Pojďme programovat elektroniku | Xiaomi | Bluetooth

Programování elektroniky: Jak odposlouchávat roztomilý teploměr od Xiaomi

  • Grafička časopisu Computer chtěla chytrý teploměr
  • Dnes proto přeflashujeme Xiaomi LYWSD03MMC s Bluetooth
  • Data pak budeme číst na Raspberry Pi a odposlouchávat na ESP32

Naše kolegyně z redakce časopisu Computeru si na jaře nechala do domu nainstalovat klimatizaci, ale jelikož má dva psy, začala hledat nějaký jednoduchý teploměr s mobilní aplikací, aby mohla i během noční uzávěrky zkontrolovat, jestli není třeba psíkům na dálku přitopit.

Jistě, každý normální člověk by prostě do prohlížeče vyťukal adresu CZC, Mallu nebo třeba Alzy a vybral by si některou z mnoha domácích meteostanic s Wi-Fi, kolegyně však raději vyklusala schody do třetího patra vznesla požadavek do našeho ÚPESK (Útvar Programování Elektroniky a Spálené Kalafuny), ať ji to prostě vyrobíme. Tak teda jo!

Chce to něco roztomilého

Má to jeden háček. Grafička časopisu Computer není kdejaký čtenář našeho seriálu o programování elektroniky. Je to křehká dívka s jemným vkusem, a tak jsme ji nemohli položit na stůl nevzhledný chuchel drátů s tím, ať si to doma postaví na parapet.  

Musí to být hezké a musí to potěšit i člověka, který při pohledu na tištěný spoj fakt neřeší, co je tam všechno za čipy a další diskrétní elektronické součástky.

Co si dnes naprogramujeme:

Kód projektu najdete také na GitHubu našeho seriálu

Malý kašpárek, co umí fakt dobré divadlo

Nakonec padla volba na maličký, elegantní a dostatečně chytrý kombinovaný teploměr a vlhkoměr se sériovým označením LYWSD03MMC. Na asijských tržištích i některých českých e-shopech nejen pro kutily jej najdete zpravidla pod názvem Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2, přičemž cena začíná už na atraktivní stokoruně.

Klepněte pro větší obrázek
Drobná kostička s rozměry zhruba 43×43 milimetrů

Na první pohled je to naprosto hloupoučká bílá krabička s oblými rohy. Čelní stěnu vyplňuje monochromatický segmentový čtvercový LCD displej s rozměry 33×33 milimetrů, který zobrazuje velkým písmem teplotu s rozlišením na jedno desetinné místo a na druhém řádku vlhkost vzduchu v celých procentech a také drobný znakový smajlík.

Smajlík se bude usmívat, pokud je kombinace teploty a vlhkosti příjemná, anebo se zamračí.

Bluetooth 5.0 Low Energy pod kapotou

Dalo by se říct, že to je prostě jen další z těch mnoha meteostaniček za pár kaček, které nic jiného neumějí, ale to by byla hrubá chyba! V nitru plastového tělíčka totiž tepe SoC TLSR8251 (PDF) od čínského Telinku.

Klepněte pro větší obrázek
Samotná destička s čipy  pod plastovým krytem (Foto: Hackaday)

Co to znamená v praxi? 32bitový RISC mikrokontroler má k dispozici 32 kB RAM a 512 kB flashového úložiště, což je o řád více, než by bylo k podobnému měření a zobrazovaní teploty potřeba. Pod kapotou musí být ještě něco dalšího a také že je – kombinovaný vysílač Bluetooth 5.0 Low Energy a IEEE802.15.4!

Teploměr za stovku s vlastní apkou

Ano, správně, ten malý čtvereček nabízí bezdrátovou komunikaci skrze BLE, a tak jej můžete snadno spárovat s mobilem v oficiální aplikaci pro správu chytré domácnosti Xiaomi Mi Home pro Android a iOS a koukat na teplotu a vlhkost i z postele.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Připojení k teploměru z mobilní aplikace Xiaomi Mi Home 

Má to ale jeden háček. Naše grafička bydlí několik kilometrů od redakce a každé malé dítě ví, že se dosah běžného Bluetooth s malou tištěnou anténou bude počítat na metry nebo nejvýše několik málo desítek metrů při přímé viditelnosti. Jakmile se tedy vzdálíte z dosahu teploměru, aplikace pochopitelně přestane aktualizovat údaje.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Google, Windows, Internet, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Android, iOS, Chrome, Python, Xiaomi, Wi-Fi, Bluetooth, Arduino, Raspberry Pi, GitHub, C++, Vlhkost, Mac, WLAN, Byte, Ble, Python pip, AT-AT, Computer, Connect, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle