Pojďme programovat elektroniku | Raspberry Pi

Programování elektroniky: Dotykový kiosek s LCD i černočerným AMOLEDem

  • Výkladní skříní každé chytré domácnosti je dotykový pultík
  • Dnes si ukážeme, jak ho postavit na Raspberry Pi
  • Pro srovnání použijeme 7" LCD a 5,5" AMOLED

Sebelepší zbastlené čidlo nebo nějaký automat, který něco provede pomocí aktuátoru – třeba spustí motor ventilace –, je v produkční fázi úplně k ničemu, pokud nebude mít hezké a ergonomické uživatelské rozhraní.

Nejeden vývojář by jistě namítl, že nejlepším rozhraním je blikající kurzor v temné konzoli linuxového terminálu, nicméně pro každodenní používání to chce něco elegantnějšího. Něco, co ovládnete rozespalí z postele, co nebude překážkou pro vaše děti, babičku a co nebudete taktně zakrývat dečkou, když dorazí návštěva s vytříbeným vkusem.

Jak už jsem napověděl v názvu dalšího pokračování našeho seriálu o programování elektroniky, tentokrát si ukážeme jeden z nejjednodušších způsobů, jak rychle zprovoznit kioskový dotykový terminál.

Podívejte se na video, co si dnes postavíme:

Mozkem bude britská Malina

Obrazovkové kiosky známe všichni. Zpravidla je tvoří běžný počítač s monitorem a klávesnicí, jehož uživatelské rozhraní je uzamčené takovým způsobem, abyste mohli používat jen jednu jedinou aplikaci. O něco sofistikovanějším – byť v zásadě identickým – kioskem je nakonec i běžný peněžní bankomat.

My tentokrát půjdeme podobným směrem, velký počítač ale nahradíme skladnějším Raspberry Pi, které bude přimontované v zadní části dotykového displeje. Na britské Malině poběží oficiální linuxová distribuce Raspberry Pi OS v nejnovější verzi (založená na Debian 11 Bullseye) a s grafickým rozhraním, pro zbytek článku proto budu pracovat s modely 3 a 4, které mají dostatek výkonu k tomu, aby utáhly linuxový desktop.

Oficiální dotykové 7“ LCD

Prototypovací minipočítače Raspberry Pi používají pro připojení běžného monitoru konektor HDMI. Zatímco u staršího modelu 3 je to klasická verze, novější a výkonnější model 4 nabízí dvojici o něco exotičtějších vývodů microHDMI. K oběma kouskům bychom tímto způsobem mohli připojit v podstatě jakýkoliv obvyklý displej, který ovšem nebude dotykový.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Veškerá elektronika pro připojení k Raspberry Pi je na samostatné desce. Nechybějí otvory pro montáž stojanu

Nadace Raspberry Pi na to samozřejmě myslí, takže jedním z volitelných příslušenství minipočítače, které si dnes vyzkoušíme, je oficiální 7“ Touch Display s kapacitní dotykovou vrstvou. Tuzemský RPishop.cz jej prodává za 1 849 korun.

Za tuto částku získáte klasické barevné TFT LCD s rozlišením 800 × 480 pixelů a vrstvou s podporou 10bodových doteků. Rám displeje má na zadní straně otvory pro přišroubování Raspberry Pi, které se za ním dokonale skryje.

Klepněte pro větší obrázek
Grafický desktop Raspberry Pi OS na 7" dotykovém LCD

Namísto HDMI použijeme DSI

Jelikož se jedná o oficiální displej pro britský minipočítač, je mu šitý na míru a namísto HDMI pro obraz a zpravidla USB pro přenos dotyků může všechny informace přenášet skrze dedikované rozhraní DSI (Display Serial Interface).

To je ten druhý plochý konektor s popiskem DISPLAY, který na velkých deskách Raspberry Pi doplňuje kamerové rozhraní CSI.

Jak se to napájí

Jelikož jsou všechny ovladače displeje už součástí instalace Raspberry Pi OS, modul stačí jen propojit s deskou pomocí přibaleného plochého kabelu a ještě nezapomenout na napájení.

Klepněte pro větší obrázek
Displej můžete napájet přímo z 5V pinů na Raspberry Pi. Chce to ale solidní zdroj, který dodá dost šťávy. Plochý kabel patří obrazovému spojení DSI

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: GeForce RTX 4080 v testech: překoná i to nejlepší z minulé generace

Témata článku: Google, Internet, Programování, Pojďme programovat elektroniku, AliExpress, Chrome, Python, Škoda, OLED, Raspberry Pi, HDMI, GitHub, Javascript, LCD, Pixel, CTRL + C, Chrom, Nadace Raspberry Pi, HTML, Displej, SSH, CSI, Česká republika, TFT LCD, GNDKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvykli ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony