Programování | Programování pro děti

Programování pro nejmenší: Scratch je základ, se kterým je snadné začít

  • Robot Karel či Žofka vedly děti k programování už před mnoha lety
  • Dnes máme modernější nástroje v grafickém prostředí
  • Zkuste Hodinu kódu nebo Scratch, jsou to skvělé vstupenky do programování

S programováním dnes mohou děti začít prakticky ještě dřív, než se naučí číst. Pomůžou jim v tom programovací jazyky v grafickém prostředí. Mohou v nich jednoduše ovládat pohyb postavičky, ale klidně si už naprogramují i vlastní hru. Jako základ dnes slouží volně dostupný Scratch.

Programování v grafickém prostředí má nejen ve světě, ale i u nás bohatou tradici. Starší si určitě pamatují robota Karla na někdejších osmibitových počítačích. Navzdory názvu to není český vynález. Tento grafický výukový programovací jazyk vznikl na přelomu 70. a 80. let minulého století na Stanford University, kde ho Richard E. Patti používal při výuce studentů. Pojmenoval ho Karel jako poctu Karlu Čapkovi, který obohatil světovou slovní zásobu o slovo robot.

Klepněte pro větší obrázekSpeciál Computeru: programování pro děti

Tento článek vyšel ve speciálu časopisu Computer, který se věnuje programování pro děti. V rámci Živě Premium z něj nyní uveřejníme pět článků o nejatraktivnějších nástrojích. Pokud vás ale problematika programování pro děti zajímá hlouběji, doporučujeme zakoupení celé 100stránkové publikace

Úkolem bylo naprogramovat robota, aby se pohyboval ve svém virtuálním světě a budoval v něm objekty. Robot rozuměl pouze několika základním příkazům: „krok“, „otoč doleva“, „polož kostku“, „vezmi kostku“ a také dokázal testovat, zda je před ním volno, zda jsou v blízkosti značky a na kterou stranu je otočen. S pomocí těchto základních příkazů a programových konstrukcí typu cykly a podmíněné příkazy bylo možné nejen řídit robota, ale i definovat nové příkazy a používat je v programu.

Robot si pomocí kostek mohl vybudovat různou konstrukci, například schodiště a následně po něm vystoupit. Karla si můžete vyzkoušet i v současnosti, například v aplikačním obchodě pro iPad najdete vydařenou variantu Karel The Robot. Pro menší děti byl určen programovací systém želva Žofka.

Vzbuzení zájmu o programování

Grafické programování je jednoduché a intuitivní, a proto i motivační, protože i začátečník dokáže rychle naprogramovat zajímavé aplikace. Tento fakt využívá i populární projekt Hodina kódu hourofcode.com (lokalizováno do češtiny).

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Internet, Programování, Kód, iPad, Články z Computeru, Minecraft, Python, Programování pro děti, Java, MIT Media Lab, Robot, Stanford Univerzita, Nástroj, Karel Čapek, SCR, Engineering, Zak, Programovací jazyk, Grafické prostředí, Science, Scratch, Pex, Aplikace, Scratche, Postavička


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11