Pojďme programovat elektroniku

Programování elektroniky: Česká deska ESP32-LPKit, která ve spánku skoro nic nespálí

  • AliExpress je plný prototypovacích desek s Wi-Fi čipem ESP32
  • Většina se ale nehodí pro běh na baterii. Spálí hromadu elektřiny
  • Český ESP32-LPKit ve spánku zbaští jen 6 μA

Asijské e-shopy jsou plné prototypovacích desek s Wi-Fi čipy ESP32, které kutilům není třeba představovat, a i v našem seriálu jsme s nimi pracovali nesčetněkrát.

Esptřicetdvojka je jedním z adeptů pro ovládání zařízení, které má průběžně něco změřit, odeslat data na server a vydržet na baterii dlouhé týdny a měsíce – třeba s pomocí malého dobíjecího obvodu a solárního panýlku.

V dnešním článku si představíme českou desku  ESP32-LPKit s čipem ESP32, která se chlubí, že bude v hlubokém spánku odebírat jen okolo 6 μA. Jak to dopadlo v praxi, se můžete podívat na videu a v článku níže:

Česká Wi-Fi deska ESP32-LPKit slibuje minimální spotřebu. Jak to dopadlo?

Wi-Fi čip ESP32 ve spánku spálí jen pár μA

Ale pěkně popořádku. Mezi kutily velmi populární dvoujádrový čip ESP32 se umí přepnout do režimu hlubokého spánku, během kterého bude spalovat jen jednotky mikroampérů elektrického proudu, načež se po uplynutí stanoveného času dokáže probudit a opět zpracovat úkoly.

Kdybychom v Arduinu napsali primitivní kód, který změří třeba teplotu z čidla, připojí se k Wi-Fi, odešle údaje a na hodinu opět usne, průměrný odběr proudu bude velmi nízký. Ano, v probuzeném stavu a zvláště během připojování k Wi-Fi může krátce vyskočit na desítky i více než sto miliampérů, nicméně tato doba zabere dle vzdálenosti od AP v ideálním případě jen sekundy.

Pokud by to bylo třeba 10 sekund, zbývajících 3 590 z celé hodiny setrvá čip v deep sleepu s odběrem v řádu mikroampérů. Kdyby desku poháněla malý 4,2V lithiový akumulátor pro kutily nebo třeba ze starého mobilu, sonda by mohla odesílat zprávy do centrály v ideálním případě dlouhé měsíce.

Mámo, proč to tak žere?

Celý tento předpoklad má ale jeden významný háček. Drtivá většina prototypovacích desek s čipy ESP8266 a ESP32 ve skutečnosti spaluje i v hlubokém spánku mnohonásobně více elektrické energie – mnohdy celé miliampéry!

Klepněte pro větší obrázek
Prototypovací desky a holé SoC moduly s čipy ESP32

Zklamaní kutilové-začátečníci pak plní internetová fóra dotazy, jak je to možné a proč odběr neodpovídá tomu, co slibuje výrobce.

Protože je na tom hromada dalších součástek

Vysvětlení je prosté a naprosto logické. Nízká spotřeba v deep sleepu se přirozeně týká jen čipu samotného, na prototypovací desce nicméně může být celý zástup dalších obvodů a žroutů elektrické energie, které celkový odběr klidně navýší i o několik řádů.

Typickým příkladem je obvod USB/UART převodníku pro přímé programování čipu pomocí USB, nejrůznější stabilizátory/měniče elektrického napětí, které také něco spálí, stavová LED a tak dále a tak podobně.

Česká úsporná Wi-Fi deska ESP32-LPKit

Naštěstí existuje několik výjimek a jedna z nich pochází z Čech – z tuzemského e-shopu pro kutily LaskaKit. Jmenuje se LaskaKit ESP32-LPKit, pořídíte ji za necelé tři stovky, a jak napovídají ta dvě písmenka LP v názvu, cílem je co nejnižší spotřeba (Low Power).

Klepněte pro větší obrázek
Česká deska LaskaKit ESP32-LPKit

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Programování, Pojďme programovat elektroniku, AliExpress, Bastlení, Wi-Fi, Arduino, USB, GitHub, Spánek, C++, DIY, Čip, Nordic, DTR, MHz, Low power, Graf, Elektronika, Odběr, RTS, LaskaKit, Deska, Reset, SoCPřehled modelovacích programů pro 3D tiskárny. Vybrali jsme jen ty dobré a zároveň bezplatné

Přehled modelovacích programů pro 3D tiskárny. Vybrali jsme jen ty dobré a zároveň bezplatné

Ať už si na 3D tiskárně chcete vyrobit oblíbenou filmovou postavičku, nebo naopak jednoduchou náhradní součástku, nevyhnete se vlastnímu 3D modelování. Aplikací existuje spousta, stejně jako rozdílů v jejich kvalitě.

Stanislav Janů
3D tiskNejlepší programy
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled
Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony