Pojďme programovat elektroniku | Laser

Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

  • Jak fungují laserové dálkoměry a jak kreslí mapu
  • Dnes si ho postavíme s pomocí servomotoru a TF-Luna
  • Aplikace na PC bude kreslit mapu místnosti

Pokaždé, když můj robotický vysavač opustí dobíjecí dok v kuchyni a vyrazí na průzkum bytu, otevřu ze zvědavosti mobilní aplikaci a v živém přenosu zírám, jak kopíruje a opravuje svoji vnitřní mapu celého bytu. Zatímco ještě včera byla na souřadnicích 1426:4589 kuchyňská židle, kterou musel pečlivě obkroužit, teď už ji nevidí, protože je položená na stole, a tak dočasně poupravil svůj prostorový model.

Můj vysavač toto všechno umí díky dvěma klíčovým technologiím. V malém vrchlíku na povrchu rotuje velmi rychle LiDAR a jeho data okamžitě zpracovává výkonný procesor ve složitém algoritmu SLAM.

V dnešním pokračování našeho seriálu o programování elektroniky si takový LiDAR postavíme – jeho jednodušší 180° a pomalejší verzi.

K projektu budeme potřebovat:

  • Arduino Uno nebo jinou prototypovací desku s I²C a UART
  • Servomotor
  • TF-Luna, VL53Lx nebo jiný laserový dálkoměr

A toto bude výsledek:

Projekt si můžete stáhnout také z GitHubu

V následujících odstavcích si rozebereme, co je to vlastně LiDAR, proč používá laser, jak fungují servomotory a celé to završíme naším projektem.

Light Detection And Ranging

Ale pěkně popořadě, co je to vlastně ten LiDAR? Mluví se o něm a píše celé roky zejména v souvislosti s autonomními automobily, byť jeho historie a průmyslové použití má za sebou ještě mnohem delší historii. Jak už ale napovídá jeden z mnoha anglických rozpisů zkratky, je to zařízení pro optickou – zpravidla laserovou – detekci a měření. Vlastně je to prachsprostý dálkoměr.

Klepněte pro větší obrázek
LiDAR vysavače změřil vzdálenosti k překážkám a SLAM tato data použil k vytvoření mapy a k lokalizačnímu systému vysavače i bez potřeby GPS

Když jsme si loni na podzim postavili jednoduchý detektor stavu garážových vrat, vzdálenost jsme měřili pomocí oblíbeného prototypovacího ultrazvukového dálkoměru HC-SR04 za pár korun.

No, a kdybychom tentýž dálkoměr připevnili na motorek, kterým budeme pomalu otáčet po přesných úhlech, změřili bychom pomocí něj vzdálenost ke všem překážkám okolo nás. A přesně to je 2D LiDAR, který po jednom celém otočení hřídele změří 360 vzdáleností pro každý celý stupeň a my tak získáme představu o překážkách v bezprostředním okolí dálkoměru.

Klepněte pro větší obrázek
Laserový rotační dálkoměr ve vrchlíku robotického vysavače

A teď si představte, že na hřídel motoru takových dálkoměrů HC-SR04 umístíme třeba tři, přičemž jeden bude mířit v rovině vpřed, druhý bude namířený třeba o 10° pod rovinu a konečně třetí o 10° nad rovinu. Po jednom celém otočení bychom nyní získali údaje o překážkách v mnohem širším vertikálním záběru a už bychom měli základ velmi, opravdu velmi jednoduchého 3D LiDARu s malým obrazovým rozlišením.

Ultrazvukový LiDAR není dobré řešení

Náš ultrazvukový LiDAR by ale trpěl jedním vážným neduhem. Zvuk je příliš pomalý! Ve vzduchu o běžné pokojové teplotě se jeho vlny šíří rychlostí zhruba 346 metrů za sekundu. Abychom dokázali ze stacionární pozice detekovat překážku, musí k ní zvuková vlna nejen doputovat, ale také se odrazit a stejnou dobu letět zpět k detektoru.

Klepněte pro větší obrázek
Oblíbené prototypovací ultrazvukové dálkoměry US-100 a HC-SR04

To znamená, že překážku ve vzdálenosti 1 metru bychom pomocí dokonalého ultrazvukového detektoru bez další režie detekovali nejdříve za 5,78 milisekund (1000/346 × 2). A teď si vezměte, že jsme zatím změřili pouze první úhel, takže motorek dostane povel, aby se pootočil o 1° a poté proběhne nové měření.

Suma sumárum, po kompletní otočce to dělá 360 × 5,78 = 2 081 milisekund. Celé dvě sekundy! A ke všemu pouze v případě, že budou okolní překážky opravdu ve vzdálenosti 1 metru. Když by to bylo 10 metrů, doba měření poskočí o řád vzhůru.

Klepněte pro větší obrázek
Ultrazvukový dálkoměr je typickým příkladem měření typu ToF (Time of Fight). Vzdálenost odhaduje podle doby mezi vysláním signálu a jeho přijetím po odrazu od překážky.

LiDAR musí být optický

Ultrazvukový dálkoměr se opravdu hodí jen pro pomalé měření objektů v relativně malé vzdálenosti nejvýše do několika metrů. Ostatně, kdyby byla překážka ještě dál, okolní prostor zvukové vlny utlumí takovým způsobem, že je detektor stejně nedokáže zachytit. Kužel ultrazvukového pulzu je zároveň poměrně široký, takže rovnou zapomeňte na nějaké slušné rozlišení zachycených prostorových dat.

Klepněte pro větší obrázek
Laserový dálkoměr je další typ ToF měření. Tentokrát nepočítáme dobu letu ultrazvukového sledu pulzů, ale laserového – zpravidla bezpečného infračerveného.

Potřebujeme něco lepšího a to něco je samozřejmě světlo. Jeho rychlost v okolním vzduchu činí zhruba 299 702 547 metrů za sekundu, 1 metr tedy urazí za nějakých 3,3 nanosekund. Jeden metrový ping k překážce a zpět by pak zabral něco málo přes 6,7 nanosekund. To je milionkrát kratší doba než v případě zvuku.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Programování, Pojďme programovat elektroniku, Články z Computeru, lidar, Laser, Arduino, C++, Stupno, Value, FBA, Hřídel, Pootočení, Exception e, Celé jmění, Meme, Memue, Nastartování, Typ motoruSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony