), o kterém má Yahoo nějaké tušení. YQL tedy najde i Karlův most:

select longitude,latitude,radius from geo.placefinder where text="karlův most"

YQL mi v tomto případě vrátí longitude (zeměpisná délka), latitude (zeměpisná šířka) a radius (velikost/poloměr objektu). Stejně tak bych mohl hledat ulici, číslo popisné a další informace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konzole YQL: Nalezení Karlova mostu a výsledek v JSON a XML

Volám tě YQL

No dobrá, ale jak takový YQL mohou použít v praxi třeba v Javascriptu? Jak vlastně YQL zavolám? Pro konstrukci a testování samotného dotazu tu je webová YQL Console, ve které si můžete zvesela hrát a zkoušet, co YQL všechno umí a kde to naopak skřípe, v praxi pak ale stačí zkonstruovat běžný HTTP GET dotaz v libovolném jazyku.

Klepněte pro větší obrázek
Nepotřebujete žádný klíč API a účet. Dotaz je anonymní a funguje odkudkoliv

Adresa YQL dotazu pro zjištění polohy Karlova mostu s odpovědí ve formátu JSON tedy bude vypadat takto:

https://query.yahooapis.com/v1/public/yql?q=select%20*%20from%20geo.placefinder
%20where%20text%3D%22karl%C5%AFv%20most%22&format=json

Adresa se tedy skládá ze společného základu https://query.yahooapis.com/v1/public/yql?q=, pak následuje samotný YQL dotaz zakódovaný do formátu URL (v Javascriptu třeba s pomocí funkce encodeURIComponent) a konečně následuje formát odpovědi, tedy format=json. Pokud parametr format nepoužijete, odpověď se zobrazí v XML.

Vše funguje bez jakéhokoliv API klíče a autentizace, takže dotaz na server query.yahooapis.com můžete volat naprosto odkudkoliv.

YQL v praxi: Fotogalerie vytvořená nad Google Drive

Tak a teď si pojďme vyzkoušet YQL v praxi společně s Javascriptem a HTML. Pokud používáte webový disk Google Drive, tak možná víte, že adresář, který sdílíte naprosto veřejně, má také zcela veřejný odkaz pro hostování ve formátu https://googledrive.com/host/identifikátor adresáře/.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správa veřejně sdíleného adresáře a jeho podoba po návštěvě adresy pro hostování.

Pakliže adresář obsahuje nějaké soubory, na takové adrese objevíte jejich strom a můžete k nim přistupovat naprosto stejným způsobem, jako by se jednalo o běžný adresář na webovém serveru. Když tedy bude ve veřejně sdílené složce soubor strom.jpg, jeho přímá adresa bude vypadat https://googledrive.com/host/identifikátor adresáře/strom.jpg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení seznamu souborů adresáře a přímý odkaz na veřejně hostovaný soubor

Google Drive lze tedy použít pro jednoduchý webhosting. Stačí vytvořit veřejně sdílenou složku, nahrát do ní nějaké HTML soubory, a pokud vám nebude vadit trošku horší adresa s dlouhým identifikátorem složky, získáte prezentační prostor zcela zdarma a na silných serverech Googlu.

Tak a teď konečně k mému příkladu. Na Google Drive jsem si vytvořil veřejný adresář Galerie, do kterého jsem vložil další dva adresáře s fotkami, Budou se chovat jako dvě alba. Komukoliv pak pošlu adresu složky Galerie, může ji procházet a zobrazovat obrázky.

Já bych ale chtěl použít trošku jiný frontend – tedy jinou webovou podobu, aby to celé nevypadalo jako adresář, ale běžná webová galerie. Google nabízí robustní Drive API, k jeho použití je ale povinná autentizace a bylo by to kódování na celý večer.

Namísto toho tedy použiji YQL. Tentokrát však nebudu hledat Karlův most a počasí v Brně, ale vyzkouším modul HTML, který slouží ke zpracování libovolného dostupného HTML kódu. Stejně tak si YQL poradí s RSS, CSV a dalšími formáty.

Takže jdeme na to. V následujícím dotazu dávám YQL příkaz, aby navštívil můj veřejně sdílený adresář na Google Drive a ve formátu JSON mi vrátil seznam všech jeho složek a souborů:

select * from html where url="https://googledrive.com/host/0B11plVWcN3hAeFRERDhVcnB2Mzg/" and xpath='//div[@class="folder-cell"]/a'

První část dotazu asi nepotřebuje bližší komentář – Yahoo si prostě stáhne webovou stránku z adresy googledrive.com. Veškerá magie je schovaná ve filtru xpath. Pomocí něho jsem YQL přikázal, aby z HTML kódu vrátil pouze obsah elementů DIV, které používají třídu CSS jménem folder-cell. No a tento styl mají právě jen vnořené adresáře a soubory – v tomto případě tedy fotky.

Uvnitř každého z těchto divů je už pouze element A, tedy odkaz. Výsledkem dotazu tedy bude odpověď XML/JSON s polem záznamů, z nichž každý obsahuje položky href (samotný odkaz) a content (text odkazu).

Klepněte pro větší obrázek
Konzole YQL: Z webové stránky Drive jsem vyfiltroval jen názvy a odkazy složek. V tomto případě se jednalo o adresáře Tapety a Z mobilu, které nyní mohu zobrazit trošku jinak než standardní Drive.

Pomocí YQL jsem si tedy vytvořil jednoduchý HTML parser – jistě ale najdete spoustu lepších příkladů použití než právě tuto galerii.

Pak už stačí pouze vytvořit jednoduchou stránku, kde například s pomocí jQuery pošlete YQL dotaz na server Yahoo, získáte odpověď se seznamem adresářů v kořenovém adresáři Galerie, složky libovolným způsobem vypíšete a stejně pak budete postupovat po klepnutí na jednotlivou složku/album, ačkoliv tentokrát už budete rovnou zobrazovat obrázky uvnitř.

Klepněte pro větší obrázek
Nový pohled na veřejně sdílenou složku Galerie. Ještě by to chtělo zásah webdesignéra.

Veškerou špinavou práci za vás udělal Yahoo a vy tedy můžete veřejně sdílenou složku z Google Drive zobrazit naprosto odlišným způsobem. Hotový HTML soubor s galerií pak můžete opět umístit na Google Drive.

Klepněte pro větší obrázek
A konečně pohled na obsah složky s fotkami zobrazené jako album miniatur. Pokud bych tuto stránku nehostoval na Google Drive, nikdo ani nepozná, že se fotografie načítají právě z tohoto úložiště.

Tento příklad ale berte pouze jako elementární technickou ukázku. Pakliže byste tímto způsobem opravdu chtěli vytvořit vlastní galerii hostovanou pomocí Google Drive, vyplatí se vytvořit si také miniatury. S těmi v tomto případě nepracuji a v šachovnici fotek tedy zobrazuji rovnou zmenšené originály, což pochopitelně není ideální řešení a zbytečně zatěžuji jak Google, tak vlastní linku.

Yahoo YQL je poměrně mocný nástroj a šlo by jej vlastně kombinovat i s Yahoo Pipes. Má pouze jednu principiální slabinu. Jelikož veškeré dotazy zpracovává třetí strana, chvíli to trvá. Posuďte sami: Místo toho abych navštívil přímo strom složek na Google Drive, jej nejprve stáhne a rozřeže Yahoo a následně opět zkonstruuje třeba právě Javascript v prohlížeči. Hlavní daní za tyto hrátky je tedy čas, což je na internetu poměrně drahá komodita.

Diskuze (3) Další článek: Facebook zveřejnil letošní příjmy, miliarda uživatelů je mobilních

Témata článku: Programování, Web, Disk Google, Radius, Format, Odlišný způsob, From, Console, Celý večer, Tabulkový editor, Host, Zeměpisná šířka, Nejrůznější filtr, Apps Script, Drahé úložiště, Zeměpisná délka, Most, Libovolný soubor, Forecast, Google+, Stav počasí, Přímý odkaz, Google Drive, Magie, Mocný nástroj25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět