Pojďme programovat elektroniku | Články z Computeru

Programování elektroniky: Detektor (nejen) červených plavek pomocí OpenCV

  • Knihovna OpenCV je dnes standard počítačového vidění
  • Hrajeme si s ní v Pythonu na Raspberry Pi 4
  • Dnes si vyrobíme detektor červených objektů

Minule jsme si v našem prémiovém seriálu o programování elektroniky představili základy práce s knihovnou OpenCV pro počítačové vidění na populárním mikropočítači Raspberry Pi 4 s připojenou kamerkou a v jazyku Python 3. Dnes v tom budeme pokračovat.

Náš program tehdy stále dokola porovnával rozdíly mezi dvěma po sobě jdoucími filmovými políčky videa z kamery. Pokud zaznamenal dostatečně velký rozdíl, nakreslil okolo něj zelený obdélník. Nejen že jsme rozpoznávali pohyb samotný, ale na pár řádcích kódu jsme zároveň dokázali určit, v jaké oblasti obrazu k němu dochází.

Dnes budeme namísto změny detekovat konkrétní barvy a souvislé barevné plochy – objekty. Vyrobíme si totiž primitivní detektor červených puntíků, červených dámských plavek a vůbec jakýchkoliv rudých fleků, které se objeví v záběru kamery.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Pojďme programovat elektroniku, Kamera, OpenCV, Raspberry Pi, Programování, Python, Kód, Sony, Články z Computeru, Pixel, BGR, Terminalu, Rectangle, Červená barva, Objekt, AVI, Detekce, Detektor, Maska, Knihovna, Suda, Puntík, Sud, Camera Modul, VideoCapture

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači