Pojďme programovat elektroniku | Raspberry Pi

Programování elektroniky: Nejmenší ze všech britských malin Raspberry Pi Pico

 • Elektrokutilové dostali do nového roku nečekaný dárek
 • Rodina destiček se rozrostla o novou britskou malinu
 • Dnes si ji naprogramujeme v Pythonu a C/C++

Pokud jste ještě v prosinci loňského roku někomu řekli, že jste si koupili nové Raspberry Pi, každý ajťák okamžitě věděl, že máte na mysli malý a laciný linuxový mikropočítač ve formě základní desky s relativně výkonným armovým procesorem. Od letošního ledna to už neplatí.

Nadace Raspberry Pi totiž vyrukovala s nejnovější, nejmenší a také nejlevnější destičkou Pico, kterou na oficiálním českém e-shopu rpishop.cz seženete zhruba za stokorunu.

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi Pico. Prototypovací lišty si budete muset připájet sami.

Výkonný armový procesor tentokrát nahradil drobný armový mikrokontroler, který můžete programovat v MicroPythonu a C/C++ (dokumentace Doxygen) podobným způsobem, jak jsme to v našem seriálu doposud dělali třeba s Wi-Fi čipy ESP8266/32 a populární prototypovací stavebnicí Arduino.

Dvoujádrový řídící čip RP2040

Raspberry Pi Pico pohání dvoujádrový čip RP2040 s taktem do 133 MHz, který si nadace sama navrhla. První dvě písmena jsou zkratkou Raspberry Pi a následující čísla značí architekturu, RAM a velikost integrovaného úložiště:

 • číslo 2 znamená, že má čip dvě jádra
 • číslo 0 znamená, že se jedná o architekturu ARM Cortex M0+
 • číslo 4 je zkratkou pro 264kB operační paměť SRAM
 • číslo 0 na úplném závěru znamená, že čip nemá vlastní úložiště. O to se totiž stará na destičce Pico sekundární obvod flashové paměti Winbond W25Q16 s kapacitou 2 MB na obvyklé sběrnici SPI.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mikrokontroler RP2040 je rychlý, má dostatek RAM a také dvě jádra, takže můžete na každém z nich spustit jinou část programu a chytře rozdělit práci

Na drobné destičce se našlo místo ještě pro čip napěťového step-up/step-down měniče Richtek RT6150B, díky kterému ji můžete vedle standardního 5V MicroUSB konektoru napájet libovolným zdrojem stejnosměrného napětí v rozsahu 1,8 V až 5,5 V. Mohou to být třeba dvě tužkové baterie, 4,2V lithiový článek, malý solární panýlek, který nabídne dostatečný proud – prostě téměř cokoliv.

Klepněte pro větší obrázek
Termosnímek za běhu programu, který čte údaje z externího I²C teploměru SHT3x

Součástí mnoha prototypovacích destiček je čip UART/USB převodníku, ten však v případě Raspberry Pi Pico není potřeba, mikrokontroler RP2040 totiž nativně podporuje rozhraní USB 1.1 a to i v režimu host, čili k destičce můžete připojit USB periferie a naprogramovat si třeba vstup z klávesnice.

26 multifunkčních GPIO

Každý kutil, který pracuje s hromadou nejrůznějších čidel a aktuátorů, obvykle zápasí s nedostatkem volných digitálních pinů. Drobná destička Pico jich nabízí rovnou 26 a to s 3,3V logikou. Vedle základních GPIO budete mít k dispozici ještě:

 • sběrnici I²C
 • sběrnici SPI
 • sériovou linku UART
 • 12bitový analogový vstup ADC
 • 16× generátor pulzně-šířkové modulace PWM
Klepněte pro větší obrázek
Pinout desky Raspberry Pi Pico

Nejpokročilejší kutilové si nakonec mohou vyzkoušet nízkoúrovňové programování digitálních a velmi přesných signálů PIO (Programmable I/O) v jazyku symbolických adres třeba pro ovládání populárních RGB LED proužků, aniž by zatěžovali hlavní procesor mikrokontroleru. Pomocí PIO lze ale emulovat i mnohem složitější signály. Třeba VGA video. K dispozici jsou nakonec také časovače, DMA, obvod reálného času RTC a rozhraní SWD pro ladění za běhu.

Příklady ke všem zmíněným technologiím najdete na GitHubu

Chybí Wi-Fi a BT, už na nich ale pracuje Arduino

Raspberry Pi Pico bohužel nenabízí žádný obvod rádiové konektivity. Chybí jak Wi-Fi, tak Bluetooth/BLE a je to velká škoda, destička by totiž mohla přímo soupeřit s tolik oblíbenými stavebnicemi s Wi-Fi čipy ESP8266/32. Na stranu druhou, Pico je pouhý začátek mnohem širšího plánu a vlastní desky s RP2040 postupně chystají i další hráči včetně Arduina!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Desky od ostatních výrobců:  Pimoroni Tiny 2040Adafruit Feather RP2040SparkFun Thing Plus - RP2040 a chystané Seedstudio RP2040 Wireless s rádiovou komunikací

Právě italská nadace zastřešující nejznámější rodinu prototypovacích desek se totiž na svém blogu už zkraje roku pochlubila, že nad RP2040 postaví vlastní desku s hromadou čidel. Arduino Nano RP2040 Connect s Wi-Fi/BT modulem NINA-W102 od Ubloxu tu bude snad už co nevidět a nabídne vývoj v nám dobře známém prostředí s jeho tradičními knihovnami.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Diskuze (2) Další článek: Vyzkoušeli jsme chytré čidlo a čističku vzduchu z Ostravy. S výpary lepidla si poradila za pár sekund

Témata článku: Programování, Pojďme programovat elektroniku, Python, Arduino, Články z Computeru, Raspberry Pi, C++, Feather, ČPP, Nadace Raspberry, Sram •, Mouser, Bash, Bit, Nový soubor, Toggle, Pino, Malin, Winbond, Windows Subsystem, Pro, Nadace Raspberry Pi, Sen Hu, CMake