Pojďme programovat elektroniku | Články z Computeru

Programování elektroniky: Postavíme si vlastní webovou MJPEG kameru

  • V našem seriálu jsme si s kamerou hráli už mnohokrát
  • Nikdy jsme ale obraz nevysílali po síti
  • Dnes si to vyzkoušíme pomocí jednoduchého MJPEG

Haló, haló, tady brigádní generál Čeněk Kedlubna, velitel 1. tankové divize. Postupujte přes Popudinské Močidľany na Turecký stôl, kde zaujmete střeleckou pozici. Tříštivými granáty a raketomety eliminujte nepřítele, který se ukrývá mezi kopci Třešňovec a Travičná. Zaútočte autonomními tanky Bobík T20.

Zhruba nějak tak by mohl vygradovat hypotetický konflikt budoucnosti mezi Armádou České republiky a separatisty v podhůří Bílých Karpat, do kterého by se zapojily celé divize autonomních strojů počínaje sledovacími UAV a konče robotickými tanky.

Robotickými tanky? A v Česku? Ale jistě, nenechte se zmást, autonomní a dálkově řízené zbraňové systémy totiž samozřejmě vyvíjíme i u nás. Přesvědčili se o tom třeba návštěvníci loňského Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky, který známe spíše pod zkratkou IDET.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
České robotické vozidlo UGV TAROS s hromadou čidel a kamer. Obraz je ale třeba rádiově přenášet operátorovi u joysticku.

Svůj stánek tu měl tehdy i státní podnik VOP (Vojenský opravárenský podnik), který se už dávno nespecia­lizuje pouze na opravu samotnou, ale i na vývoj nových technologií. Jednou z nich je i projekt šestikolového robotického obrněného vozidla UGV TAROS (PDF) pro vojenskou a civilní sféru.

I když se počítá s tím, že jednou bude robot vybavený třeba ramenem s čidly a kamerami a bude hlídat nějaký strategický objekt, jeho konstrukce stejně tak umožňuje instalaci skutečného zbraňového systému.

Klepněte pro větší obrázek
Britské Raspberry Pi letos představilo novou 12Mpx kameru High Quality Camera s výměnnými objektivy. Za zápůjčku děkujeme českému RPishop.cz, který základní modul nabízí za 1 499 korun.

Každý takový tank či jiný robot potřebuje svoje vlastní elektronické oči a my se dnes podíváme, jak na to. Tentokrát si totiž pomocí populárního prototypovacího armového minipočítače Raspberry Pi 4 a 12Mpx kamery s výměnnými objektivy Raspberry Pi High Quality Camera postavíme IP kameru.

Kameru, která po spuštění nastartuje svůj vlastní HTTP server s jednoduchým ovládáním a hlavně video ve formátu MJPEG, které snadno přehraje každý dnešní webový prohlížeč. Ale pěkně popořádku...

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: YouTube, Pojďme programovat elektroniku, Netflix, Programování, Python, Kamera, Raspberry Pi, JPEG, Wi-Fi, Webkamera, Javascript, Články z Computeru, PDF, OpenCV, UAV, VOP, Turecký, Prace, Motion JPEG, Nvidia Jetson Nano, Bobík, Suda, Sed, Tornado, False


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk