Pojďme programovat elektroniku | Arduino | Elektřina

Programování elektroniky: Postavíme tranzistorový detektor zaplaveného domu

  • Jak by mohl fungovat jednoduchý detektor unikající vody?
  • Dnes si ho postavíme na desce Arduino Uno
  • O samotnou detekci se postarají dva drátky a tranzistor

Možná jste to už také zažili. Po návratu domů jste v koupelně objevili hotovou spoušť z vyteklé pračky. Dnes si proto vyrobíme detektor unikající vody. Bude nám stačit Arduino, pár rezistorů, několik drátků a NPN tranzistor.

Ozval se nám čtenář Bořivoj Švestka z Kozlovic, že jej prý trápí vlhký sklep, do kterého prosakují spodní vody blízké Bečvy. Pan Švestka by potřeboval sestrojit nějaký jednoduchý detektor zaplavení.

 Za běžných okolností bychom mu samozřejmě doporučili nákup jednoho z mnoha komerčních čidel. Dnes jich je totiž na trhu celá řada, pohání je baterie a jsou dostatečně chytré na to, aby majitele nemovitosti varovaly skrze některý z úsporných dálkových rádiových protokolů.

Hromada dálkových čidel na baterii

Mohl by to být třeba český SimpleLeak, který používá 868MHz technologii Sigfox, anebo rátkodosahový Water Leak Sensor od výrobce Aquara. Vystačí si s knoflíkovou baterií CR2032 a pro komunikaci se základnou připojenou do internetu používá protokol ZigBee.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
SimpleLeak a Water Leak Sensor od Aquary

Stavíme ten nejjednodušší detektor úniku vody

Toto ale není seriál Horsta Fuchse, který má za cíl Švestkovi doporučit to nejlepší čidlo. Toto je seriál o programování elektroniky, a tak si dnes ten nejjednodušší detektor zaplavení postavíme svépomocí.

AliExpress i české e-shopy pro kutily jsou plné základních prototypovacích modulů ve tvaru destiček s natištěnými vodivými pláty. Destičku položíte třeba do koupelny pod pračku, anebo zapíchnete do květináče, pokud chcete namísto prasklého přívodu vody měřit naopak správné zalévání vašeho domácího fíkusu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Laciné detektory deště/zaplavení a vlhkosti půdy v květináči s digitálním i analogovým výstupem, kterým lze zjistit i míra zaplavení

Jenže ani s tímto se dnes nespokojíme. Zamíříme totiž ještě o patro níže až na samotnou dřeň základního elektrického designu. Na dřen, nad kterou sice tentokrát mávne rukou každý absolvent průmyslovky a prvák z ČVUT, domácím elektrokutilům-zelenáčům, kteří dodnes přesně netuší, k čemu slouží základní elektrické součástky, to ale možná trošku otevře oči.

Vždyť stačí dva drátky, ne?

Takže pojďme na to. Jak bychom mohli začít? Dejme tomu, že jako základní prototypovací počítač použijeme robustní pětivoltové Arduino Uno. Samozřejmě to nemusí být na naše poměry poměrně drahý italský originál, ale klidně čínská kopie za pár desetikorun. Tentokrát totiž nebudeme řešit rádiový přenos kamsi do základny nebo na internet – to jsme si už v našem seriálu ukázali mnohokrát –, ale výhradně jen samotnou detekci vody.

Klepněte pro větší obrázek
Nejjednodušší naivní detektor by mohl vypadat třeba takto

Úvaha naprostého elektrického zelenáče by se mohla odvíjet zhruba tím směrem, že nám vedle desky Uno budou stačit jen dva drátky. Jeden připojíme do konektoru 5V zdroje napětí na desce a druhý drátek do některého z digitálních vstupně-výstupních pinů GPIO. Třeba do pinu číslo 7. Opačné konce vodičů poslouží jako elektrody sondy.

Konce drátků položíme vedle sebe na zem, no a když je zalije unikající voda, která je přece vodivá, spojí obvod, my na digitálním vstupu zaznamenáme logickou jedničku a spustíme alarm, nebo odešleme skrze internet či jiné rádio varovnou zprávu.

Šum

Tahle by to jistě mohlo fungovat, má to ale několik háčků. Zaprvé, jak se bude obvod chovat, když bude rozpojený? Když nebude zaplavený vodou? Leckdo by si pomyslel, že se na digitálním vstupu objeví logická nula, jenže realita bude složitější.

Klepněte pro větší obrázek
V rozpojeném stavu můžeme číst nahodilé pulzy nebo dokonce i nějaký střídavý signál – šum. Náš detektor by hlásil falešný poplach

Namísto toho se může na pinu vyskytovat neurčitý stav, může do nej pronikat 50Hz šum z elektrické 230V sítě, anebo se promění v anténu, ke které se stačí přiblížit rukou, což se opět projeví změnou logického stavu.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad 50Hz šumu

Pull-down rezistor stanoví logickou nulu

Obvod proto trošku vylepšíme a zabijeme rovnou dvě mouchy jednou ranou. Jak? Do hry zapojíme rezistor v režimu pull-down! Rezistor je součástka, která v obvodu upravuje elektrický odpor, a tedy i protékající proud.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Internet, Programování, Země, Pojďme programovat elektroniku, Arduino, AliExpress, Elektřina, C++, Sigfox, Ohm, Drátek, Dům, Kozlovice, Low, Zigbee, Detektor, Nožka, Input, Česká republika, Tranzistor, GPI, Bečva, Arduino Uno, Elektronika, NPNOrganické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

Organické látky slavného meteoritu z Marsu nevznikly biologicky. Žádné bakterie, žádný mimozenský život

** V meteoritu ALH84001 byly nalezeny i organické látky, které měly být produktem živých organismů ** Nedávný výzkum ale vyloučil, že by tyto látky mohly mít biologický původ ** Podle vědců vznikly díky působení hydrotermální vody na čedičovou horninu

Stanislav Mihulka
MeteoritMarsGeologieChemie
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda