Pojďme programovat elektroniku

Programování elektroniky: Česká deska ESP32-LPKit, která ve spánku skoro nic nespálí

  • AliExpress je plný prototypovacích desek s Wi-Fi čipem ESP32
  • Většina se ale nehodí pro běh na baterii. Spálí hromadu elektřiny
  • Český ESP32-LPKit ve spánku zbaští jen 6 μA

Asijské e-shopy jsou plné prototypovacích desek s Wi-Fi čipy ESP32, které kutilům není třeba představovat, a i v našem seriálu jsme s nimi pracovali nesčetněkrát.

Esptřicetdvojka je jedním z adeptů pro ovládání zařízení, které má průběžně něco změřit, odeslat data na server a vydržet na baterii dlouhé týdny a měsíce – třeba s pomocí malého dobíjecího obvodu a solárního panýlku.

V dnešním článku si představíme českou desku  ESP32-LPKit s čipem ESP32, která se chlubí, že bude v hlubokém spánku odebírat jen okolo 6 μA. Jak to dopadlo v praxi, se můžete podívat na videu a v článku níže:

Česká Wi-Fi deska ESP32-LPKit slibuje minimální spotřebu. Jak to dopadlo?

Wi-Fi čip ESP32 ve spánku spálí jen pár μA

Ale pěkně popořádku. Mezi kutily velmi populární dvoujádrový čip ESP32 se umí přepnout do režimu hlubokého spánku, během kterého bude spalovat jen jednotky mikroampérů elektrického proudu, načež se po uplynutí stanoveného času dokáže probudit a opět zpracovat úkoly.

Kdybychom v Arduinu napsali primitivní kód, který změří třeba teplotu z čidla, připojí se k Wi-Fi, odešle údaje a na hodinu opět usne, průměrný odběr proudu bude velmi nízký. Ano, v probuzeném stavu a zvláště během připojování k Wi-Fi může krátce vyskočit na desítky i více než sto miliampérů, nicméně tato doba zabere dle vzdálenosti od AP v ideálním případě jen sekundy.

Pokud by to bylo třeba 10 sekund, zbývajících 3 590 z celé hodiny setrvá čip v deep sleepu s odběrem v řádu mikroampérů. Kdyby desku poháněla malý 4,2V lithiový akumulátor pro kutily nebo třeba ze starého mobilu, sonda by mohla odesílat zprávy do centrály v ideálním případě dlouhé měsíce.

Mámo, proč to tak žere?

Celý tento předpoklad má ale jeden významný háček. Drtivá většina prototypovacích desek s čipy ESP8266 a ESP32 ve skutečnosti spaluje i v hlubokém spánku mnohonásobně více elektrické energie – mnohdy celé miliampéry!

Klepněte pro větší obrázek
Prototypovací desky a holé SoC moduly s čipy ESP32

Zklamaní kutilové-začátečníci pak plní internetová fóra dotazy, jak je to možné a proč odběr neodpovídá tomu, co slibuje výrobce.

Protože je na tom hromada dalších součástek

Vysvětlení je prosté a naprosto logické. Nízká spotřeba v deep sleepu se přirozeně týká jen čipu samotného, na prototypovací desce nicméně může být celý zástup dalších obvodů a žroutů elektrické energie, které celkový odběr klidně navýší i o několik řádů.

Typickým příkladem je obvod USB/UART převodníku pro přímé programování čipu pomocí USB, nejrůznější stabilizátory/měniče elektrického napětí, které také něco spálí, stavová LED a tak dále a tak podobně.

Česká úsporná Wi-Fi deska ESP32-LPKit

Naštěstí existuje několik výjimek a jedna z nich pochází z Čech – z tuzemského e-shopu pro kutily LaskaKit. Jmenuje se LaskaKit ESP32-LPKit, pořídíte ji za necelé tři stovky, a jak napovídají ta dvě písmenka LP v názvu, cílem je co nejnižší spotřeba (Low Power).

Klepněte pro větší obrázek
Česká deska LaskaKit ESP32-LPKit

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Programování, Pojďme programovat elektroniku, AliExpress, Wi-Fi, Bastlení, GitHub, USB, Arduino, C++, DIY, Spánek, RTS, Čip, Nordic, Graf, Odběr, Low power, Elektronika, LaskaKit, SoC, Ampérmetr, Reset, DTR, MHz, DeskaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme betu One UI 5 nad Androidem 13. Novinek je mnoho, další budou přibývat

Vyzkoušeli jsme betu One UI 5 nad Androidem 13. Novinek je mnoho, další budou přibývat

** Samsung spustil betaverzi One UI 5 nad Androidem 13 ** Beta funguje v Německu, Koreji a v USA, ale stáhnout si ji můžete i vy ** Vy jsme si ji už vyzkoušeli a přidáváme kompletní přehled změn

Martin Chroust
One UIBeta
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza
Markéta Mikešová
SledováníSoukromíInstagramFacebookSociální sítě
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp