Pojďme programovat elektroniku | Články z Computeru

Programování elektroniky: Kapesní superpočítače pro neuronové sítě a detekce člověka

  • V našem seriálu si hrajeme s Raspberry Pi 4 a počítačovým viděním
  • Dnes do hry zapojíme speciální mikropočítač
  • Vyzkoušíme si neuronovou síť na koprocesoru od Googlu

V jednom z našich předchozích pokračování seriálu o programování, jsme si vyzkoušeli detekci lidské tváře a očí pomocí primitivního kaskádového klasifikátoru Haarových příznaků, který je součástí knihovny pro počítačové vidění OpenCV.

Nakonec jsme si ukázali také implementaci jednoduchého modelu neuronové sítě pomocí knihovny Google TensorFlow a detekovali v obrazu z kamery celého člověka nebo jen jeho části. Fungovalo to překvapivě přesně. Stačilo před kamerou třeba jen mávnout rukou, načež program okolo ní vykreslil obdélník.

Vše jsme si tehdy naprogramovali na několika řádcích kódu jazyka Python 3 a hotový prográmek spouštěli na nejvýkonnějším mikropočítači Raspberry Pi 4 s 2 GB RAM a připojenou kamerkou.

Když britské malině dojde dech

Britskou malinu pořídíte za tisícikorunu a díky obrovské komunitní podpoře, kompaktnosti a právě ceně se těší ohromné popularitě. Dojde-li ale na analýzu obrazu v reálném čase a dnes tolik citované neuronové sítě, které hledají v obrazu vzory (třeba koťátka) pomocí pravděpodobnostního modelu naučeného na tisících fotografií, Raspberry Pi dojde dech.

Neuronové sítě totiž pro svižný a energeticky ospravedlnitelný běh vyžadují hardwarovou akceleraci, a tak si dnes podobný projekt z výše odkazového článku vyzkoušíme na několika destičkách s koprocesory pro zpracovávání těchto sofistikovaných algoritmů. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Google, Pojďme programovat elektroniku, Intel, Nvidia, Python, Programování, Kamera, Neuronová síť, Raspberry Pi, GitHub, Články z Computeru, Debian, Tegra, Maxwell, Tensorflow lite, Jetson Nano, TPU, Xeon Golda, Prace, Site, Google TensorFlow Lite, Google TensorFlow, BGR, Detekce, Vytvorime


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 150


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk